Relacje
O tunelu w Plewiskach
Zakończyły się konsultacje społeczne związane z powstaniem tunelu w Plewiskach pod międzynarodową linią kolejową z Warszawy do Berlina. Miałby on przede wszystkim rozwiązać problemy podróżujących ul. Grunwaldzką. I właśnie budowa tego tunelu była tematem przewodnim kolejnego spotkania w ramach cyklu “Spotkajmy się w Powiatowej17.”, które odbyło się 21 marca w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach.
Na pytania mieszkańców odpowiadali m.in. starosta poznański Jan Grabkowski, wójt Komornik Jan Broda, przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich oraz Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu oraz Małgorzata Degórska, sołtys Plewisk. W trakcie spotkania mówiono także o tym, że w ramach węzła przesiadkowego ma powstać parking na 200 samochodów. – Ta koncepcja jest lepszym rozwiązaniem. Ma kosztować 76 mln złotych. Proponowana wcześniej budowa wiaduktu, byłaby dwa razy droższa – mówił Jan Grabkowski, który uczestnikom spotkania opowiedział również o projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitarnej.
Mieszkańców interesowało jak budowa węzła wpłynie na zmianę zachowań komunikacyjnych. Czy budowa tunelu zachęci mieszkańców do wyboru tej trasy a nie innej, jaką drogą będzie się dojeżdżać do parkingu, czy możliwa jest budowa linii tramwajowej, czy będzie więcej połączeń autobusowych oraz jak większa liczba połączeń kolejowych na tej trasie w ramach ruszającej w czerwcu kolei metropolitarnej wpłynie na ruch na ul. Grunwaldzkiej? Jeżeli projekt węzła transportowego otrzyma dofinansowanie unijne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych to powinien zostać zrealizowany do 2022 roku.
Akcję społeczną „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” organizują Fundacja Barak Kultury i poznańska redakcja „Gazety Wyborczej”, a wspiera finansowo powiat poznański. Cykl siedemnastu debat ma przyczynić się do zdiagnozowania wyzwań i wypracowania nowoczesnych rozwiązań zadań, przed którymi stoją gminy powiatu poznańskiego. Akcja “Spotkajmy się w Powiatowej 17.” to próba zwrócenia uwagi na procesy, jakie zachodzą w miastach powiatu, a przede wszystkim to chęć wyszukiwania takich kierunków ich rozwoju, by stały się one atrakcyjnymi miejscami do życia dla swoich mieszkańców.
Akcję „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” można śledzić na łamach poznańskiego wydania „Gazety Wyborczej” lub na jej stronie internetowej.
Autor: Anna Jaworska