MenuMenu główne
Powiat Poznański
Napis opłaty urzędowe on lineLink do youtubeMapa powiatu poznańskiego



Koronawirus

#zostańwdomu

PRZYDATNE LINKI

www.gov.pl/web/koronawirus

www.gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci

————————————————————————-

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego wprowadzono wiele obostrzeń i zakazów. Choćby takich, aby nie wychodzić z domu. Ma to na celu spowolnienie, a w dalszej kolejności pokonanie koronawirusa. Zachęcamy zatem do akcji #zostańwdomu… i proponujemy, aby ten czas spędzić z powiatem poznańskim. Oto nasze propozycje na wolne chwile. Krótko mówiąc #zostańwdomu z powiatem poznańskim – graj, zwiedzaj, poznawaj i edukuj…

 

NIEZWYKŁE MIEJSCA

„Perły Powiatu Poznańskiego”, to skarby architektury, bogactwo przyrody i niezwykłe miejsca. O tych wyjątkowych miejscach pisaliśmy TUTAJ.

perły powiatu poznańskiego

—————————————————————————–

PLANSZÓWKA I GRA MEMORY

Skoro poznaliście już Perły Powiatu Poznańskiego to może warto wydrukować grę pod tym samym tytułem. Zadaniem zawodników jest odnalezienie i odwiedzenie wymienionych na planszy miejsc. Można to zrobić w dowolnej kolejności i dowolną trasą. Wyścig odbywa się Szlakiem Pierścienia dookoła Poznania lub skrótami i innymi ścieżkami. Wygrywa ten, kto odwiedzi wszystkie Perły Powiatu Poznańskiego jako pierwszy. Dokładne zasady oraz sama gra do pobrania TUTAJ.

gra perły powiatu
Na tej samej stronie znajduje się także gra Memory. Jej zasady znają wszyscy, bo to po prostu odnajdywanie takich samych kart. To zabawa zarówno dla starszych, jak i dzieci.

gra memory

—————————————————————————–

ŁAMIGŁÓWKI DLA NAJMŁODSZYCH

Dla dzieci mamy też książeczkę edukacyjną pt. „Powiatowe łamigłówki TRAMPka i TeniSówki”. Ta sympatyczna para zaprasza w podróż po powiecie poznańskim. Oczywiście rozwiązując różne zadania lub kolorując obrazki. Książeczkę można pobrać i wydrukować TUTAJ.

łamigłówki Trampka i Tenisówki

—————————————————————————–

INTERNETOWE SPACERY

W obecnej chwili wszystkie obiekty turystyczne są zamknięte. Wiele z nich można jednak zwiedzać. I to o każdej porze dnia i nocy! A wszystko to za sprawą internetu. Zachęcamy zatem do wirtualnych spacerów po powiatowych, choć nie tylko, pałacach, ośrodkach edukacji czy też całych gminach. Lista linków znajduje się TUTAJ.

Rogalin

—————————————————————————–

POWIATOWE LEGENDY

Każdy region ma swoje legendy. Nie inaczej jest w przypadku powiatu poznańskiego. Część z nich zebraliśmy TUTAJ. Czytając je może się dowiedzieć, gdzie i kiedy straszą: Biała i Czarna Dama, skąd się wziął Pierdoła z Gądek i jak powstały Buk czy Pobiedziska?

—————————————————————————–

PRASOWA I TELEWIZYJNA

Zapraszamy do lektury oraz przed monitory. O tym co na bieżąco się dzieje w powiecie poznańskim można przeczytać w Prasowej17.

Prasowa17

…oraz zobaczyć w telewizyjnej Powiatowej17.

telewizyjna Powiatowa17

—————————————————————————–

KULINARNE TRADYCJE

Skoro siedzimy w domu, to warto przygotować sobie i najbliższym coś dobrego do zjedzenia. Dla tych, którzy lubią spędzać czas w kuchni, mamy ciekawą propozycję. To projekt „Nasze tradycje, nasze zwyczaje, nasze smaki”. – Przysyłajcie nam swoje rodzinne opowieści, receptury i Wasze wyjątkowe sposoby na osiągnięcie najlepszych smaków – smaków powiatu poznańskiego. Pokażcie nam to na zdjęciach. Prześlijcie krótkie filmiki z Waszych wspólnych rodzinnych starań i kuchennych działań – zaprasza Stowarzyszenie Polska Akademia Smaku. Projekt swoim patronatem objął starosta poznański. Partnerem akcji jest także Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. Szczegóły akcji TUTAJ.

Nasze smaki

—————————————————————————–

ŚLADAMI DREWNIANEJ ARCHITEKTURY

A teraz coś dla miłośników turystyki i historii… Na terenie Puszczy Zielonka znajduje się dwanaście unikatowych drewnianych kościółków. Szlak Kościołów Drewnianych – bo tak został nazwany – ma popularyzować dziedzictwo drewnianej architektury sakralnej na terenie gmin skupionych w związku międzygminnym „Puszcza Zielonka”. W obecnej sytuacji można go zwiedzić wirtualnie TUTAJ.

kościół drewniany

—————————————————————————–

KULTURALNIE, RODZINNIE, AKTYWNIE, SMAKOWICIE…

Dla tych co lubią czytać, mamy serię przewodników powiatu poznańskiego. Można je wydrukować, bądź też obejrzeć w formie elektronicznej. Są one dostępne na naszej stronie w zakładce Turystyka i rekreacja – publikacje.

przewodniki

—————————————————————————–

POWIATOWA KRONIKA

Kolejną publikacją wartą uwagi, która również dostępna jest w formie elektronicznej jest „Kronika powiatu poznańskiego”. Wszystkie numery dostępne są TUTAJ.

—————————————————————————–

WSZYSTKO O ZABYTKACH

Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o zabytkach w powiecie poznańskim proponujemy publikacje „Renowacje i Zabytki”. Są one dostępne są w formie elektronicznej TUTAJ.

—————————————————————————–

POWIAT Z LOTU PTAKA

Powiat poznański można również zobaczyć z lotu ptaka. Taką możliwość daje nasze wydawnictwo pod nazwą „Podniebne spojrzenie”, które jest dostępne w wersji elektronicznej TUTAJ.

Podniebne spojrzenie okładka

 

—————————————————————————–

KSIĄŻKI DO ODSŁUCHANIA

W styczniu 2020 roku Fundacja Słowo i Kropka zorganizowała bezprecedensowe wydarzenie – zaprosiła wszystkich zainteresowanych do zdalnego nagrania lektury szkolnej pt. “Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Wybrane osoby nagrały jeden lub dwa rozdziały i wysłały je do Fundacji, która po ich zmontowaniu udostępniła całość na kanale Nasze Czytanie. Zgłosiło się ponad 30 osób, z których Fundacja wybrała 13, w tym lektora Tomasza Knapika i Joannę Kołaczkowską z Kabaretu Hrabi!

Zachęceni styczniowym sukcesem Fundacja Słowo i Kropka w marcu 2020 roku powtórzyła swoją akcję zdalnego nagrywania audiobooka, tym razem na warsztat trafiły takie lektury szkolne jak “Ania z Zielonego Wzgórza” i “Przygody Tomka Sawyera”.

Wszystkie nagrania trafiają na kanał Nasze Czytanie na YouTube, gdzie są udostępniane dla wszystkich za darmo. Na kanale jest już ponad 300 nagrań, które cieszą się dużym zainteresowaniem!

 

lektury

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 20 marca 2020