MenuMenu główne
Powiat Poznański



Tour de Pologne 2023

Tour de Pologne 2023

grafika

Tour de Pologne to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych organizowanych regularnie w Polsce. Od pierwszej edycji w 1928 roku wygranej przez Feliksa Więcka, do roku 1992 posiadał status wyścigu amatorskiego. Po przejęciu imprezy przez Czesława Langa, jest w pełni zawodowy. Obecnie należy do prestiżowego cyklu UCI World Tour. Na liście zwycięzców Tour de Pologne są m.in. mistrzowie świata, Francuz Laurent Brochard, Słowak Peter Sagan, Michał Kwiatkowski czy też Belg Remco Evenepoel.

Tegoroczny wyścig rozpocznie się w Poznaniu i prowadzić będzie przez następujące gminy powiatu poznańskiego: Suchy Las, Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Puszczykowo, Luboń, Komorniki, Dopiewo i Tarnowo Podgórne.

Po bardziej szczegółowe informacje zapraszamy na: Tour de Pologne, Folder 80.Tour de Pologne, Miasto Poznań, Powiat Poznański , strony internetowe poszczególnych gmin oraz do mediów:
–  Telewizja STK/Praca i pasja z wiatrem we włosach
 Telewizja STK/80. Tour de Pologne
–  Telewizyjna Powiatowa17. (od min. 5:30)

 

Tour de Pologne za nami

4 sierpnia w Krakowie zakończył się 80. Tour de Pologne. Klasyfikację generalną po zaciętej walce wygrał Słoweniec Matej Mohoric (Bahrain – Victorious), drugie miejsce zajął Joao Almeida (UAD Team Emirates) a na najniższym stopniu podium stanął Polak Michał Kwiatkowski z grupy Ineos Grenadiers. O tym jak wyrównana była to rywalizacja świadczy fakt, że na mecie siedmioetapowego wyścigu, różnica między zwycięzcą a drugim w klasyfikacji zawodnikiem wyniosła tylko 1 sekundę!  – To był wspaniały wyścig, który trzymał w napięciu do samego końca. Od początku coś się działo i bardzo się cieszę, że kibice mogli oglądać taką walkę – podsumował rywalizację Dyrektor Generalny Wyścigu Czesław Lang.

Warto wspomnieć, że start 80. Tour de Pologne, który został poprzedzony oficjalną prezentacją ekip odbył się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich a trasa pierwszego etapu przebiegała w dużej części drogami powiatu poznańskiego na których mieszkańcy gorąco dopingowali cały peleton. – Wyścig daje nam tą wartość dodaną, że jest tu. Tu się zaczyna, tu w sercu metropolii poznańskiej, czyli w Poznaniu, ale metropolia to jest i miasto, i powiat poznański, wszystkie gminy powiatu – mówił podczas oficjalnej prezentacji ekip starosta poznański, Jan Grabkowski. – To wielkie sportowe wydarzenie, a my jesteśmy jego częścią. To niebywała okazja do promocji naszego regionu. Cieszę się, że mieszkańcy będą mogli osobiście zobaczyć peleton. Na organizację imprezy przekazaliśmy ponad 300 tys. zł. Jestem przekonany, że na blisko 200 kilometrowym odcinku wyścigu nie zabraknie wrażeń i emocji, a miłośnicy kolarstwa będą aktywnie kibicować zawodnikom – dodał J. Grabkowski. 
Podczas prezentacji wszyscy zawodnicy odjeżdżali spod sceny wyjątkowymi samochodami członków Automobilklubu Wielkopolski który w tym roku obchodzi jubileusz stulecia powstania. Z przejażdżki zabytkowymi autami wspólnie z Rafałem Majką (UAD Team Emirates) skorzystał również Dyrektor Generalny Wyścigu Czesław Lang.

