MenuMenu główne
Powiat Poznański
Napis opłaty urzędowe on lineLink do youtubeMapa powiatu poznańskiego



Relacje

Złote Kłosy z nagrodą główną

Zespół Folklorystyczny Złote Kłosy z Buku, Chór Dziewczęcy Canzona z Murowanej Gośliny oraz działający w Kostrzynie Kazimierz Matysek – to główni laureaci nagród powiatu poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w 2021 roku. – Siłą naszych nagrodzonych jest umiłowanie tradycji i zarażanie pasją do działania. Ich siłą jest także miłość do regionu i odkrywania kart historii. To ludzie zaangażowani i angażujący. Niosący pozytywne idee. I dlatego, za bycie ambasadorem powiatu, serdecznie wszystkim twórcom dziękuję – mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas ogłoszenia wyników.

Powiat poznański od wielu już lat docenia ludzi związanych z szeroko rozumianą kulturą – twórców, artystów, organizatorów czy promotorów. Laureatami nagród mogą być także pracownicy instytucji kultury, nauczyciele szkół artystycznych oraz różne organizacje prowadzące działalność kulturalną. – Kultura jest nam potrzebna, bo także dzięki niej jesteśmy w takim miejscu jak dzisiaj. W rozwijającym się na wielu płaszczyznach powiecie poznańskim. W Polsce będącej częścią europejskiej wspólnoty. Wspólnoty, która szanuje wolność myśli, wypowiedzi, ekspresji twórczej. Wspólnoty, dla której ogromną wartością jest bogata różnorodność kulturowa – stwierdził starosta poznański.

W tym roku nagrodę pierwszego stopnia otrzymał Zespół Folklorystyczny Złote Kłosy. – Już od ponad pół wieku propagujemy piękno polskiego folkloru. Zespół wywodzi się z Dobieżyna w gminie Buk i jest wielopokoleniową grupą, która od lat pielęgnuje miłość i pasje do kultury polskiej wsi. Nasz repertuar jest ściśle związany z tradycją ludową ziemi bukowskiej. Prezentujemy piosenki i tańce ludowe. Od lat współpracuje z nami Kapela Ludowa pod kierunkiem Stanisława Króliczaka – mówią o sobie artyści. W sumie, w zespole jest ich 28 osób. Grupa, która w tym roku obchodzi 55-lecie działalności przez te wszystkie lata z powodzeniem brała udział w wielu wojewódzkich i ogólnopolskich przeglądach zespołów folklorystycznych. Często występowała także poza granicami kraju.

złote kłosy

Złote KłosySymboliczny czek dla zespołu Złote Kłosy przekazał Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański podczas 2. Spaceru z kulturą w Buku, 29.05.2022

Wiele koncertów krajowych i zagranicznych ma na swoim koncie również Chór Dziewczęcy Canzona z Murowanej Gośliny, który otrzymał nagrodę drugiego stopnia. – Grupa powstała w 1981 roku. Obecnie w zespole śpiewa ok. 40 dziewcząt w wieku od 7 do 70 lat. Chór sięga do muzyki sakralnej, tradycji pieśni romantycznych, współczesnych, folkloru, muzyki dawnej, rozrywkowej oraz form wokalno-instrumentalnych – mówi dyrygent Adrianna Wtorkowska-Kubińska. Grupa z sukcesami brała też udział w wielu prestiżowych konkursach i festiwalach. W tym także zagranicznych, m.in. w USA, Japonii, Turcji, Szwajcarii czy Czechach. Przed rokiem Chór wystąpił w międzynarodowym przedsięwzięciu, poruszającym problem globalnej pandemii. Projekt realizowany był online, a udział w nim wzięły chóry ze Lwowa, Hiszpanii, a także zespoły z Kanady oraz z Zanzibaru.

Chór Dziewczęcy Canzona

W tym roku powiat poznański docenił również działalność Kazimierza Matyska, przyznając mu nagrodę trzeciego stopnia. To zasłużona postać w środowisku kulturalnym powiatu poznańskiego  oraz województwa wielkopolskiego. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel, a w latach 1967-2006 piastował stanowisko dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kostrzynie. Był organizatorem takich imprez jak Kurdesz Kasztelański czy Biesiada Humorystów. Jego zamiłowanie do regionu zaowocowało wieloma publikacjami o tematyce historycznej. Od 1976 roku jest kustoszem Izby Muzealnej Ziemi Kostrzyńskiej, w której gromadzone są dokumenty, książki, fotografie i inne świadectwa przeszłości regionu. W latach 90-tych z inicjatywy pana Kazimierza powstała lokalna gazeta „Kostrzyńskie ABC”.

kazimierz matysek

Wzorem poprzednich lat przyznano również wyróżnienie. Trafiło ono do Joanny Goranko z Pobiedzisk, która w ubiegłym roku była uczestniczką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina in Memoriał w Bydgoszczy. Artystka przed czterema laty wywalczyła trzecią nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w chińskim Foshan, a także zajęła trzecie miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Mając tyle sukcesów na koncie jest zapraszana na recitale w wielu europejskich miastach. Dwukrotnie otrzymała też stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Joanna Goranko, tak jak i zresztą pozostali laureaci, jest doskonałym ambasadorem powiatu poznańskiego w kraju i zagranicą.

Joanny Goranko

Na relacje z ogłoszenia laureatów zapraszamy:

  •  w środę 27 kwietnia, o godzinie 19:50 i 22:20; w czwartek 28 kwietnia, o godzinie 8:50; w piątek 29 kwietnia o godzinie 19:50 i 22:20 oraz w sobotę 30 kwietnia, o godzinie 8:50 w Wielkopolskiej Telewizji Kablowej (WTK);
  • w środę 27 kwietnia i piątek 29 kwietnia, w co dwugodzinnych pętlach w Telewizji  STK;
  • na stronach internetowych powiat.poznan.pl oraz powiatpoznanski.telewizjastk.pl;
  • na Facebooku powiatu poznańskiego.

Informacja o laureatach ukaże się również 29 kwietnia w Prasowej Powiatowej17. (Gazeta Wyborcza).

https://www.bip.powiat.poznan.pl/plik,35793,zestawienie-nagrod-z-kultury-za-rok-2021.pdf

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 kwietnia 2022