MenuMenu główne
Powiat PoznańskiRelacje

Mają talent i sukcesy…

nagrody z kultury

Zespół Wokalny Affabre Concinui, Maciej Kręc oraz Karol Hołod – to główni laureaci Nagród Powiatu Poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2022. – Od wielu już lat doceniamy osoby z talentem i pasją. Tych, którzy swoją twórczością promują powiat – mówił starosta poznański Jan Grabkowski wręczając nagrody oraz wyróżnienia TUTAJ.

Powiat poznański honoruje nimi twórców, artystów, organizatorów, promotorów i popularyzatorów kultury. Laureatami mogą być także pracownicy instytucji kultury, nauczyciele szkół artystycznych oraz różne organizacje prowadzące działalność kulturalną. Nagrody są przyznawane nie tylko za wieloletnią działalność, ale także za szczególne osiągnięcia. W tym roku nagrodę pierwszego stopnia otrzymał śpiewający a cappella Zespół Wokalny Affabre Concinui, mający stowarzyszenie w Swarzędzu.

Grupa powstała w 1983 roku, a jej członkowie są wychowankami dwóch znanych chórów chłopięco-męskich Stefan Stuligrosza i Jerzego Kurczewskiego. Obchodzący w tym roku jubileusz 40-lecia swojej działalności zespół ma w dorobku 18 płyt autorskich. Uczestniczył także w nagraniach innych wykonawców, takich jak choćby Zbigniew Wodecki. – W swoim repertuarze mamy ponad 300 utworów, zaśpiewaliśmy też ponad 1000 koncertów w Polsce i za granicą – mówią artyści, których ostatnia płyta pt. „Ad honorem Sancti Adalberti” zawiera utwory współczesnej muzyki sakralnej, skomponowane przez lokalnych artystów i stanowi promocję naszego regionu.

Zespół Wokalny Affabre Concinuifot. Archiwum Zespół Wokalny Affabre Concinui

Powiat promuje również Maciej Kręc z Lubonia. Laureat drugiej nagrody, w ubiegłym roku stworzył międzynarodowy projekt muzyczny pod nazwą „Brothers & Frends” Blues Super Session. Jego efektem jest dwupłytowy album z oryginalnymi kompozycjami, w nagrywaniu którego udział wzięło 34 znakomitych artystów z Polski, Norwegii, Niemiec, Anglii i USA. – To dzieło mojego życia. Po nagraniu tej płyty czuję się spełniony – przyznaje Maciej Kręc, który od ponad 30 lat związany jest z zespołem Blues Flowers. Jego solowy debiut natychmiast został doceniony przez krytyków oraz słuchaczy. Ci drudzy wybrali „Brothers & Frends” płytą roku w prestiżowym plebiscycie kwartalnika „Twój Blues”. Album jest też nominowany do nagrody Fryderyka 2023.

maciej Kręcfot. Piotr Rybicki

Z muzyką związany jest również Karol Hołod. Laureat tegorocznej nagrody trzeciego stopnia jest jednym ze współzałożycieli powstałej w 1969 roku Bukowskiej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej. – Od 1975 roku jestem również jej dyrygentem i kapelmistrzem – mówi. Prowadzona przez niego orkiestra zagrała setki koncertów na festiwalach, dożynkach, przeglądach czy też konkursach, głównie tych lokalnych. Na swoim koncie ma także płyty z gwarą poznańską. Karol Hołod, oprócz działalności w Orkiestrze, jest też członkiem powstałej w Nowym Tomyślu kapeli „Zza Winkla”, a także założycielem Wielkopolskiej Kapeli Ludowej „Zbąszyniacy”.

orkiestra dętafot. UMiG Buk

W tym roku przyznano również wyróżnienia. Otrzymali je Karol Tuliszka z Buku oraz Kacper Dworniczak ze Stęszewa. Ten pierwszy jest autorem cyfrowego portretu prezydenta Ukrainy Wolodymira Zełeńskiego. Grafika powstała w pierwszych kilkudziesięciu godzinach po wybuchu wojny na Ukrainie. – Zaimponowała mi postawa prezydenta, który jak się okazało był zupełnie niedoceniany, a wręcz ośmieszany przez swoich oponentów – mówi autor pracy, która zaraz po opublikowaniu w internecie stała się wiralem i zaczęła żyć własnym życiem. Na instagramie Karola Tuliszki została wyświetlona ponad dwa miliony razy, a cyfrowy portret prezydenta Ukrainy był też widziany m.in. na protestach ulicznych w Nowym Jorku czy też relacjach telewizyjnych znanych stacji.

Kacper Dworniczak jest natomiast utalentowanym gitarzystą, uczniem Piotra Kosmowskiego,  stawiającym też pierwsze kroki na scenie jako solista. To laureat kilkudziesięciu nagród zdobytych w solowych i kameralnych konkursach gitarowych w Polsce i za granicą. W 2019 miał okazję zadebiutować na deskach prestiżowej sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Uroczystość wręczenia nagród oraz wyróżnień odbyła się podczas sesji Rady Powiatu w Poznaniu. Uświetnił ją występ laureatów nagrody głównej, Zespołu Wokalnego Affabre Concinui. 

Zdjęcia: Anna Skalska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 kwietnia 2023