MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Paź 2020 >>
ponwtśrczwptsobnie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Koronawirus

Pomoc

POŻYCZKA PŁYNNOŚCIOWA

WARP Sp. z o.o. i WFR sp. z o.o. z inicjatywy Samorządu Województwa Wielkopolskiego podpisały umowę, dzięki której WARP ma w ofercie instrument wsparcia dla wielkopolskich przedsiębiorstw pod nazwą Pożyczka Płynnościowa.

plakat

Pożyczka Płynnościowa to instrument, którym warto się zainteresować. Jest dopasowany do potrzeb zgłaszanych przez lokalne firmy z Wielkopolski i stanowi uzupełnienie pomocy w ramach Tarczy rządowej. Podstawowe parametry produktu – Pożyczka Płynnościowa:

· dla firm negatywnie dotkniętych skutkami epidemii COVID-19 (spadek obrotów/przychodów z prowadzonej działalności)

· dla mikro, małych i średnich firm z siedzibą i/lub oddziałem i/lub stałym miejscem wykonywania i/lub dodatkowym stałym miejscem wykonywania działalności gospodarczej na terenie województwa wielkopolskiego

· dla firm, które przed 1 marca 2020 r. stale prowadziły działalność gospodarczą na terenie województwa wielkopolskiego i deklarują ją kontynuować

· kwota pożyczki do 300.000,00 zł

· oprocentowanie od 0% w skali roku, stałe przez cały okres spłaty

· nie jest wymagany wkład własny Pożyczkobiorcy

· okres spłaty do 72 miesięcy

· karencja w spłacie kapitału do 12 miesięcy (nie wydłuża okresu spłaty pożyczki)

· możliwość maksymalnie do 6-miesięcy zawieszenia spłat rat odsetkowych oraz kapitałowych, w pierwszym i drugim roku okresu spłaty pożyczki, przy czym okres zawieszenia spłaty rat odsetkowych oraz kapitałowych może wydłużyć okres spłaty pożyczki, z zastrzeżeniem jej maksymalnego okresu spłaty wynoszącego 72 miesiące

· jedynym zabezpieczeń pożyczki do 100.000,00 zł co do zasady jest weksel własny in blanco wystawiony przez Pożyczkobiorcę

· dla pożyczek powyżej 100.000,00 zł weksel własny in blanco wystawiony przez Pożyczkobiorcę oraz obligatoryjnie dodatkowo inne powszechnie stosowane zabezpieczenie

· bez żadnych dodatkowych opłat i prowizji

· pożyczka z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności, tj.: kapitału obrotowego i/lub zobowiązań wynikających z prowadzenia bieżącej działalności operacyjnej, które stały się wymagalne po 1 marca 2020 roku

· termin wydatkowania środków z pożyczki do 365 dni od dnia wypłaty całkowitej kwoty pożyczki

· termin na rozliczenie pożyczki do 60 dni od dnia zakończenia okresu wydatkowania środków z pożyczki

Zapytaj o Pożyczkę Płynnościową na e-mail: fundusz@warp.org.pl lub pod  tel.: 61 65 06 362 lub 61 65 06 363 lub 61 65 06 333.

——————————————————————

PAMIĘTAJMY O ZWIERZĘTACH

Koronawirus daje się we znaki nie tylko ludziom, ale także zwierzętom. Choćby tym z Traperskiej Osady w Bolechówku, posiadającej Certyfikat Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego. Jedna z wizytówek gminy Czerwonak właśnie rozpoczęła zbiórkę funduszy na utrzymanie swoich zwierząt. A jest ich cała gromadka, bo to sześć koni, danielka bez łapki, czternaście psów syberian husky, stado kóz, dwa osły, trzy strusie, mulica oraz emu.

– Otwórzcie swoje serca i portfele dla zwierząt, które przez nasze ludzkie choroby cierpią najbardziej. Niech COVID 19 nie zabija w nich wiary w ludzkie dobro. Ratujmy je, by kiedy wyjdziemy z domów, mogły nas przywitać ich uśmiechnięte pyszczki – prosi Traperska Osada. Więcej o samym obiekcie oraz o potrzebach tamtejszych zwierząt można się dowiedzieć z ich facebookowej strony.

Podobne problemy mają zwierzęta z Mini Zoo w Deli Parku w Trzebawiu, który także posiada Certyfikat Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego. I tam zdecydowano się zorganizować zbiórkę funduszy. – Na waszą pomoc czekają alpaki, osiołki, kózki, owieczki, lemury Julian i Julia oraz kilka gatunków papug w papugarni ARA. Dzięki Waszej pomocy będziecie mogli je znów spotkać w dobrej kondycji po ustąpieniu epidemii koronawirusa – informuje placówka.

