MenuMenu główne
Powiat PoznańskiSzlakiem kościołów

Na terenie Puszczy Zielonka znajduje się 12 unikatowych drewnianych kościółków. Usytuowane w małych miejscowościach, przez lata służyły tylko ich mieszkańcom. Obecnie dzięki środkom z funduszy europejskich, pomocy gmin i powiatu poznańskiego, drewniane kościoły są dostępne także dla turystów. Szlak Kościołów Drewnianych powstał, by przybliżać turystom niepowtarzalny krajobraz kulturowy północnych okolic Poznania, to szlak turystyczny propagujący dziedzictwo drewnianej architektury sakralnej na terenie gmin skupionych w związku międzygminnym „Puszcza Zielonka”.

Kościoły drewniane stanowią cenną wartość kulturową krajobrazu Wielkopolski. Malowniczo położone, o ciekawej konstrukcji i wnętrzach, są często jedynymi materialnymi świadkami przemian otaczającego nas krajobrazu.

Na terenie powiatu poznańskiego znajdują się takie kościoły w Długiej Goślinie, Kicinie, Wierzenicy, Uzarzewie i Węglewie. Warto dodać, że kościół św. Mikołaja w Wierzenicy jest jedną z najstarszych drewnianych świątyń w Wielkopolsce. Zbudowano go w XVI wieku, choć wiadomo, że parafia istniała już w XIII wieku.

Projekt szlaku obejmującego wszystkie wymienione wyżej obiekty powstał w 2006 roku. Specjalnie oznakowany pozwala zarówno turystom zmotoryzowanym, jak i fanom turystyki pieszej oraz rowerowej, dogodnie dotrzeć do celu.

Dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Połczyńskiego, mamy przyjemność zaprezentowania filmów jego autorstwa, pokazujących piękno i ponadczasowość wszystkich 12 kościołów położonych na szlaku wokół Puszczy Zielonka.

Zapraszamy do oglądania filmów no i oczywiście do zwiedzania.

 

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 23 września 2015