Zlikwidowali ponad 13 ton azbestu (17.01.2023)

radio wielkopolska logo

Od 2006 roku z terenu powiatu poznańskiego usunięto ponad 13 ton azbestu, co kosztowało niespełna 8 mln zł. Nie wszyscy jednak podejmują kroki, by wyeliminować ten rakotwórczy czynnik ze swojego gospodarstwa. Nadal azbest obecny jest na dachach wielu budynków, dlatego do 16 czerwca mieszkańcy gmin Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Swarzędz, Kostrzyn, Suchy Las, Rokietnica, Tarnowo Podgórne i innych z terenu powiatu poznańskiego mogą składać wnioski w swoim urzędzie gminy o bezpłatne usunięcie materiałów zawierających azbest.

Od 10 lat koszty związane z demontażem, transportem i unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest pokrywane są w 100 procentach proporcjonalnie przez powiat, daną gminę i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Poznaniu. Oznacza to, że mieszkańcy bezpłatnie mogą usunąć go z nieruchomości. Do roku 2012 wnioskodawcy pokrywali 30% całkowitej kwoty. Dofinansowaniu z kolei nie podlega zakup i wykonanie nowego pokrycia dachu. Tylko w ubiegłym roku zutylizowano ponad 900 tysięcy kilogramów tych szkodliwych substancji. Azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Jego szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach. Z powodu wywoływanych przez niego chorób każdego roku na świecie umiera ok. 100 tysięcy osób.

Radio Wielkopolska

Opublikowano: 19 stycznia 2023