Menu główne
Powiat Poznański

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Fundusze Europejskie
Kalendarz imprez

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa ulegać zmianom mogą terminy imprez, o których informujemy w Prasowej Powiatowej17. oraz na www.powiat.poznan.pl. Po szczegóły prosimy zwracać się bezpośrednio do organizatorów.

<< Kwi 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Koronawirus

Pomoc

WSPARCIE W ZAKUPIE

– Do tej pory przekazaliśmy 300 kombinezonów i 200 masek ochronnych strażakom. Specjalistyczny sprzęt będzie wykorzystywany w działaniach wspomagających służby medyczne oraz w interwencjach w walce z koronawirusem – poinformował na swoim profilu na Facebooku starosta poznański Jan Grabkowski.

– Nadal zamawiamy kolejne sprzęty, w tym 2000 kombinezonów ochronnych, które trafią m.in. do Szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Deklaruję też 0,5 mln zł wsparcia w zakupie, wspólnie z Poznaniem, kolejnej maszyny do testów. Dziękując za wszystkie gesty wsparcia i solidarności naszych mieszkańców przypominam, że cały czas można wspierać Szpital w Puszczykowie w walce z koronawirusem – czytamy w dalszej części informacji.

——————————————————————

POMAGAJĄ RATOWNIKOM

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina stara się wspierać Zespół Ratownictwa Medycznego w Bolechowie. – Jesteśmy w kontakcie z ratownikami, przygotowaliśmy dla nich miejsca noclegowe w pełni wyposażone (kuchnia, łazienka). Mogą z nich korzystać już teraz, głównie jednak na wypadek potrzeby czasowego odizolowania od rodzin. Wszelkie rachunki za te noclegi pokryje gmina – informuje gmina.

Murowana Goślina należy też do międzynarodowej sieci miast zrzeszonych w Cittaslow. Miasta o statusie cittaslow znajdziemy w Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, RPA, Korei Południowej i Chinach. W Europie państwa zaangażowane w projekt to m. in. Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Francja, Norwegia i Polska oraz oczywiście Włochy, gdzie narodziła się koncepcja ruchu cittaslow. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina wspierają koleżanki i kolegów z Włoch. Wiadomość poszła w świat. Italiani, siamo Con Voi

——————————————————————

AKCJA SZPITALA W PUSZCZYKOWIE

W związku z zapytaniami dotyczącymi możliwości wspierania Szpitala w walce z epidemią zakażenia koronawirusem informujemy, że trwa akcja zbierania darów na ten cel. – Przyjmujemy pomoc rzeczową, której koordynatorem jest Ochotnicza Straż Pożarna Puszczykowo, Zacisze 3, telefony kontaktowe: 665 486 678 oraz 883 653 440. Wpłat finansowych można dokonywać na konto Szpitala: CITI Bank Handlowy w Warszawie S.A. 85 1030 1247 0000 0000 8977 9006 z dopiskiem „darowizna na walkę z pandemią”. Dziękujemy za wyrazy wsparcia i solidarności –  poinformował Zarząd Szpitala

——————————————————————

POSIŁKI DLA NAUKOWCÓW

Instytut Polskiej Akademii Nauk mieszczący się przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu włączył się do walki z Covid-19. Z pomocą dla naukowców wyszła mieszcząca się w tym samym budynku restauracja Wytwórnia Smaq. – Pracownicy PAN, jako wolontariusze, pracują po 20 godzin na dobę na trzy zmiany i badają pobrane próbki, wspierając poznański sanepid. Już osiem lat mamy siedzibę właśnie tam i teraz możemy dla nich zrobić coś dobrego. Dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę, aby zapewnić wszystkim wolontariuszom całodzienne wyżywienie – mówi Hanna Suchecka z restauracji. O zbiórce można się dowiedzieć TUTAJ.

O zaangażowaniu się m.in. poznańskiego laboratorium w walkę z koronawirusem materiał przygotowała stacja TVN. Jest on dostępny TUTAJ.

——————————————————————

Z DZIECKIEM ONLINE

– Z powodu epidemii instytucje kultury, muzea, warsztatownie i wszelkie parki rozrywki zostały zamknięte. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zawiesiły swoją działalność. Część z nich oferuje rozrywkę online, na co pozwala technologia XXI wieku – czytamy na stronie Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Tam też znalazły się propozycje na konstruktywne spędzenie czasu z dzieckiem przed komputerem. Są tam filmiki, kolorowanki, gry i książeczki do pobrania. W tym ciekawym zestawieniu znalazła się między innymi gra planszowa “Perły Powiatu Poznańskiego”. Zachęcamy zatem do zabawy. Listę można znaleźć TUTAJ.