Meta pierwszego etapu zlokalizowana była na Torze Poznań i chociaż w pewnym momencie warunki atmosferyczne mocno utrudniły jego zakończenie, udało się go zgodnie z planem przeprowadzić. – Kiedy zaczęła się nawałnica w okolicy mety, kolarzy tam jeszcze nie było, ale szybko się zbliżali i w pewnym momencie pomyślałem, że jeśli potrwa to kolejnych dziesięć minut, zatrzymam wyścig- mówił po pierwszym etapie Czesław Lang. – Jako dyrektor muszę podjąć decyzję błyskawicznie. Zwłaszcza gdy widzę, jak nasze banery i bariery fruwają w powietrzu. To już sytuacja, która może zagrażać bezpieczeństwu dla kibiców i kolarzy – dodawał.

Pełną relację telewizyjną z pierwszego etapu 80. Tour de Pologne, którego trasa przebiegała między innymi przez dwanaście gmin powiatu poznańskiego można zobaczyć TUTAJ.

– Zabieramy się już za szykowanie kolejnej edycji! Chwila oddechu i jedziemy dalej! 81. Tour de Pologne w roku igrzysk olimpijskich w Paryżu także będzie niezapomniany. Zrobimy wszystko, aby to się potwierdziło! – powiedział po zakończeniu całego wyścigu pomysłodawca i jego główny organizator.

Zwycięzcy klasyfikacji 80. Tour de Pologne:

Klasyfikacja Generalna ORLEN: Matej Mohorić
Klasyfikacja Najlepszy Sprinter ENERGA GRUPA ORLEN: Matej Mohorić
Klasyfikacja Najlepszy Góral PZU: Markus Hoelgaard
Klasyfikacja Najaktywniejszy kolarz LOTTO: Patryk Stosz
Klasyfikacja drużynowa KGHM: UAE Team Emirates

 

 

Pierwszy etap 80. Tour de Pologne za nami

Punktualnie o godzinie 12:00 z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich wystartował 80. Tour de Pologne. – 95 lat temu kolarze po raz pierwszy wystartowali w Biegu Dookoła Polski, bo taka była pierwsza nazwa Tour de Pologne. W 2023 roku rozpoczynamy 80. edycję wyścigu, który wyrósł na wizytówkę naszego kraju na świecie – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu.

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpoczęła się właśnie w Poznaniu, gdzie wyścig powrócił po 16 latach. Podczas pierwszego z siedmiu etapów, kolarze przejechali między innymi przez dwanaście gmin powiatu poznańskiego: Suchy Las, Czerwonak, Murowaną Goślinę, Pobiedziska, Kostrzyn, Kórnik, Mosinę, Puszczykowo, Luboń, Komorniki, Dopiewo i Tarnowo Podgórne by po ponad 180 kilometrach finiszować na Torze Poznań. Kolarze pokonali także trzy Premie Lotne LOTTO zlokalizowane w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie oraz w Kostrzynie. W Suchym Lesie zawodnicy walczyli też o jedyną na tym etapie Premię Górską PZU III kategorii. Jedna z dwóch premii specjalnych zlokalizowana była natomiast w Pobiedziskach.

Najlepszy na premierowym etapie, który w pewnym momencie przebiegał w bardzo trudnych warunkach pogodowych, okazał się belgijski kolarz Tim Merlier (Soudal Quick – Step), który na sprinterskim finiszu wyprzedził Olava Kooija (Jumbo – Visma). Trzecie miejsce zajął Fernando Gaviria (Movistar Team). Najlepszy z Polaków był Maciej Paterski który zajął 6 miejsce. Kolejny etap 80. Tour de Pologne rozpocznie się w niedzielę w Lesznie.

Pełną klasyfikację wraz z wszystkimi informacjami dotyczącymi wyścigu można znaleźć na stronie organizatora TUTAJ.

zdjęcia: TVP Sport, Natalia Siejek, Tomasz Skupio

 

Wielkie święto kolarstwa rozpoczęte

W piątek 28 lipca na placu Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się prezentacja ekip biorących udział w 80. Tour de Pologne.