– W obecnej sytuacji obiekt jest zamknięty. Cały czas jednak pracujemy, szyjąc maseczki bawełniane do wielokrotnego użytku. Część środków z ich sprzedaży przeznaczamy na zakup karmy dla naszych zwierząt i opiekę weterynaryjną – czytamy na stronie Deli Parku, która też zachęca do wirtualnych spacerów po swoim obiekcie.

plakat zbiórka darów

——————————————————————

WSPARCIE W ZAKUPIE

– Do tej pory przekazaliśmy 300 kombinezonów i 200 masek ochronnych strażakom. Specjalistyczny sprzęt będzie wykorzystywany w działaniach wspomagających służby medyczne oraz w interwencjach w walce z koronawirusem – poinformował na swoim profilu na Facebooku starosta poznański Jan Grabkowski.

– Nadal zamawiamy kolejne sprzęty, w tym 2000 kombinezonów ochronnych, które trafią m.in. do Szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Deklaruję też 0,5 mln zł wsparcia w zakupie, wspólnie z Poznaniem, kolejnej maszyny do testów. Dziękując za wszystkie gesty wsparcia i solidarności naszych mieszkańców przypominam, że cały czas można wspierać Szpital w Puszczykowie w walce z koronawirusem – czytamy w dalszej części informacji.

——————————————————————

POMAGAJĄ RATOWNIKOM

Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina stara się wspierać Zespół Ratownictwa Medycznego w Bolechowie. – Jesteśmy w kontakcie z ratownikami, przygotowaliśmy dla nich miejsca noclegowe w pełni wyposażone (kuchnia, łazienka). Mogą z nich korzystać już teraz, głównie jednak na wypadek potrzeby czasowego odizolowania od rodzin. Wszelkie rachunki za te noclegi pokryje gmina – informuje gmina.

Murowana Goślina należy też do międzynarodowej sieci miast zrzeszonych w Cittaslow. Miasta o statusie cittaslow znajdziemy w Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, RPA, Korei Południowej i Chinach. W Europie państwa zaangażowane w projekt to m. in. Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania, Francja, Norwegia i Polska oraz oczywiście Włochy, gdzie narodziła się koncepcja ruchu cittaslow. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina wspierają koleżanki i kolegów z Włoch. Wiadomość poszła w świat. Italiani, siamo Con Voi

——————————————————————

AKCJA SZPITALA W PUSZCZYKOWIE

W związku z zapytaniami dotyczącymi możliwości wspierania Szpitala w walce z epidemią zakażenia koronawirusem informujemy, że trwa akcja zbierania darów na ten cel. – Przyjmujemy pomoc rzeczową, której koordynatorem jest Ochotnicza Straż Pożarna Puszczykowo, Zacisze 3, telefony kontaktowe: 665 486 678 oraz 883 653 440. Wpłat finansowych można dokonywać na konto Szpitala: CITI Bank Handlowy w Warszawie S.A. 85 1030 1247 0000 0000 8977 9006 z dopiskiem „darowizna na walkę z pandemią”. Dziękujemy za wyrazy wsparcia i solidarności –  poinformował Zarząd Szpitala

——————————————————————

POSIŁKI DLA NAUKOWCÓW

Instytut Polskiej Akademii Nauk mieszczący się przy ul. Wieniawskiego w Poznaniu włączył się do walki z Covid-19. Z pomocą dla naukowców wyszła mieszcząca się w tym samym budynku restauracja Wytwórnia Smaq. – Pracownicy PAN, jako wolontariusze, pracują po 20 godzin na dobę na trzy zmiany i badają pobrane próbki, wspierając poznański sanepid. Już osiem lat mamy siedzibę właśnie tam i teraz możemy dla nich zrobić coś dobrego. Dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę, aby zapewnić wszystkim wolontariuszom całodzienne wyżywienie – mówi Hanna Suchecka z restauracji. O zbiórce można się dowiedzieć TUTAJ.

O zaangażowaniu się m.in. poznańskiego laboratorium w walkę z koronawirusem materiał przygotowała stacja TVN. Jest on dostępny TUTAJ.

——————————————————————

Z DZIECKIEM ONLINE

– Z powodu epidemii instytucje kultury, muzea, warsztatownie i wszelkie parki rozrywki zostały zamknięte. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zawiesiły swoją działalność. Część z nich oferuje rozrywkę online, na co pozwala technologia XXI wieku – czytamy na stronie Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Tam też znalazły się propozycje na konstruktywne spędzenie czasu z dzieckiem przed komputerem. Są tam filmiki, kolorowanki, gry i książeczki do pobrania. W tym ciekawym zestawieniu znalazła się między innymi gra planszowa “Perły Powiatu Poznańskiego”. Zachęcamy zatem do zabawy. Listę można znaleźć TUTAJ.

