MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< październik 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Nagrody kulturalne

Kultura. Laureaci nagród i wyróżnień

Nagrody mają na celu uhonorowanie osób w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury i są przyznawane osobom fizycznym lub prawnym a także innym podmiotom zamieszkującym na terenie powiatu poznańskiego lub działającym na jego rzecz.

Laureaci za rok 2020 – TUTAJ

Laureaci za rok 2019:

 1. Zespół Kameralny „Amici Canti”
 • Zespół Kameralny „Amici Canti” powstał w Buku w 1996 r. z inicjatywy jego dyrygenta Leszka Górki. W 2016 roku zespół świętował swoje 20 – lecie działalności.  „Amici Canti” działa przy Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Buku. Zespół tworzy grupa amatorów i pasjonatów sztuki wokalnej, m.in. informatycy, przedsiębiorcy, bankowcy, nauczyciele i studenci.
 • W repertuarze zespołu znaleźć można dzieła sacrum i świeckie, perełki muzyki dawnej i współczesnej, utwory jazzujące, jak również opracowania muzyki rozrywkowej kompozytorów polskich i zagranicznych.
 • Każdego roku grupa podejmuje szereg artystycznych wyzwań i bierze udział w różnych projektach kulturalnych w Wielkopolsce zdobywając wszędzie uznanie publiczności. Wśród nich są nie tylko projekty a cappella, ale także oratoryjne, wokalno – instrumentalne, we współpracy z różnymi orkiestrami i zespołami. Amici Canti nagrał 4 płyty. Ostatnie dwie: „Kolędo nasza leć” (2015) oraz „Umów się ze mną na piosenkę” (2017) to jedne z ważniejszych sukcesów „przyjaciół śpiewu”.
 • Zespół swoją działalnością wspiera działania kulturalne powiatu poznańskiego jak również uczestniczą w wydarzeniach areny międzynarodowej.
 • W kwietniu 2019 roku w ramach Festiwalu Muzyki Kameralnej im. ks. dr Józefa Surzyńskiego Zespół zaśpiewał koncert muzyki pasyjnej, a podczas koncertu finałowego – czerwiec 2019 – wraz z zaproszonym chórem im. Ks. Józefa Surzyńskiego z Kościana i orkiestrą Le Quattro Stagioni wykonał – „Suitę orkiestrową” opartą na melodiach pieśni ku czci Matki Bożej Literackiej autorstwa Leszka Górki oraz największą kompozycję ks. Józefa Surzyńskiego – “Missa Dominicalis”.
 • W 2019 roku „Amici Canti” koncertował w Rzymie. Zespół wystąpił w kościele polskim św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz w bazylice św. Sabiny na Awentynie. Głosy bukowian wybrzmiały również w trakcie Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra na Watykanie oraz w pobliskim kościele św. Ducha.
 1. Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Chludowo
 • Stowarzyszenie działa od 2011 roku. W swych szeregach zrzesza członków Orkiestry Dętej Chludowo, która istnieje od 1946 roku. Obecnie zespół liczy 80 muzyków i osób uczących się gry na instrumentach pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.
 • Orkiestra chętnie współpracuje z instytucjami kulturalnymi, angażując się w wiele projektów o charakterze lokalnym i ogólnopolskim. Muzycy aktywnie działają na rynku lokalnym, powiatowym, ogólnopolskim i międzynarodowym. W 2019 roku Orkiestra koncertowała w Grecji z okazji 100. rocznicy nawiązania polsko-greckich stosunków dyplomatycznych, a także z okazji 100 r. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz Powstania Wielkopolskiego.
 • W roku 2019 orkiestra wspierała swoim udziałem wiele uroczystości, o charakterze lokalnym i ogólnopolskim.
 • Orkiestra może realizować się na płaszczyźnie kulturalnej również dzięki wsparciu Stowarzyszenia.
 1. Mateusz MJ Sibilski
 • Dr Mateusz MJ Sibilski należy do grona dyrygentów średniego pokolenia. Jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Uniwersyteckiej, która działa przy Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
 • Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu i we Wrocławiu, gdzie studiował dyrygenturę symfoniczną.
 • Przez 30 lat pracy artystycznej jako jeden z niewielu łączy pasję pracy z ruchem amatorskim z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi. Koncertował na scenach filharmonii w Bydgoszczy, Łomży, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Jest pomysłodawcą jedynego w Wielkopolsce koncertu muzyki klasycznej poświęconego zmarłym artystom NON OMNIS MORI AR, który rokrocznie odbywa się z początkiem listopada od 1997 roku. Był współautorem Premiery monodramu Jerzego Stasiuka – znakomitego aktora Teatru Nowego w Poznaniu – NAZAREŃCZYK.
 • Zespoły którymi opiekuje się artystycznie dr Mateusz MJ Sibilski stale podnoszą swój poziom artystyczny. Poznański Chór Kameralny FERMATA należy do najlepszych chórów akademickich w Polsce. Orkiestra Dęta w Murowanej Goślinie od 2008 roku stała się zupełnie innym zespołem grającym bardzo zróżnicowany repertuar, nagradzana przez festiwale w Polsce i Europie i bardzo dobrze rozpoznawalna w regionie.
 • Droga Artystyczna Mateusza MJ Sibilskiego zawsze związana była zarówno z profesjonalnym ruchem muzycznym – koncerty w polskich filharmoniach, na festiwalach w Polsce i Europie oraz z ruchem amatorskim tu szczególnie z Chórem FERMATA, a także ostatnio z Orkiestrą Dętą z Murowanej Gośliny i od 2017 roku z Orkiestrą Uniwersytecką Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia :

Pan Mateusz zdobył łącznie ponad 50 Głównych nagród na konkursach w kraju i Europie

z Poznańskim Chórem Kameralnym FERMATA. Tylko w ostatnich latach są to m.in.:

– Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Dawnej „Świat Wacława z Szamotuł” (2013)

– Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu im. G. Ci. Gorczyckiego w Katowicach (2014)

– Dwukrotnie Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego w Chełmnie (2014, 2017)

– Dwukrotnie Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu (2017, 2019)

– Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Maryjnej w Poznaniu (2019)

Laureaci za rok 2018:

1. Chór “Bard” z Lubonia powstał w 1935 roku. Głównym celem jego działalności jest popularyzacja amatorskiego ruchu śpiewaczego. Zespół liczy 32 chórzystów. Chór prezentuje się na licznych konkursach, festiwalach i spotkaniach śpiewaczych. Niektóre z nich to: Chóralne Święto Wiosny w Śremie (maj 2011 r.), udział w obchodach 120-lecia Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Poznaniu (maj 2012 r.), wykonanie “Akatystu” na Jasnej Górze w Częstochowie (grudzień 2012 r.), koncert “Nad nami Orzeł Biały” z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego (grudzień 2013 r. – aula Szkoły Muzycznej w Poznaniu), XIV przegląd “Śpiewamy kolędy i pastorałki” w Kościanie (styczeń 2014 r.), Koncert Chóralny w Poznaniu z okazji 10 rocznicy śmierci i I rocznicy kanonizacji św. Jana Pawła II (kwiecień 2015 r.), koncert w Poznaniu z okazji 220 rocznicy Powstania Kościuszkowskiego (maj 2014 r.), obchody Roku Tadeusza Kościuszki (listopad 2017 r.). Za swoją działalność w zakresie tworzenia i upowszechniania kultury muzycznej w kraju i za granicą Chór “Bard” otrzymał wiele wyróżnień. W 2005 roku z okazji obchodów 70-lecia istnienia chór został odznaczony “Złotą Odznaką z Laurem”.

2. Marek Jakubowski
Założył i prowadzi jedyne w kraju i jedno z nielicznych na świecie Muzeum Tyflologiczne zajmujące się kulturą i edukacją osób niewidomych w ujęciu historycznym. Muzeum powstało w 2011 roku. W ramach zbiorów zgromadzono przedmioty związane z kulturą i edukacją osób niewidomych. Wśród eksponatów prezentowane są m.in. mapy tyflologiczne (najstarsze pochodzące z 1886 roku) oraz pierwszy atlas dla niewidomych z 1932 roku. Ponadto prezentowane są grafiki dotykowe oraz przedmioty codziennego użytku, dostosowane do potrzeb osób niewidomych. Dzięki jego staraniom muzeum, które w momencie powstania liczyło 130 eksponatów, obecnie liczy ponad 1000 unikalnych w skali świata eksponatów tyflologicznych. Eksponaty wzbogacające kolekcję pochodzą przede wszystkim dzięki zagranicznym podróżom pana Marka. W roku 2018 muzeum wzbogaciło się o eksponaty pozyskane w Budapeszcie, Berlinie, Moskwie, Charkowie, Kijowie, Warnie, Odessie, Pradze, Lwowie, i Petersburgu. Marek Jakubowski prowadzi działalność publicystyczną związaną z muzeum, promocyjną w mediach społecznościowych oraz zajęcia dla studentów i tyflopedagogów z kraju i zagranicy.