– To wielkie sportowe wydarzenie, a my będziemy jego częścią – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Znaczna część trasy będzie przebiegać przez gminy powiatu poznańskiego. To niebywała okazja do promocji naszego regionu. Cieszę się, że mieszkańcy będą mogli osobiście zobaczyć peleton. Na organizację imprezy przekazaliśmy ponad 300 tys. zł. Jestem przekonany, że na blisko 200 kilometrowym odcinku wyścigu nie zabraknie wrażeń i emocji, a miłośnicy kolarstwa będą aktywnie kibicować zawodnikom – dodaje.

Podczas prezentacji drużyn w której uczestniczył również starosta poznański, można było zobaczyć między innymi zwycięzcę z roku 2021 João Almeide (UAE Team Emirates), zwycięzcę touru z roku 2016 Tima Wellensa (UAE Team Emirates) oraz Pavela Sivakova (INEOS Grenadiers) który tryumfował w roku 2019. Nie mogło również zabraknąć polskiego akcentu w osobie Rafała Majki (UAE Team Emirates), który zajął 14 miejsce w klasyfikacji generalnej tegorocznego Tour de France oraz Michała Kwiatkowskiego (INEOS Grenadiers), niedawnego etapowego zwycięzcy francuskiej imprezy i zarazem mistrza kultowego podjazdu Grand Colombier. Oboje w przeszłości zwyciężali w klasyfikacji generalnej Tour de Pologne. – Ten początek miał być z takim przytupem. Chcieliśmy to zrobić, żeby wszystkim weszło w pamięć, że najpiękniejszy odcinek i pierwszy etap odbędzie się właśnie tutaj – dodał starosta.

Sobotni start honorowy pierwszego etapu zaplanowano na godz. 12:00 z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dalej zawodnicy wyruszą na blisko 200 –  kilometrowy etap ulicą Bukowską, gdzie około godziny 12:15 nastąpi tzw. start ostry. Zawodnicy przejadą między innymi przez dwanaście gmin powiatu poznańskiego a na mecie etapu zlokalizowanej na Torze Poznań, peleton spodziewany jest po godzinie 16:00.

Szczegółowe informacje dotyczące wyścigu można znaleźć TUTAJ.

 

Dla sprinterów i górali…

– Mamy opinię wyścigu, który kreuje nowe gwiazdy – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny kolarskiego Tour de Pologne, który w sobotę wystartuje z Poznania i przejedzie przez dwanaście gmin powiatu poznańskiego. Kto będzie faworytem tej prestiżowej imprezy?

Lista dotychczasowych triumfatorów Wyścigu Dookoła Polski jest imponującą i są na niej nawet nazwiska mistrzów świata. Wystarczy tylko wspomnieć Francuza Laurenta Brocharda, Słowaka Petera Sagana, Belga Remco Evenepoela czy naszego Michała Kwiatkowskiego. Ten ostatni pojawi się na trasie tegorocznej imprezy. – Zarówno on, jak i Rafał Majka pokazali na niedawnym Tour de France, że są w znakomitej formie. Ten drugi skończył Wielką Pętlę na czternastym miejscu. Michał natomiast wygrał bardzo trudny, górski etap, zakończony podjazdem Grand Colombier. Warto więc trzymać za nich kciuki – mówi dyrektor Tour de Pologne.

Wśród pretendentów do końcowego zwycięstwa na pewno warto wymienić także takich zawodników jak João Almeida, Tim Wellens z grupy UAE Team Emirates, czy też Geraint Thomas, Thymen Arensmann i Pavel Sivakov z INEOS Grenadiers. W obu tych grupach jeżdżą także wspomniani Polacy. Kwiatkowski broni barw INEOS Grenadiers, a Majka jest zawodnikiem UAE Team Emirates. Wśród kandydatów do triumfu w Krakowie, bo to tam zakończy się tegoroczny Toru de Pologne, warto też wymienić takich kolarzy jak Edward Dunbar (Team Jayco AlUla), Ivan Cortina (Movistar Team), Damiano Caruso (Bahrain Victorious) czy Brandon McNulty (UAE Team Emirates).