——————————————————————

W MIEŚCIE I GMINIE MUROWANA GOŚLINA

Mieszkańcy gminy Murowana Goślina od kilku dni wprowadzają w życie hasło “wszystkie ręce na pokład”. Do akcji zbierania tak bardzo potrzebnego sprzętu oraz produktów spożywczych i wody mineralnej włączyły się m.in. Stowarzyszenie Jedna Chwila oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Łopuchowa. Akcję szycia maseczek ochronnych uruchomili prywatni mieszkańcy, którzy dotychczas szyli hobbystycznie i nie są związani zawodowo z krawiectwem. Dotychczas zostało uszyte około 800 szt. Materiału wystarczy na kolejne kilkaset.

Życie przeniosło się na fora społecznościowe. Założono m.in. profil Pomoc Dla Służb Medycznych Od Mieszkańców Murowanej Gośliny, gdzie zamieszczane są informacje o najpilniejszych potrzebach oraz o terminach zbiórek. Pierwsze „dary” zostały przekazane do Zespołu Ratownictwa Medycznego w Bolechowie. Kolejne, aktualnie uruchamiane, zostaną dostarczone do szpitali w Poznaniu.

Pamiętamy również o seniorach i osobach, które nie mają dostępu do internetu. To dla nich właśnie Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina przygotował ulotkę z najważniejszymi informacjami i potrzebnymi numerami telefonów. Ulotki znajdują się w aptekach oraz zostały rozdysponowane przez sołtysów i OPS.

Natomiast już teraz burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, nie czekając na tak potrzebne rozwiązania dodatkowe z rządu, informuje o możliwości umorzenia opłat z tytułu dzierżawy (od momentu koniecznego zamknięcia działalności) za pomieszczenia wynajmowane w szkołach lub od Spółki MG Sport i Nieruchomości. Przygotowaliśmy dla Państwa informacje, o jaką pomoc można się zwracać do Gminy:

Każdy przedsiębiorca ma prawo do:
1. Umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty niektórych należności w stosunku do budżetu gminy. Wniosek może dotyczyć np. należnych gminie opłat z tytułu dzierżawy.
2. Otrzymania, w ramach pomocy de minimis ulgi podatkowej i może ubiegać się o:
– odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty (maksymalnie do końca 2020 r.);
– odroczenie lub rozłożenie na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek (maksymalnie do końca 2020 r.),
– umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie, ze szczególnym uwzględnieniem obecnej sytuacji.

Kilku mieszkańców Murowanej Gośliny założyło na Facebook-u grupę „Pomoc dla Służb Medycznych od mieszkańców Murowanej Gośliny” , głównie w celu pomocy rzeczowej oraz zakupu niezbędnych środków ochrony osobistej dla służby medycznej z gminy.

Do wczoraj, tj. 24 marca, zebrano: prawie 150 kombinezonów z atestem, które wspomogły jednostkę w Bolechowie oraz w Poznaniu, w gotówce 3664 zł, 1000 rękawic jednorazowych, 40 litrów płynu do dezynfekcji, 15 par gogli przylegających spełniających wszelkie normy ochronne, 250 litrów wody, batony, przekąski oraz ciepłe posiłki dla ratowników. Do zbiórki przyczyniło się ponad 450 osób które aktywnie działają w grupie i nie są obojętne na potrzeby ratowników.

Nadal bardzo potrzebne są: ozonatory do karetek, maski ochronne, kombinezony, płyn do dezynfekcji. Poszukiwane są także restauracje, które zechcą dostarczać jedzenie dla ratowników w poszczególne dni (czwartek, piątek). Wspierać też można finansowo na konto: Stowarzyszenie Jedna Chwila 89 1090 1463 0000 0001 3370 9340, w tytule koniecznie: Darowizna Ratownicy Medyczni. Numer konta jest przeznaczony tylko na ten cel. Pamiętajmy najważniejsza jest rozwaga i unikanie kontaktów.