——————————————————————

W MIEŚCIE I GMINIE MUROWANA GOŚLINA

Mieszkańcy gminy Murowana Goślina od kilku dni wprowadzają w życie hasło “wszystkie ręce na pokład”. Do akcji zbierania tak bardzo potrzebnego sprzętu oraz produktów spożywczych i wody mineralnej włączyły się m.in. Stowarzyszenie Jedna Chwila oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Łopuchowa. Akcję szycia maseczek ochronnych uruchomili prywatni mieszkańcy, którzy dotychczas szyli hobbystycznie i nie są związani zawodowo z krawiectwem. Dotychczas zostało uszyte około 800 szt. Materiału wystarczy na kolejne kilkaset.

Życie przeniosło się na fora społecznościowe. Założono m.in. profil Pomoc Dla Służb Medycznych Od Mieszkańców Murowanej Gośliny, gdzie zamieszczane są informacje o najpilniejszych potrzebach oraz o terminach zbiórek. Pierwsze „dary” zostały przekazane do Zespołu Ratownictwa Medycznego w Bolechowie. Kolejne, aktualnie uruchamiane, zostaną dostarczone do szpitali w Poznaniu.

Pamiętamy również o seniorach i osobach, które nie mają dostępu do internetu. To dla nich właśnie Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina przygotował ulotkę z najważniejszymi informacjami i potrzebnymi numerami telefonów. Ulotki znajdują się w aptekach oraz zostały rozdysponowane przez sołtysów i OPS.

Natomiast już teraz burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, nie czekając na tak potrzebne rozwiązania dodatkowe z rządu, informuje o możliwości umorzenia opłat z tytułu dzierżawy (od momentu koniecznego zamknięcia działalności) za pomieszczenia wynajmowane w szkołach lub od Spółki MG Sport i Nieruchomości. Przygotowaliśmy dla Państwa informacje, o jaką pomoc można się zwracać do Gminy:

Każdy przedsiębiorca ma prawo do:
1. Umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty niektórych należności w stosunku do budżetu gminy. Wniosek może dotyczyć np. należnych gminie opłat z tytułu dzierżawy.
2. Otrzymania, w ramach pomocy de minimis ulgi podatkowej i może ubiegać się o:
– odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty (maksymalnie do końca 2020 r.);
– odroczenie lub rozłożenie na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek (maksymalnie do końca 2020 r.),
– umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.
Wnioski będą rozpatrywane indywidualnie, ze szczególnym uwzględnieniem obecnej sytuacji.

Kilku mieszkańców Murowanej Gośliny założyło na Facebook-u grupę „Pomoc dla Służb Medycznych od mieszkańców Murowanej Gośliny” , głównie w celu pomocy rzeczowej oraz zakupu niezbędnych środków ochrony osobistej dla służby medycznej z gminy.

Do wczoraj, tj. 24 marca, zebrano: prawie 150 kombinezonów z atestem, które wspomogły jednostkę w Bolechowie oraz w Poznaniu, w gotówce 3664 zł, 1000 rękawic jednorazowych, 40 litrów płynu do dezynfekcji, 15 par gogli przylegających spełniających wszelkie normy ochronne, 250 litrów wody, batony, przekąski oraz ciepłe posiłki dla ratowników. Do zbiórki przyczyniło się ponad 450 osób które aktywnie działają w grupie i nie są obojętne na potrzeby ratowników.

Nadal bardzo potrzebne są: ozonatory do karetek, maski ochronne, kombinezony, płyn do dezynfekcji. Poszukiwane są także restauracje, które zechcą dostarczać jedzenie dla ratowników w poszczególne dni (czwartek, piątek). Wspierać też można finansowo na konto: Stowarzyszenie Jedna Chwila 89 1090 1463 0000 0001 3370 9340, w tytule koniecznie: Darowizna Ratownicy Medyczni. Numer konta jest przeznaczony tylko na ten cel. Pamiętajmy najważniejsza jest rozwaga i unikanie kontaktów.

7 kwietnia na prośbę Urzędu Miasta i Gminy Murowana Goślina rozpoczęło się odkażanie przystanków autobusowych i wejść do przychodni lekarskich. Płyn został przygotowany wg receptury zgodnej z wytycznymi Międzynarodowego Stowarzyszenia Farmaceutów. Jest to mieszanka płynu antybakteryjnego i antywirusowego. Cała akcja została przeprowadzona nieodpłatnie przez firmy Presseko i Ran-Synchron.