Zawodnicy na poszczególnych etapach walczyć będę nie tylko o żółtą koszulkę. Tak jak to ma miejsce podczas innych wyścigów wieloetapowych swoje klasyfikacje będą mieli także m.in. sprinterzy oraz górale. Każdy będzie miał więc okazję się wykazać i zaprezentować swoje mocne strony. – Sportowych emocji na pewno nie zabraknie. Przygotowaliśmy piękną, wymagająca trasę – zapewnia Czesław Lang. Ściganie rozpocznie się już w sobotę w Poznaniu, podczas pierwszego etapu, który metę będzie miał na Torze Poznań. Kolarze przejadą wówczas 183,7 kilometrów i będzie można ich zobaczyć w dwunastu gminach powiatu poznańskiego.

tour de polognefot. Szymon Gruchalski

 

Mapy pierwszego etapu

Mapa startu honorowego i startu ostrego

Mapa trasy pierwszego etapu

 

Organizacja ruchu podczas wyścigu

Miejski Inżynier Ruchu informuje, że w dniu 29 lipca 2023 r., w związku z odbywającym się na terenie miasta Poznania, gmin powiatu poznańskiego i województwa wyścigiem kolarskim Tour de Pologne, niezbędne będą czasowe zmiany w organizacji ruchu. Wyścig rozpocznie się startem honorowym w sobotę o godz. 12:00 na placu Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zawodnicy pojadą ul. Bukowską w kierunku Przeźmierowa i Toru Poznań, gdzie o godz. 12:15 nastąpi start ostry.

Trasa wyścigu na terenie Poznania poprowadzi ul. Wichrową, Słupską, Psarskie, Koszalińską i Biskupińską do Suchego Lasu, a następnie ul. Meteorytową, Jaśkowiaka i Radojewo w kierunku Biedruska. Licząca 180 km trasa poprowadzi dalej przez Biedrusko, Bolechowo, Murowaną Goślinę, Pobiedziska, Kostrzyn, Środę Wielkopolską, Zaniemyśl, Kórnik, Mosinę, Puszczykowo, Łęczycę, Komorniki do Plewisk, Skórzewa i Przeźmierowa.

Sobotni etap zakończy się po godz. 16:00 liczącą 4 km rundą z metą na Torze Poznań, na który zawodnicy wjadą od strony ul. Skórzewskiej w Przeźmierowie. W związku z wyścigiem w godzinach od 11:00 do 12:15 wyłączony zostanie całkowicie ruch ogólny pojazdów na ul. Bukowskiej od MTP i ul. Roosevelta do skrzyżowania z ul. Polską. W tym czasie wstrzymany zostanie też ruch na odcinku ul. Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Matejki i Szylinga do MTP. Odcinki te zostaną otwarte zaraz po przejechaniu zawodników i pojazdów towarzyszących.

Na odcinku ul. Bukowskiej od ul. Polskiej do granic miasta i ronda przy ul. Rynkowej w Przeźmierowie wyłączony zostanie ruch na jezdni północnej. Utrzymany zostanie ruch jezdnią południową ul. Bukowskiej w kierunku od ronda w Przeźmierowie do ul. Polskiej w Poznaniu. Z tego kierunku możliwy będzie dojazd m.in. do lotniska na Ławicy. Chwilowe wstrzymania ruchu na śluzach przez ul. Bukowską możliwe są jedynie ok. godz. 12:15.

