MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Z przewodnikiem na ferie

zielone punkty kontrolne

Ferie to czas zabawy i aktywnego spędzania czasu. Dla tych, którzy w najbliższych dwóch tygodniach nie wyjadą na wakacje czy obozy mamy zabawę pod nazwą „Zorientowani na powiat poznański”. Można w niej wziąć udział korzystając z wydanego nie tak dawno przez powiat poznański „Przewodnika leśnego poszukiwacza”. To publikacja, która w „warsztatowy” sposób uczy orientacji w terenie za pomocą mapy. – W powiecie mamy sześć punktów kontrolnych. Dzięki nim możemy w ciekawy i aktywny sposób urozmaicić wycieczkę do lasu – mówi Natalia Siejek, z wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu.  

Przewodnik przygotowało Stowarzyszenie Poco Loco Adventure z Poznania. – Uczymy w nim „orientowania mapy” czyli ustawiania jej w taki sposób, aby to, co się na niej znajduje pasowało do tego co widzi się wokół siebie, aby wybrać dobry kierunek marszu. Prezentujemy też wskazówki nawigacyjne, wyjaśniamy piktogramy na mapie oraz omawiamy przejście fragmentu konkretnej trasy – zapewnia Anna Kautz z Poco Loco. – Zielone Punkty Kontrolne w ciekawy sposób pozwalają zachęcić dzieci i dorosłych do leśnego spaceru, który szybko zamienia się w kreatywne poszukiwanie kolejnych celów – dodaje.

– A do tego można jeszcze otrzymać upominek, bo zabawa „Zorientowani na powiat poznański” cały czas trwa – zachęca Natalia Siejek. – Na czym polega? Zadaniem uczestników jest dotarcie do minimum pięciu dowolnych punktów kontrolnych, drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami numerami, wyposażonymi w perforator, zlokalizowanych na terenie dowolnych Zielonych Punktów Kontrolnych w powiecie poznańskim. A mamy ich w powiecie sześć, w Łopuchówku, Kamionkach, Murowanej Goślinie, Rakowni, Jeziercach oraz w Żarnowcu – dodaje. 

– Do ich poszukiwań potrzebna jest mapa, na której zaznacza się odnalezione już miejsca. Mapę można samodzielnie wydrukować ze strony realizatorów Zielonych Punktów Kontrolnych lub nadleśnictw. Kody QR do wybranych map znajdują się również w „Przewodniku leśnego poszukiwacza”. Obecność w danym punkcie należy potwierdzić odbiciem wspomnianego perforatora. Na koniec należy przyjść do Starostwa Powiatowego w Poznaniu po odbiór upominku – dodaje. Przewodnik dostępny jest na naszej stronie w wersji elektronicznej. Można go także otrzymać w siedzibie Starostwa przy ul. Jackowskiego 18 (prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem: 61 2228-975, 61 8410-788).

 

okładka przewodnika

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 lutego 2024