MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Artystyczny pamiętnik

Warsztaty pod nazwą „Rodzinny pamiętnik” w Galerii Sztuki w Mosinie

W Galerii Sztuki w Mosinie odbyły się warsztaty pod nazwą „Rodzinny pamiętnik”. Ich uczestnicy tworzyli wyjątkową książkę. – Ten projekt to nie tylko warsztaty, ale przede wszystkim spotkania integracyjne. Uczestniczyli w nich bowiem zarówno dzieci, młodzież szkolna, dorośli jak i seniorzy. A wszystko po to, by stworzyć portret wyjątkowego członka rodziny w trzech różnych technikach graficznych: linorycie i stemplu, monotypii oraz wycinance – opisuje Ania England, specjalistka ds. projektów, promocji i edukacji w Galerii Sztuki w Mosinie.

Innym celem projektu jest umożliwienie rodzinom i przyjaciołom spędzenia czasu w otoczeniu sztuki, twórczego myślenia, refleksji, zabawy słowem oraz współpracy i kreatywnego podejścia do interpretacji rodzinnych opowieści. W ten sposób tworzone przez uczestników warsztatów pamiętniki stają się nie tylko zapisem ważnych historii, zwyczajów, tradycji, przyzwyczajeń czy opisem członków rodziny i domowych przedmiotów, ale przede wszystkim refleksją nad tym, co ludzi łączy i co ich dzieli.

Jakie były zatem to prace? – Wśród portretów ukochanych osób pojawiła się choćby gotująca pyszne posiłki i opowiadające czarujące historie babcia. Ale nie tylko. Była też babcia uwielbiająca wyścigi motocyklowe i babcia będąca wzorem mody, z kotem na ramieniu. Wśród wyjątkowych osób nie mogło również zabraknąć dziadka podróżnika, ojca z marzeniami o leśniczówce czy też braci przedstawianych raz jako diabły, a raz jako anioły – wylicza Ania England.

Uczestnicy warsztatów opisywali także swoje koty, psy, chomiki, a nawet przytulankę Tadzia. Nad wszystkim czuwała Agata Marchlewicz, absolwentka grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. – Agata jest pedagogiem specjalnym w Zespole Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu i od ośmiu lat prowadzi również pracownię plastyczną Sztuka Mieszka. Obecnie tworzy autorskie wycinanki pod pseudonimem Cięta Córa – dodaje Ania England.

Po zakończeniu warsztatów wydany zostanie katalog podsumowujący ideę projektu. Katalog będzie dwujęzyczny, polsko-angielski i ukaże się w wersji drukowanej oraz elektronicznej do darmowego pobrania na stronie Galerii Sztuki. Wernisaż wystawy książki artystycznej „Rodzinny pamiętnik” odbędzie się 30 listopada 2019. – Naszym głównym założeniem jest łączenie ludzi poprzez działania artystyczne oraz zachęcanie ich do interpretacji sztuki współczesnej. Wprowadzając nowe formy aktywności do naszej Galerii chcemy pokazać, że sztukę tak naprawdę tworzą opowieści, a Galerię – osoby, które ją odwiedzają – kończy Ania England.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 czerwca 2019