Na całej trasie wyścigu ruch pojazdów wstrzymywany będzie na ok. 40-50 minut przed planowanym przyjazdem peletonu i będzie wznawiany bezpośrednio po jego przejechaniu. Ruch poprzeczny będzie nadzorowany przez policję i wstrzymywany tylko na czas przejazdu uczestników i pojazdów wyścigu. Na czas wyścigu na jego trasie wyłączone zostaną sygnalizacje świetlne, a przejazd w poprzek trasy umożliwiać będą śluzy na skrzyżowaniach wzdłuż ul. Bukowskiej oraz na skrzyżowaniach: Słupska/Dąbrowskiego/Wichrowa, Biskupińska/Wańkowicza, Morasko/Poligonowa, Jaśkowiaka/Glinienko/Lewandowskiego.

Komunikacja autobusowa i tramwajowa zostanie podporządkowana czasowej organizacji ruchu i będzie odbywać się z wykorzystaniem śluz. Prosimy o zachowanie ostrożności w rejonie zawodów.

 

Wielkie emocje i promocja regionu

W tegorocznym Tour de Pologne o zwycięstwo walczyć będą najlepsi kolarze na świecie, w tym Michał Kwiatkowski i Rafał Majka. Pierwszy etap 80. edycji tego prestiżowego wyścigu rozpocznie się 29 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kolarze przejadą też przez dwanaście gmin powiatu poznańskiego – poinformowano na konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Miasta.

– Tour de Pologne to wielkie sportowe wydarzenie, a my będziemy jego częścią. To niebywała okazja do promocji naszego regionu. Cieszę się, że mieszkańcy powiatu poznańskiego będą mogli osobiście zobaczyć peleton w akcji. Na organizację imprezy przekazaliśmy ponad 300 tysięcy złotych. Jestem przekonany, że na blisko 200-kilometrowym odcinku wyścigu nie zabraknie wrażeń i emocji – mówił starosta poznański Jan Grabkowski. – Nie przypominam sobie, żeby kolarska impreza tej rangi w ostatnim czasie gościła na szosach powiatu poznańskiego. Jestem przekonany, że wielu kibiców będzie dopingować zawodników – dodał wicestarosta Tomasz Łubiński.

Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpocznie się w stolicy Wielkopolski. Start honorowy nastąpi w samo południe na placu Marka na terenie MTP, skąd kolarze przejadą ulicą Bukowską w stronę Toru Poznań, gdzie nastąpi start ostry. Następnie zawodnicy wjadą na ulicę Słupską, by ulicami Koszalińską i Biskupińską dojechać do Suchego Lasu. Dalsza trasa pierwszego etapu prowadzić będzie ulicą Meteorytową w kierunku Radojewa, a następnie przez Biedrusko, Bolechowo i Murowaną Goślinę. Drogą wojewódzką 196 zawodnicy przejadą w pobliżu Sławy Wielkopolskiej, a potem przez Rejowiec i Kiszkowo dojadą do Pobiedzisk.

 Stamtąd trasa pobiegnie przez Kostrzyn, Środę Wielkopolską, Zaniemyśl, Kórnik i Mosinę, by przez Puszczykowo i Łęczycę dotrzeć do Komornik, a potem do Plewisk i Skórzewa. Po przejechaniu ponad 180 kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobilklubu Wielkopolski w Przeźmierowie, gdzie przejadą jedną rundę o długości 4 kilometrów. Wjazd zawodników na tor planowany jest po godz. 16. – Cieszę się, że po 16 latach ponownie możemy gościć ten prestiżowy wyścig. To doskonała okazja, by promować nasze miasto i to nie tylko wśród miłośników kolarstwa, ale także na całym świecie za pośrednictwem transmisji telewizyjnych – podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W podobnym tonie wypowiada się marszałek województwa wielkopolskiego. – Cieszę się, że Wielkopolska będzie gościć tak prestiżowe wydarzenie. Mam nadzieję, że rywalizacja sportowa stanie się okazją do bliższego poznania naszego regionu, który słynie z niesamowitej przyrody, zabytków i wydarzeń kulturalnych – mówił Marek Woźniak. Warto dodać, że jeszcze raz podkreślić, że Tour de Pologne po długiej przerwie wraca do Wielkopolski. – I jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. Tym bardziej, że do Polski przyjedzie światowa czołówka. Cieszy mnie też udział Rafała Majki i Michała Kwiatkowskiego, którzy są w świetnej formie, co pokazują podczas Tour de France – zapewniał Czesław Lang, dyrektor generalny wyścigu.