3. Bogdan Żyłkowski
Jest współtwórcą Poznańskiej Fundacji Artystycznej współtworzącej rozwój sztuki polskiej, poszukującej niekonwencjonalnych środków wyrazu, propagującej sztukę niekomercyjną. Absolwent Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie – rok ukończenia 1980. Do 1983 roku był aktorem Białostockiego Teatru Lalek. W latach 1983-1989 pracował w Teatrze Lalki i Aktora w Poznaniu. Od 1996 roku jest opiekunem artystycznym Studia Teatralnego “Próby” CK Zamek w Poznaniu. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli teatralnych prezentowanych na zamkowej scenie oraz w domach kultury w Suchym Lesie, Przeźmierowie, Owińskich, Luboniu, Tarnowie Podgórnym. Przez okres 10 lat prowadził Grupę Teatralną “Niegrzeczne dzieci” w Suchym Lesie – kształtując osobowości artystyczne młodzieży, rozwijając umiejętności pracy w zespole. Grupa jest laureatem Ogólnopolskiego Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży w Poznaniu w 2010 roku. W 2002 roku został koordynatorem artystycznym jedynego w takim kształcie w Polsce projektu Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym “Teatr w każdej wiosce”. Od ponad 30 lat inicjuje projekty edukacyjne i artystyczne. Jest inicjatorem Powiatowych Konfrontacji Teatrów Dziecięcych “Dzień dobry sztuko” w Suchym Lesie, które rozrosły się na skalę Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski Dzień Dobry Sztuko. Pomysłodawca Powiatowego Klubu Instruktora – miejsca doświadczeń młodych reżyserów. Pracował nad przedsięwzięciem Interteatr, w którym najmłodsi wielkopolscy artyści, produkują i prezentują swoje spektakle na stronie internetowej. Utworzył i prowadził Grupę Teatralną Komedianci w Centrum Kultury w Przeźmierowie.

wyróżnienie:

