MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Nauczyć się z przewodnikiem

Kto chciałby sprawdzić swoje umiejętności orientacji w terenie lub…nauczyć się tego z przewodnikiem? Dla chętnych mamy “Przewodnik leśnego poszukiwacza”, który w “warsztatowy” sposób uczy czytania mapy obszarów leśnych. Przewodnik przygotowało Stowarzyszenie Poco Loco Adventure z Poznania. – Zebraliśmy w nim nasze doświadczenia z prowadzenia warsztatów z orientacji w terenie. W przewodniku uczymy „orientowania mapy” czyli ustawiania jej w taki sposób, aby to, co się na niej znajduje pasowało do tego co widzi się wokół siebie, aby wybrać dobry kierunek marszu. Prezentujemy też wskazówki nawigacyjne, wyjaśniamy piktogramy na mapie oraz omawiamy przejście fragmentu konkretnej trasy – mówi Anna Kautz z Poco Loco.

Z przewodnikiem można wyruszyć na poszukiwanie drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami – numerami, rozmieszczonych w określonych miejscach w lasach (Zielone Punkty Kontrolne). W powiecie poznańskim mamy sześć takich obszarów – Zielonych Punktów Kontrolnych: w Łopuchówku, Kamionkach, Murowanej Goślinie, Rakowni, Jeziercach oraz w Żarnowcu. – Dzięki nim możemy w ciekawy i aktywny sposób urozmaicić wycieczkę do lasu – mówi Natalia Siejek, z wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. – Do ich poszukiwań potrzebna jest mapa, na której zaznacza się odnalezione już miejsca. Mapę można samodzielnie wydrukować ze strony realizatorów Zielonych Punktów Kontrolnych lub nadleśnictw. Kody QR do wybranych map znajdują się również w „Przewodniku leśnego poszukiwacza” . Obecność w danym punkcie należy potwierdzić odbiciem wspomnianego perforatora – dodaje N. Siejek.

– Zielone Punkty Kontrolne pozwalają zachęcić dzieci i dorosłych do leśnego spaceru, który szybko zamienia się w kreatywne poszukiwanie kolejnych celów. Dzięki temu wycieczka staje się ekscytująca, energiczna, a dzieci – co jest bardzo istotne – nie narzekają na nudę. Możliwość podbicia kratek, tak zwanym perforatorem oraz zbieranie kompletu punktów jest zarówno dla nich, jak i dla całej rodziny frajdą, która sprawia wiele satysfakcji – zapewnia A. Kautz. – A do tego można jeszcze otrzymać upominek, bo z Zielonymi Punktami Kontrolnymi związana jest zabawa „Zorientowani na powiat poznański” – zachęca N. Siejek. – Na czym polega? Zadaniem uczestników jest dotarcie do minimum pięciu dowolnych punktów kontrolnych – drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami – numerami, wyposażonymi w perforator, zlokalizowanych na terenie dowolnych Zielonych Punktów Kontrolnych w powiecie poznańskim. Na koniec należy przyjść do Starostwa Powiatowego w Poznaniu po odbiór upominku – dodaje.

Przewodnik leśnego poszukiwacza – wersja pdf

O zabawie “Zorientowani na powiat poznański” i linki prowadzące do map Zielonych Punktów Kontolnych

Gdzie można otrzymać przewodnik leśnego poszukiwacza?

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu, przy ul. Jackowskiego 18 (prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem: 61 2228-975, 61 8410-788).

 

Polecamy też pozostałe nasze przewodniki:

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 26 czerwca 2024