– W tegorocznym wyścigu wystartują również m.in. poprzedni zwycięzcy Tour de Pologne: Portugalczyk Joao Almeida, który w 2021 zajął pierwsze miejsce, reprezentujący Francję Pavel Sivakow – zwycięzca 76. edycji wyścigu czy też Belg Tim Wellens, który triumfował w 2016 roku – dodał organizator imprezy.

 

Wyścigi dla amatorów i juniorów

Tegorocznemu Wyścigowi Dookoła Polski, co już jest tradycją, towarzyszyć będą inne imprezy. W tym roku będzie to m.in. Tour de Pologne dla amatorów i juniorów, będące odpowiednio Memoriałami Ryszarda Szurkowskiego oraz Mariana Więckowskiego. Szczegóły na plakatach.

grafikagrafika

 

Znamy dokładną trasę jubileuszowego wyścigu

20 czerwca w TVP Sport zaprezentowano trasę 80. edycji Tour de Pologne UCI World Tour. Jubileuszowa edycja liczyć będzie 1130,5 km, a przy tym wprowadza wiele wspaniałych nowości i interesujących miejsc na mapie najpopularniejszego wyścigu kolarskiego w Polsce, w którym będzie ścigać się światowa czołówka. Tradycyjne już zostanie rozegranych siedem etapów. Przygotowano etapy dla sprintetów, trzy etapy górskie i czasówkę. Wszystko to składa się na wspaniałe widowisko, które rozpali polskie drogi w dniach 29 lipca – 4 sierpnia.

– Sportowych emocji w tym roku na pewno nie zabraknie. Przygotowaliśmy piękną, wymagająca trasę, która jest zupełnie inna od tej z ubiegłego roku, ponieważ po kilku latach nieobecności przerzucamy wyścig ze wschodniej do zachodniej Polski. Ruszamy 29. lipca z Poznania, a później przed nami etapy: Leszno – Karpacz, Wałbrzych – Duszniki Zdrój, Strzelin – Opole, Pszczyna – Bielsko-Biała, czasówka w Katowicach, Zabrze – Kraków. Znam tę trasę doskonale, cały rok starannie ją planowaliśmy i jestem przekonany, że stanie się areną fantastycznej rywalizacji! – zapowiada dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang.

Etap 1: Poznań-Poznań
Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu, gdzie wyścig powraca po 16 latach. Start etapu zaplanowano z Placu Św. Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po przejechaniu 183,7 kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobilklubu Wielkopolski w Poznaniu, gdzie przejadą jedną rundę o długości 4 km. Na trasie zaplanowano w sumie sześć premii. Trzy Premie Lotne LOTTO zlokalizowane w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie oraz w Kostrzynie. W Suchym Lesie zawodnicy powalczą też o jedyną na tym etapie Premię Górską PZU III kat. Dodatkowo do zdobycia będą dwie premie specjalne: Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pobiedziskach oraz Premia Specjalna w Środzie Wielkopolskiej.

grafika

tour de polognefot. Szymon Gruchalski

Etap 2: Leszno – Karpacz
Drugi etap to jedyny odcinek, którego dystans to ponad 200 kilometrów. Start zlokalizowano w Lesznie w województwie wielkopolskim, które kolarze opuszczą po kilku kilometrach aby walczyć o jedyną na tym etapie Premie Lotną LOTTO, zlokalizowaną w miejscowości Góra na Dolnym Śląsku. Po względnie płaskiej połowie dystansu rozpocznie się wymagająca wspinaczka z dwoma Premiami Górskimi PZU II kat. do zdobycia pod Przełęczą pod Średnicą oraz w Sosnówce. Wielki finał etapu odbędzie się w Karpaczu, zwycięzcą zostanie kolarz, który jako pierwszy pokona ostatni 11 kilometrowy podjazd pod Orlinek nazywany “Ścianą Płaczu”. Na etapie są jeszcze dwie premie do zdobycia.