Robert Krajewski
Tancerz Urban Street, Hip Hop, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchym Lesie. Oto zestawienie jego osiągnięć w roku 2018:
– 1 miejsce – Mistrzostwa Świata Federacji WADF (World Artistc Dance Federation) w kat. Duety Junior (12-15 lat)
w tańcu Urban Street – WCH Urban Street Dance Competitions Duos Junior – Liberec, 18-24.11.2018
– 1 miejsce – Mistrzostwa Świata Federacji WADF w kat. Showcases (duże grupy) Juniors (12-15 lat) w tańcu Urban Street – WCH Urban Street Dance Competitions Showcases Juniors – Liberec, 18-24.11.2018
– 3 miejsce – Mistrzostwa Świata Federacji WADF w kat. Solo Chłopcy Junior (12-15 lat) w tańcu Urban Street – WCH Urban Street Dance Competitions Solo Małe Juniors – Liberec, 18-24.11.2018
– 3 miejsce – Mistrzostwa Świata Federacji WADF w kat. Miniformacje (3-7 osób) Juniors (12-15 lat) w tańcu Urban Street – WCH Urban Street Dance Cmpetitions Smali Teams Juniors – Liberec, 18-24.11.2018
– 1 miejsce – Mistrzostwa Europy Federacji WADF w kat. Duety Juniors (12-15 lat) w tańcu Urban Street – European Championship Urban Street Dance Duos – any Juniors – Szczecin, 15-17.06.2018
– 1 miejsce – Mistrzostwa Europy Federacji WADF w kat. Showcases Juniors (12-15 lat) w tańcu Urban Street – European Championship Urban Street Dance Showcases Juniors – Szczecin, 15-17.06.2018
– 2 miejsce – Mistrzostwa Europy Federacji WADF w kat. Solo Chłopcy Juniors (12-
15 lat) w tańcu Urban Street – European Championship Urban Street Dance Solo Małe Juniors – Szczecin, 15-17.06.2018
– 3 miejsce – Mistrzostwa Europy Federacji WADF w kat. Miniformacje (3-7 osób) Juniors (12-15 lat) w tańcu Urban Street – European Championship Urban Street Dance Smali Teams Juniors – Szczecin, 15-17.06.2018
– 1 miejsce – Mistrzostwa Polski Federacji WADF w kat. Duety 12-13 lat w tańcu Urban Street – Inowrocław 2018
– 1 miejsce – Mistrzostwa Polski Federacji WADF w kat. Miniformacje 12-13 lat w tańcu Urban Street – Inowrocław 2018
– 3 miejsce – Międzynarodowy Turniej Tańca „Time for Dance 2018″ w kat. Solo Hip Hop Juniorzy 1 śr. Zaawansowani – Legionowo 13-14 styczeń 2018
– 4 miejsce – Międzynarodowy Turniej Tańca „Time for Dance 2018″ w kat. Duety Hip Hop Juniorzy – Legionowo 13-14 styczeń 2018
– 2 miejsce – IX Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego Hip Hop, Break Dance „Taneczna Środa 2018″ o puchar Burmistrza Gminy Środa Wielkopolska Wojciecha Ziętkowskiego – w kat. SOLO Hip Hop Chłopcy Open 12-15 lat – Środa Wielkopolska, 19.05.2018
– 3 miejsce – IX Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego Hip Hop., Break Dance „Taneczna Środa 2018″ o puchar Burmistrza Gminy Środa Wielkopolska Wojciecha Ziętkowskiego – w kat. Duet Hip Hop Open 12-15 lat – Środa Wielkopolska, 19.05.2018
– 3 miejsce – IX Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego Hip Hop, Break Dance Taneczna Środa 2018″ o puchar Burmistrza Gminy Środa Wielkopolska Wojciecha Ziętkowskiego – w kat. Formacje Hip Hop Open 12-15 lat – Środa Wielkopolska, 19.05.2018
– 4 miejsce – IX Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego Hip Hop, Break Dance „Taneczna Środa 2018″ o puchar Burmistrza Gminy Środa Wielkopolska Wojciecha Ziętkowskiego – w kat. Mi ni formacje Hip Hop Ekstra Liga Open 12-15 lat – Środa Wielkopolska, 19.05.2018
– 1 miejsce – XI Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego w kat. Hip Hop Formacje 12-15 lat, Brodnica, kwiecień 2018
– 3 miejsce – XI Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego w kat. Hip Hop Duety 12- 15 lat, Brodnica, kwiecień 2018
– 3 miejsce – XI Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego w kat. Hip Hop Mini Formacje 12-15 lat, Brodnica, kwiecień 2018
– 2 miejsce – IV Ogólnopolskie Mistrzostwa w tańcu nowoczesnym „Mark’n’Move” Disco Dance, Hip Hop, other forms, Perfoming Art – w kat. Hip Hop Duety, Poznań 27-28.10.2018
– 2 miejsce – IV Ogólnopolskie Mistrzostwa w Tańcu Nowoczesnym „Mark’n’Move” Disco Dance, Hip Hop, Other forms, Perfoming Art – w kat. Hip Hop Formacje, Poznań 27-28.10.2018
– 4 miejsce – IV Ogólnopolskie Mistrzostwa w Tańcu Nowoczesnym „Mark’n’Move” Disco Dance, Hip Hop, Other forms, Perfoming Art – w kat. Hip Hop Solo zaawansowani, Poznań 27-28.10.2018

Laureaci za rok 2017:

