MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Energia lokalności

Uczestnicy dożynek gminnych w Tarnowie Podgórnym

Tegoroczny Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych był okazją do wspomnień i wzruszeń. Już po raz dwudziesty do Lusowa zjechały zespoły ludowe z całego powiatu poznańskiego i zagranicy. Jubileuszowy przegląd rozpoczęli swoim występem gospodarze, czyli Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy, który działa w strukturach GOK Sezam w gminie Tarnowo Podgórne. Przed ich występem oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Jan Grabkowski.

– Dwadzieścia lat temu powstał powiat poznański i dwadzieścia lat temu odbyła się pierwsza edycja Przeglądu. W tym miejscu mogę podziękować pani Krystynie Sembie, od której to wszystko się zaczęło. To ona nam przypomniała o tym bogactwie i przypomniała o naszej tradycji – mówi starosta poznański. – Pamiętam dokładnie ten dzień, kiedy dwadzieścia lat temu zaraziłam tym swoim pomysłem Starostwo, które dopiero co powstało – stwierdziła Krystyna Semba.

Po tych uprzejmościach nie pozostało nic innego, jak porwać zgromadzonych przy lusowskim kościele w wir ludowych śpiewów i tańców. Najpierw wystąpili wspomniani Lusowiacy, a tuż po nich Chludowianie, prezentując folklor z różnych części Polski, a także z naszego regionu. Gospodarze wraz ze swymi powiatowymi sąsiadami ustawili poziom energii na scenie, który nie słabnął już do końca Przeglądu.

Jako trzeci wystąpili Węgrzy z zespołu „FONÓ Üllés”. Własna orkiestra i żywiołowy program taneczny zachwycał. Nasi południowi bratankowie dokonywali tak energicznych popisów stopami, że przez moment nawet nie potrzebowali akompaniamentu, śpiewając do stepowanego rytmu. Następnie niemal teatralny program, oparty o folklor rybackiej wioski zaprezentowali Holendrzy z zespołu „Hai la joc”.

Tuż po nich na scenie pojawili się Słowacy, śpiewający melodie ze wschodniej części swojego kraju. Skojarzenia z naszym góralskim folklorem były jak najbardziej trafione, a kolorowe stroje, czy pióra w męskich kapeluszach też nam bliskie. Zza Tatr wróciliśmy jednak do naszego powiatu za sprawą Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej Władysie. Ta grupa wystąpiła w dwóch odsłonach – młodszej, dziecięcej oraz starszej – nastolatków.

Po nich na scenę weszła pięknie śpiewająca solistka, która a capella zaczarowała widzów. Po chwili jednak radośnie dołączył do niej cały zespół Dorulețul z Rumunii. Niemniej energetyczny był również zespół Branko Radičević z sąsiedniej Serbii. Tu usłyszeć mogliśmy z kolei nuty kojarzące się z popularnymi w Polsce utworami Gorana Bregovica.

Ballet Raìces de Colombia, którzy następnie pojawili się na scenie, przyjechali do Lusowa zza Atlantyku. Powstali w Kanadzie ale kultywują tradycje wielu kultur – swoim ognistym tańcem w parach, boso na scenie rozpalili i tak gorącą publiczność jubileuszowego Przeglądu. Bośnię I Harcegowinę reprezentował zespół Janj z miejscowości Strojice. Ten góralski folklor, przy akompaniamencie gitary i akordeonu, przywoływał wręcz piękne bałkańskie krajobrazy.

Z Bośni powróciliśmy natomiast do Buku, który dzielnie reprezentował Zespół Folklorystyczny Złote Kłosy, rodem z Buku, ćwiczący w świetlicy wiejskiej w Dobierzynie. A na koniec, znów przedstawiciele gospodarzy – Gok-u Sezam – Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”. Kilkanaście ślicznie ubranych dziewczynek i jeden rodzynek – Kaziu pięknie zamknęli jubileuszowy, XX Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Gwiazdą wieczoru był zespół Dagadana.

Autor: Szymon Bojdo
Zdjęcia: GOK Sezam Facebook

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 sierpnia 2019