grafika

Etap 3: Wałbrzych – Duszniki Zdrój
Trzeci etap rozpocznie się w Wałbrzychu, drugim najludniejszym mieście Dolnego Śląska. Jest to typowy górski etap z przewyższeniem wynoszącym ponad 3000 metrów. Aby dojechać do mety w Dusznikach-Zdroju, zawodnicy będą musieli pokonać 163 km. Na tym etapie do zdobycia będą 3 Premie Górskie PZU II kat. w Walimiu, na Przełęczy Jugowskiej oraz w Zieleńcu oraz Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pieszycach. Widowiskowa meta zlokalizowana jest na na arenie biathlonowej Centralnego Ośrodka Sportu.

grafika

Etap 4: Strzelin – Opole
Na liczącym ponad 198 kilometrów etapie peleton wróci w nieco bardziej płaskie tereny, co sprawi, że znów będą mogli wykazać się sprinterzy. Kolarze przejadą z dolnośląskiego Strzelina najpierw na zachód, do Sobótki, a później zawrócą i skierują się na Opolszczyznę, do stolicy tego województwa. Po raz ostatni w Opolu Tour de Pologne gościł w 2020 roku, gdy startował tu 2. etap. Na trasie tegorocznego 4. etapu zaplanowano Premię Górską PZU III kat. w Strzegomianach, a także trzy Premie Lotne LOTTO: Sobótka, Strzelin i Grodków.

grafika

Etap 5: Pszczyna – Bielsko-Biała
Liczący prawie 199 kilometrów etap będzie typowo górski, z przewyższeniem ponad 3000 metrów. Na metę w Bielsku-Białej, kolarze wyruszą z Pszczyny. Wcześniej będą musieli pokonać kilka trudnych podjazdów. Na trasie 5. etapu mamy trzy Premie Lotne LOTTO: w Ustroniu, Istebnej i Wilkowicach, dwie Premie Górskie PZU I kat.: Ochodzita i Salmopol. Ta druga nosi imię Joachima Halupczoka. Jest też Premia Górska PZU II kategorii – Zameczek.

Etap 6: Katowice
Przedostatni etap, to jazda indywidualna na czas w Katowicach na dystansie 16,6 km. Katowicka trasa tradycyjnie będzie przebiegać ulicami ścisłego centrum miasta, pokazując przemianę stolicy Górnego Śląska, w tym Rynek z charakterystycznymi palmami, czy też Strefę Kultury, gdzie przed laty działała Kopalnia Katowice. Na jej miejscu są teraz siedziby Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Kolarze będą mieli okazję także przejechać przez unikalny Nikiszowiec oraz Dolinę Trzech Stawów, które obrazują jak zielone są Katowice. Meta przy Katowickim Spodku.

grafika

Etap 7: Zabrze – Kraków
Peleton przejedzie prawie 167 kilometrów z Zabrza do Krakowa, gdzie już tradycyjnie zakończy się cały wyścig. Meta zostanie usytuowana przy krakowskich Błoniach, wcześniej kolarze pokonają trzy rundy ulicami miasta. Zanim dojadą do Krakowa, powalczą o Premię Lotną LOTTO w Wilamowicach, Premie Górskie PZU III kat. w Witanowicach i Kaszowie oraz Premię Specjalną 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Budzyniu. Także na Błoniach Krakowskich nastąpi dekoracja najlepszych na trasie 80. Tour de Pologne.

grafika

tour de polognefot. Szymon Gruchalski

 

Tour de Pologne w powiecie

Przyszłoroczny 80. Tour de Pologne wystartuje w Poznaniu, a trasa pierwszego etapu prowadzić będzie m.in. przez gminy powiatu poznańskiego. – To doskonała okazja do promocji naszego pięknego regionu – mówili jednym głosem prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski oraz starosta poznański Jan Grabkowski, podczas specjalnej konferencji prasowej, która 29 września odbyła się w Urzędzie Miasta. Uczestniczył w niej także organizator wyścigu Czesław Lang.