1. Marek Lapis (Koziegłowy)
– w 2018 r odznaczony przez Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej “Medalem za zasługi dla Fotografii Polskiej (1918-2018) w 100. Rocznicę Niepodległości
– laureat prestiżowych konkursów fotograficznych: International Photography Awards 2013, 2017 Los Angeles; PRIX DE LA PHOTOGRAPHIE PARIS (PX3) 2015, 2016; Tokyo International Foto Awards 2016; Grand Press Photo 2008, 2015 i 2016 (I miejsce w kategorii LUDZIE); Black&White Spider Awards Los Angeles 2015, 2016, 2017; Leica Street Photo – zwycięzca 3 edycji; BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards 2016, Polski Konkurs Fotografii Sportowej (I miejsce w 2014 i 2016); National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia w Krakowie, KREATYWNA KULTURA 2016 i 2017, MonoVision Awards London 2017; Monochrome Awards London 2017
– brał udział w licznych renomowanych warsztatach, prezentował swoje prace w Polsce i na świecie
– juror licznych konkursów fotograficznych
– publikował w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz zagranicznych (Time, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro)
– wykładowca WSNHiD oraz Wielkopolskiej Szkoły Fotografii oraz międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie w roku 2013 i 2015
– pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących realizowanych w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu
– związany od początku z projektem 5 Zmysłów – realizowanym we współpracy z powiatem poznańskim, aktywizującym do działań na polu kultury osoby z niepełnosprawnościami różnego typu

2. Stowarzyszenie Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie
– drugie miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu o Puchar Czarnych Diamentów w Katowicach, 2018
– Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu o Puchar Czarnych Diamentów w Katowicach, 2017
– trzecie miejsce i wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym w Dziekanowicach, 2017
– pierwsze miejsce na Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Lusowie, 2016
– pierwsze miejsce na Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Lusowie, 2015
– Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych “Krakowiak” w Krakowie, 2014
– pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych “Folklor na bank” w Brańsku, 2013
– trzecie miejsce za tańce wielkopolskie na Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych “Regiony” w Bydgoszczy, 2007
– zespół prezentuje się na krajowych przeglądach folklorystycznych oraz innych imprezach kulturalnych: Poronińskie Lato, Wielkie Granie w Spiszu, Festiwal folklorystyczny “Barwy folkloru” w Chełmnie i Toruniu, Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie, Mięsna Arena w ramach Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych pod patronatem Ministra Rolnictwa, dożynki, koncerty jasełkowe, festiwale międzynarodowe (Niemcy, Belgia, Francja, Włochy, Hiszpania, Węgry, Białoruś, Ukraina, Litwa, Rosja, Turcja, Austria, Malta), w festiwalach organizowanych przez CIOFF – organizację wchodzącą w skład UNESCO, której zadaniem jest m.in. ochrona folkloru i sztuki ludowej, projekt Narodowego Centrum Kultury
– zespół koncertuje dla środowisk polonijnych

3. Stowarzyszenie Muzyczne Orkiestra Dęta im. hm Antoniego Jerzaka w Mosinie
– Medal Rzeczypospolitej Mosińskiej, 2016
– Medal Komisji Edukacji Narodowej przyznany dyrygentowi Maciejowi Kubackiemu oraz prezesowi orkiestry Tadeuszowi Matusiakowi, 2014
– Medal Burmistrza Gminy Mosina, 2008
– Honorowa Odznaka – Harcerska Służba Ziemi Mosińskiej, 2006
– Honorowa Statuetka 700-lecia Królewskiego Miasta Mosina, 2002
– Nagroda Złotego Bończuka za musztrę paradną i nagroda specjalna Wydziału Kultury i Sztuki MRN w Poznaniu, 1989
– główna nagroda w kategorii orkiestr młodzieżowych we Wrześni, 7. 1986 i 1988
– Medal Dowództwa Wojsk Lotniczych w Poznaniu dla Reprezentacyjnej Orkiestry ZHP, 1985
– Puchar Naczelnika ZHP i tytuł Orkiestry Reprezentacyjnej ZHP i Chorągwi Poznańskiej, 1985
– Odznaczenie Harcerskiej Orkiestry Dętej – Złota Odznaka Honorowa Związku Chórów i Orkiestr w Poznaniu oraz Medal 90-lecia Związku, 1985
– Zbiorowa Złota Odznaka “Za zasługi dla Chorągwi Poznańskiej”, 1981
– pierwsze miejsce w Międzywojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Poznaniu, 1975
– drugie miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Harcerskich Orkiestr Dętych w Tczewie, 1974
– drugie miejsce w Przeglądzie Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Międzychodzie, 1972
– pierwsze miejsce w Przeglądzie Harcerskich Zespołów Artystycznych Hufca Poznań – Powiat w Pobiedziskach, 1970

