MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Dwieście lat dla Talentu Roku

Uczestnicy Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Mosinie

Przedstawiciele poznańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy „Fountain House” zdobyli nagrodę główną tegorocznej, siódmej edycji „Zlotu Talentów”, czyli Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. – Wszyscy jurorzy jednogłośnie stwierdzili, że poziom prezentowanych przez uczestników naszej imprezy małych form teatralnych wyraźnie poszedł w górę. I ta nagroda jest tego wyrazem – podsumował Jerzy Pelowski z Domu Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie, który z ramienia powiatu poznańskiego organizował imprezę.

Artyści z „Fountain House” swoim występem oczarowali publiczność, a prawdziwą furorę zrobiła 99-letnia pani Ula, która znakomicie wywiązała się ze swoich aktorskich zadań. Nic też dziwnego, że na koniec imprezy wszyscy odśpiewali laureatce „Sto lat”, choć z wielu stron dało się słyszeć nie sto, a dwieście lat… Dodajmy, że aktorzy z poznańskiej placówki zaprezentowali krótki spektakl pod tytułem „Nuda przy śmietniku”.

– W sumie do tegorocznej edycji „Zlotu Talentów” zgłoszono ponad 250 prac. Uczestników mieliśmy ok. 200. Ta różnica wynika z tego, że z naszych artystów zgłosiła kilka prac – dodaje Jerzy Pelowski. Tak było choćby w przypadku Katarzyny Błoniewskiej, która otrzymała kilka nagród za swoje prace plastyczne. – Tych było zdecydowanie najwięcej, ale też to najbardziej popularna forma wyrazu artystycznego w Warsztatach Terapii Zajęciowej – dodał organizator imprezy.

W trakcie finału wyróżniono również najlepszych w takich dziedzinach sztuki jak fotografia, piosenka i wspomniane już teledysk oraz mała forma teatralna. – Poziom zdecydowanej większości prac był naprawdę wysoki – stwierdził Antoni Kalisz, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu, który zasiadał w konkursowym jury. – Podstawowym celem „Zlotu Talentów” są jednak nie nagrody, ale integracja środowiska, a także pokazanie, że wśród osób z niepełnosprawnościami nie brakuje wyjątkowo uzdolnionych osób. Wielu z nich to prawdziwi artyści – dodał.

Warto też odnotować, że finałowe zmagania po raz pierwszy odbyły się w hali widowiskowo-sportowej w Mosinie. – Pierwszy „Zlot Talentów” zorganizowaliśmy w Puszczykowie, a przez pięć kolejnych lat gościliśmy w Luboniu. Uznaliśmy, że to najwyższy czas na zmianę – stwierdził Jerzy Pelowski. W nowym miejscu, tak jak w poprzednich latach, wszyscy świetnie się bawili. Zwłaszcza, kiedy na scenie grał zespół Przed Wschodem Słońca, który poderwał uczestników imprezy do tańca. Nie dziwi zatem, że wszyscy w świetnych humorach rozjechali się do swoich domów…

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 września 2019