– Kolarstwo ma swoja magię, której ludzie nie potrafią się oprzeć. W 2022 roku zmagania zawodników na trasie Tour de Pologne, który przejechał przez ponad 500 miejscowości obejrzało na żywo 4 miliony kibiców – mówił wicemistrz olimpijski z 1980 roku i pierwszy zawodnik z bloku wschodniego w zawodowym peletonie. Przyszłoroczny Toru de Pologne rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 4 sierpnia. Kolarze do pierwszego etapu wystartują na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie dzień wcześniej odbędzie się prezentacja drużyn startujących w imprezie.

Trasa inauguracyjnego odcinka ma liczyć 183,7 km i prowadzić będzie przez okoliczne gminy i powiaty, w tym także powiat poznański. – Wspólnie chcemy to wykorzystać, aby promować miejsca, przez które przejedzie peleton. Wkrótce powinniśmy poznać ostateczną wersję trasy – powiedział Jan Grabkowski. Na razie wiadomo, że meta pierwszego etapu znajdować się będzie na Torze Poznań. – Transmisje z wyścigu prowadzimy od startu do mety. Można je oglądać m.in. na antenie Polsatu Sport i TVP Sport. Sygnał z wyścigu przekazujemy do 100 państw na całym świecie – zdradził Czesław Lang.

Tour de Pologne to jedna z najstarszych imprez kolarskich na świecie. Wstępne koncepcje przeprowadzenia wieloetapowej imprezy kolarskiej – wzorowanej na coraz popularniejszym Tour de France – w odrodzonej i niepodległej Polsce pojawiały się już na początku lat 20-ych XX wieku. Ostatecznie pierwszą edycję imprezy zorganizowano w 1928 roku. Na starcie stanęło wówczas 71 kolarzy, którzy mieli do przejechania prawie 1500 km, podzielonych na 8 etapów. Wygrał Feliks Więcek.

– Pierwsze wyścigi znacznie różniły się od tych współczesnych. Etapy były o wiele dłuższe, często na dystansie ok. 300 km, kolarze notorycznie łapali gumy na szutrowych drogach, a w celu zaspokojenia głodu przerywali jazdę, by skorzystać z przygotowanych posiłków – podaje Wikipedia. Do 1992 roku Tour de Pologne posiadał status wyścigu amatorskiego. Po tym jak jego organizatorem został Czesław Lang, impreza stała się w pełni zawodowa i obecnie jest zaliczana do najbardziej prestiżowych w sezonie kolarskim. Dzięki temu startują w niej najmocniejsze grupy zawodowe, skupiające prawdziwą kolarską elitę.

Od tamtego czasu imponująco prezentuje się także lista triumfatorów  wyścigu. Są na niej nawet mistrzowie świata, Francuz Laurent Brochard, Słowak Peter Sagan, Michał Kwiatkowski czy też Belg Remco Evenepoel. Ten ostatni po tęczową koszulkę sięgnął pod koniec września, wygrywając w imponującym stylu wyścig ze startu wspólnego w australijskim Wollongong. W równie imponującym stylu ten 22-letni obecnie Belg, zwyciężył w Tour de Pologne. – Mamy opinię wyścigu, który kreuje nowe gwiazdy. Remco Evenepoel jest tego ostatnim przykładem – stwierdził Czesław Lang. 

konferencja tour de pologne

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 lipca 2023