——————————————————————

PAN BELFER ZAPRASZA DO SIECI

Już od dłuższego czasu, w związku z rozprzestrzenianiem się koronowirusa, wszystkie szkoły w Polsce są zamknięte. Nie są to jednak ferie, a uczniowie powinni się uczyć w trybie on-line. To jednak nie takie proste, by samemu skupić się na nauce. Są jednak w Polsce nauczyciele, którzy potrafią zachęcić swoich uczniów do nauki w sieci.

Jednym z nich jest Dawid Łasiński, nauczyciel chemii w Zespole Szkół im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. To właśnie on stworzył postać Pana Belfra – nauczyciela z Internetów. – W Polsce brakuje nauczycieli, którzy potrafią wykorzystać siłę cyfrowego świata, ja staram się to zmienić. Zapraszam Cię do mojej wirtualnej klasy! – można przeczytać na jego profilu na Fecebooku. Pan Belfer prowadzi także swój blog oraz posiada swój kanał na YouTube. Jak zatem widać nauka w sieci wcale nie musi być nudna.

——————————————————————

APLIKACJA “KWARANTANNA DOMOWA”

Aplikacja umożliwiająca zdalny kontakt z osobami objętymi kwarantanną działa i jest do pobrania. Wystarczy zeskanować kod QR, zalogować się poprzez otrzymanego sms-a albo wejść na stronę internetową Ministerstwa Cyfryzacji i postępować zgodnie z instrukcją.

——————————————————————

KOMBINEZONY DLA STRAŻAKÓW

Powiat poznański zakupił trzysta kombinezonów ochronnych dla strażaków – będą one wykorzystywane w działaniach wspomagających służby medyczne oraz interwencjach związanych z rozpowszechnianiem się koronawirusa – czytamy w Głosie Wielkopolskim.

– Kiedy skontaktował się ze mną Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z prośbą o zakup niezbędnego sprzętu, by strażacy mogli bezpiecznie pracować i pomagać innym, ani przez chwilę się nie wahałem, aby udzielić takiej pomocy – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Starosta poinformował też Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, że powiat poznański może sfinansować sprzęt diagnostyczny, aby zdecydowanie zwiększyć liczbę przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa, a przez to przyspieszyć diagnozowanie pacjentów.

– Na tę chwilę mamy 5,5 mln złotych tak zwanych rezerw w budżecie powiatu: pieniądze mogą być przeznaczona na poprawę bezpieczeństwa i konkretne działania związane z ochroną zdrowia – deklaruje starosta poznański. – Jesteśmy więc przygotowani do sytuacji nadzwyczajnych, które mogą wystąpić – informuje Głos Wielkopolski.

——————————————————————

POMOC PSYCHOLOGICZNA

W ramach świadczonej pomocy psychologicznej osobom dotkniętym sytuacją kryzysową Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Kobylnicy, jako jednostka organizacyjna powiatu poznańskiego, zaprasza do kontaktu w formie telefonicznej lub e-mail wszystkie osoby, dla których aktualny stan zagrożenia epidemiologicznego stanowi szczególną trudność.

Oferta skierowana jest do osób zaangażowanych zawodowo w walkę z pandemią SARS-CoV-2, a także chorych przebywających w kwarantannie, pod nadzorem epidemiologicznym, ich rodzin i wszystkich osób, dla których sytuacja zagrożenia epidemiologicznego wpłynęła znacząco na codzienne funkcjonowanie.

Specjalistyczne wsparcie psychologiczne udzielane jest codziennie w godzinach od 8.00 do 20.00. Poradnictwo telefoniczne jest możliwe także dla osób chcących zachować anonimowość. Pomoc udzielana jest bezpłatnie. Kontakt telefoniczny: 61 8150363, e- mali: wsparcie@oikkobylnica.pl

——————————————————————

POMOC SZPITALOM

W czwartek, 19 marca, do godziny 18:00 Czerwonak zachęca do zbiórki potrzebnych w szpitalach materiałów wspomagających walkę z koronawirusem m.in.: wody mineralnej, soków, napojów, jedzenia pakowanego, ręczników papierowych, rękawiczek i maseczek ochronnych, fartuchów, obuwia jednorazowego, środków do dezynfekcji. Wskazano kilkanaście miejsc zbiórek.

Redaktor: Anna Skalska
Opublikowano: 20 marca 2020


Ogłoszenia Komunikaty

Archiwum