MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Cyfrowe dziedzictwo wsi

plakat

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie prowadzi portal prezentujący zdigitalizowane zbiory muzealne, gdzie poza wizerunkami obiektów, zamieszczono ich opisy oraz powiązane z nimi materiały edukacyjne w postaci scenariuszy lekcji, kart pracy, prezentacji multimedialnych i filmów, a także wielu ciekawych artykułów o charakterze popularnonaukowym. Wybrane materiały posiadają audiodeskrypcje oraz tłumaczenie na polski język migowy. Dostępne są również w języku angielskim.

Do tej pory na portalu udostępniono miedzy innymi zbiór XIX wiecznych 52 drewnianych narzędzi rolnych zebranych przez prof. Stefana Biedrzyckiego (1876–1936), w skład którego wchodzi: 15 pługów, 9 radeł, 5 soch, 2 wózki dwukołowe do pługa, drapak, wypielacz oraz narzędzia ręczne – widły, łopaty, itd., a także jarzmo kulowe, lemiesz i żniwiarka McCormicka. Pokazano również kolekcję 7 lokomobil parowych, na którą składają się dwie lokomobile wyprodukowane w Poznaniu przez firmę Hipolita Cegielskiego (1919, 1924), lokomobila firmy Robey and Co z 1895 r., lokomobila Kemna typ EZM z 1927 r., lokomobila Lanz z 1908 r. oraz dwie lokomobile firmy Heucke z 1913 r.

Ponadto udostępniono kolekcję agrolotniczą w ilości 9 statków powietrznych, medale i znaki rozliczeniowe za prace w rolnictwie, kolekcję cepów, najcenniejsze dokumenty archiwalne na czele z przywilejami królewskimi, fotografie, plakaty i obrazy. W roku 2024 wzbogacono portal o kolejne 200 zdigitalizowanych obiektów w postaci najcenniejszych i najciekawszych wycinanek ludowych ze zbiorów muzealnych. Zaprezentowane wycinanki należą do najważniejszych regionów wycinankarstwa ludowego w Polsce, a mianowicie – łowickiego, kurpiowskiego, sieradzkiego, lubelskiego i sannickiego.

Obiektom towarzyszą tradycyjnie powiązane z nimi materiały edukacyjne. Zadanie zrealizowano w ramach projektu: Kodry, tasiemki i leluje. Digitalizacja i udostępnienie kolekcji wycinanek ludowych ze zbiorów Muzeum w Szreniawie. Zachęcamy do bezpłatnego korzystania z zasobów portalu szczególnie w pracy dydaktycznej, a dodatkowo wykorzystywania kolekcji wycinanek w charakterze inspiracji do wielu działań twórczych.

Autor: Jagoda Nowicka-Borowicz

plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 listopada 2024