Laureaci za rok 2016:

1. Zespół wokalny “Aspirynki” (Komorniki) – są przykładem wielkiego zaangażowania w kulturalną działalność swej miejscowości. Śpiewem, od niedawna wspieranym również głosami męskimi, zespół uświetnia imprezy gminne oraz promuje powiat poznański, koncertując w Polsce oraz poza granicami kraju.

2. Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Chludowo – działalność zespołu zaowocowała już wieloma wyróżnieniami w konkursach takich jak: konkurs orkiestr województwa wielkopolskiego im. Leona Schuberta „ O Złoty Róg”, zakończony zdobyciem pierwszego miejsca czy II miejsce w konkursie orkiestr „ O Kryształowe Koło”.

3. Krystyna Miłobędzka (Puszczykowo) – poza poezją, swoje życie poświęciła również teatrowi. Pisarka, ceniona przez czytelników i krytykę, wielokrotnie nagradzana była m.in. przez Fundację Kultury oraz Ministra Kultury. Jest laureatką Nagrody Literackiej Czterech Kolumn czy wrocławskiego „Silesiusa”, była również nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”. K. Miłobędzka pracowała w słupskim teatrze Lalek „Tęcza” oraz w teatrach lalkowych we Wrocławiu i Wałbrzychu, a także prowadziła zajęcia z eksperymentalnych form dramatu i teatru na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Laureaci za rok 2015:

1. Stowarzyszenie Kulturalne Orkiestra Dęta (Swarzędz) – orkiestra zagrała m.in. na finale WOŚP oraz Koncercie Karnawałowym w Swarzędzu, Paradzie Łazarskiej i Paradzie Św. Marcina w Poznaniu czy też na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr w Boduszewie. Zespół ma za sobą także występy za granicą, m.in. w Monachium.

2. Hubert Wejmann (Buk) -zrealizował trzyodcinkowy film kulturalno-edukacyjny pt. „Tryptyk Bukowski” poświęcony wybitnym postaciom pochodzącym z Buku. Podstawą scenariusza były trwające blisko trzy lata historyczne śledztwa. Dzięki temu udało się przedstawić szerszej publiczności mało znane fakty z życia najbardziej znanych bukowian. Zdjęcia do „Tryptyku Bukowskiego” powstawały w katedrach w Krakowie i Poznaniu, w Archiwum i Bibliotece Krakowskiej Kapituły Katedralnej, w Muzeum Uniwersytetu Jagielońskiego Collegium Maius, na Zamku Królewskim na Wawelu, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu oraz na terenie Miasta i Gminy Buk. Hubert Wajmann w 2015 roku był też m.in. organizatorem Europejskiej Nocy Muzeów w Buku oraz koordynatorem projektu kulturalno-edukacyjnego „Miasto i woda – historie połączone”.

3. Michał Howorski (Przeźmierowo) – tancerz i wokalista Zespołu Tańca Ludowego „Poligrodzianie”. Będąc od wielu lat solistą grupy był wielokrotnie nagradzany w kraju oraz za granicą, m.in. na ubiegłorocznych mistrzostwach świata „World Folk 2015”, które odbyły się w Bułgarii. Był także jednym z organizatorów Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Lusowie oraz został powołany na członka zarządu oraz dyrektora ds. Rozwoju Projektów European Folk Culture Organization z siedzibą w Strasburgu.

wyróżnienie:

Mateusz MJ Sibilski – dyrygent Orkiestry Dętej OSP Murowana Goślina, który w ubiegłym roku obchodził 25-lecie pracy artystycznej i zdobył Grand Prix, Złote Pasmo oraz Nagrodę Dyrygencką na Ogólnopolskim Festiwalu Chórów „Mater Misericordie” w Ząbkach pod Warszawą.

Redaktor: Anna Skalska
Opublikowano: 15 lipca 2019

Zaktualizowano:
11 czerwca 2021