MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

O inwestycjach i transporcie…

Spotkajmy się w Powiatowej 17

Czerwonak to ostatnia gmina na mapie debat w powiecie poznańskim, do której zawitali organizatorzy akcji „Spotkajmy się w Powiatowej17.”. W środę, 17 października, w Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach o inwestycjach służących rozwojowi transportu w gminie rozmawiali: Jan Grabkowski – starosta poznański, Jacek Sommerfeld – wójt gminy Czerwonak, Wojciech Skrzekut – zastępca przewodniczącego Rady Gminy oraz Sławomir Olejniczak – ekspert do spraw transportu.

– Budowa wiaduktu na ulicy Gdyńskiej poprawiła sytuację dojeżdżających z gminy mieszkańców, ponieważ jest to ruch bezkolizyjny – rozpoczął debatę Jacek Sommerfeld – wójt gminy Czerwonak. A poprawi się jeszcze bardziej w roku 2020, kiedy zrealizowany będzie trzeci etap ulicy Gdyńskiej. – Jeżeli umiemy ze sobą rozmawiać to wtedy widoczne są efekty – mówił Jan Grabkowski.

– Dzięki tej inwestycji odcinek od granicy Poznania do Centralnej Oczyszczalni ścieków będzie bezpieczny i komfortowy. Dzisiaj Zarząd Dróg Powiatowych podpisał także umowę na przebudowę ulicy Poznańskiej w Koziegłowach – dodał starosta poznański. W ramach prac (od ulicy Taczaka do Piaskowej) na jezdni pojawi się nowa nawierzchnia, powstaną: ścieżka rowerowa i chodniki. W kolejnych latach (drugi etap) przebudowany zostanie odcinek od Piaskowej do Gdyńskiej.

Ważną rolę w gminie pełni także transport kolejowy. Na linii z Poznania do Wągrowca jeździ Poznańska Kolej Metropolitalna. Obecnie to 24 pary pociągów. – Poznańska Kolej Metropolitalna to także węzły przesiadkowe, w tym cztery w gminie Czerwonak. Na tych, które już powstały obserwuję coraz więcej samochodów, które czekają na swoich właścicieli jak przyjadą na przykład z pracy – mówił Jan Grabkowski.

Wyzwaniem stojącym przed transportem kolejowym jest jeszcze zwiększenie jego przepustowości poprzez m.in. optymalizowanie rozkładu jazdy, dodatkowe składy pociągów, budowę trzeciego toru między stacjami Poznań Wschód, a Poznań Główny. Bo jak szacował Sławomir Olejniczak, ekspert do spraw transportu, ruch na linii wągrowieckiej to około 5-6 tysięcy pasażerów dziennie.

Uczestnicy debaty poruszali także kwestie komunikacji wewnętrznej – synchronizacji rozkładu jazdy busów z rozkładem jazdy pociągów oraz kwestie związane z oświatą.  Starosta poznański podsumował także 17. spotkań w poszczególnych gminach powiatu poznańskiego. – Tego typu spotkania dają nam szanse poznać mieszkańców i przekonać ich, by chcieli z nami rozmawiać. I to jest piękne. Chcemy rozmawiać racjonalnie, na argumenty – dodał.

Akcję „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” zorganizowała Fundacja Barak Kultury i „Gazeta Wyborcza”, a wspierał powiat poznański. Cykl siedemnastu debat ma przyczynić się do zdiagnozowania wyzwań i wypracowania nowoczesnych rozwiązań zadań, przed którymi stoją gminy powiatu poznańskiego. Akcja „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” była próbą zwrócenia uwagi na procesy, które zachodzą w powiecie, a przede wszystkim miała na celu poszukać takich kierunków ich rozwoju, by stały się one atrakcyjnymi miejscami do życia. Akcję „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” można cały czas śledzić na łamach poznańskiego wydania „Gazety Wyborczej” lub TUTAJ.

Tekst: Anna Jaworska
Zdjęcia: Maciej Pawlik

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 października 2018