MenuMenu główne

 

Środki finansowe z budżetu państwa

 

Powiat Poznański


Kalendarz wydarzeń

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Zabawa dla piechurów

zielone punkty kontrolne

Na Mikołajki przygotowaliśmy prezent dla wszystkich miłośników pieszej turystyki. Jest nim zabawa pod nazwą „Zorientowani na powiat poznański”. Na czym polega? – Ma ona związek z Zielonymi Punktami Kontrolnymi, które już jakiś czas temu powstały w Łopuchówku, Kamionkach, Murowanej Goślinie i Rakowni, i które należy odszukać podczas wędrówek po lesie. Szukamy ich oczywiście przy pomocy mapy – mówi Anna Jaworska z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Akcja trwa do 31 sierpnia 2023 r.

Zabawa przypomina zatem biegi na orientację, choć w tym przypadku biegać nie trzeba. – Każdy może pokonać trasę w swoim tempie. Nasz projekt jest skierowany zarówno do wytrawnych piechurów jak i dla rodzin z dziećmi. Ważne jest, aby dotrzeć do minimum pięciu dowolnych punktów kontrolnych i potwierdzić to odbiciem specjalnego perforatora na mapie. Te mapy można wydrukować samodzielnie choćby ze strony realizatorów poszczególnych projektów czy też nadleśnictw, na których znajdują się Zielone Punkty Kontrolne – dodaje Anna Jaworska.

zielone punkty kontrolne

– Ta zabawa to świetny pomysł dla osób, które aktywnie chcą spędzić czas w lesie. Może ona być atrakcyjna zarówno dla dzieci jak i dorosłych – zapewnia Agnieszka Korpal ze Stowarzyszenia Poco Loco Adventure. – Biegi czy też marsze na orientację rozwijają samodzielność i pewność siebie. Czytając mapę mamy natłok informacji, które musimy wyselekcjonować, a następnie zinterpretować dane. A to umiejętność, która przydaje się też w codziennym życiu. Ten rodzaj sportu łączy wysiłek fizyczny i intelektualny – uważa Marcin Grabowski, prowadzący zajęcia dla młodzieży z orientacji.

Osoby, które znajdą pięć punktów i będą miały to potwierdzone “pieczątką” na mapie, zapraszamy po odbiór nagrody – zestawu upominków ufundowanych przez powiat poznański. Można je będzie odebrać w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu przy ul. Jackowskiego 18 w Wydziale Promocji i Aktywności Społecznej. Więcej informacji na temat zabawy „Zorientowani na powiat poznański”  można przeczytać TUTAJ. Naszymi partnerami są: Stowarzyszenie Dzieje z Murowanej Gośliny, Stowarzyszenie Przyjaciół Rakowni oraz Stowarzyszenie Poco Loco Adventure z Poznania.

zielone punkty kontrolneupominki(poglądowy zestaw upominkowy)

Warto także zajrzeć do broszury “Pierwsze kroki w orientacji terenowej”. 

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 6 grudnia 2022