życzenia z murowanej gośliny

——————————————————————

PAN BELFER ZAPRASZA DO SIECI

Już od dłuższego czasu, w związku z rozprzestrzenianiem się koronowirusa, wszystkie szkoły w Polsce są zamknięte. Nie są to jednak ferie, a uczniowie powinni się uczyć w trybie on-line. To jednak nie takie proste, by samemu skupić się na nauce. Są jednak w Polsce nauczyciele, którzy potrafią zachęcić swoich uczniów do nauki w sieci.

Jednym z nich jest Dawid Łasiński, nauczyciel chemii w Zespole Szkół im. gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. To właśnie on stworzył postać Pana Belfra – nauczyciela z Internetów. – W Polsce brakuje nauczycieli, którzy potrafią wykorzystać siłę cyfrowego świata, ja staram się to zmienić. Zapraszam Cię do mojej wirtualnej klasy! – można przeczytać na jego profilu na Fecebooku. Pan Belfer prowadzi także swój blog oraz posiada swój kanał na YouTube. Jak zatem widać nauka w sieci wcale nie musi być nudna.

——————————————————————

APLIKACJA “KWARANTANNA DOMOWA”

Aplikacja umożliwiająca zdalny kontakt z osobami objętymi kwarantanną działa i jest do pobrania. Wystarczy zeskanować kod QR, zalogować się poprzez otrzymanego sms-a albo wejść na stronę internetową Ministerstwa Cyfryzacji i postępować zgodnie z instrukcją.

——————————————————————

KOMBINEZONY DLA STRAŻAKÓW

Powiat poznański zakupił trzysta kombinezonów ochronnych dla strażaków – będą one wykorzystywane w działaniach wspomagających służby medyczne oraz interwencjach związanych z rozpowszechnianiem się koronawirusa – czytamy w Głosie Wielkopolskim.

– Kiedy skontaktował się ze mną Komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej z prośbą o zakup niezbędnego sprzętu, by strażacy mogli bezpiecznie pracować i pomagać innym, ani przez chwilę się nie wahałem, aby udzielić takiej pomocy – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

Starosta poinformował też Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, że powiat poznański może sfinansować sprzęt diagnostyczny, aby zdecydowanie zwiększyć liczbę przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa, a przez to przyspieszyć diagnozowanie pacjentów.

– Na tę chwilę mamy 5,5 mln złotych tak zwanych rezerw w budżecie powiatu: pieniądze mogą być przeznaczona na poprawę bezpieczeństwa i konkretne działania związane z ochroną zdrowia – deklaruje starosta poznański. – Jesteśmy więc przygotowani do sytuacji nadzwyczajnych, które mogą wystąpić – informuje Głos Wielkopolski.

——————————————————————

POMOC PSYCHOLOGICZNA

W ramach świadczonej pomocy psychologicznej osobom dotkniętym sytuacją kryzysową Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Kobylnicy, jako jednostka organizacyjna powiatu poznańskiego, zaprasza do kontaktu w formie telefonicznej lub e-mail wszystkie osoby, dla których aktualny stan zagrożenia epidemiologicznego stanowi szczególną trudność.

Oferta skierowana jest do osób zaangażowanych zawodowo w walkę z pandemią SARS-CoV-2, a także chorych przebywających w kwarantannie, pod nadzorem epidemiologicznym, ich rodzin i wszystkich osób, dla których sytuacja zagrożenia epidemiologicznego wpłynęła znacząco na codzienne funkcjonowanie.

Specjalistyczne wsparcie psychologiczne udzielane jest codziennie w godzinach od 8.00 do 20.00. Poradnictwo telefoniczne jest możliwe także dla osób chcących zachować anonimowość. Pomoc udzielana jest bezpłatnie. Kontakt telefoniczny: 61 8150363, e- mali: wsparcie@oikkobylnica.pl

——————————————————————

POMOC SZPITALOM

W czwartek, 19 marca, do godziny 18:00 Czerwonak zachęca do zbiórki potrzebnych w szpitalach materiałów wspomagających walkę z koronawirusem m.in.: wody mineralnej, soków, napojów, jedzenia pakowanego, ręczników papierowych, rękawiczek i maseczek ochronnych, fartuchów, obuwia jednorazowego, środków do dezynfekcji. Wskazano kilkanaście miejsc zbiórek.

Redaktor: Anna Skalska
Opublikowano: 20 marca 2020