MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Obchody rocznicy 4 czerwca

Rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku. na Placu Wolności, Starosta Jan Grabkowski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wiceprzydent Poznania Mariusz Wiśniewski

Tort Wolności, rozświetlenie neonu, koncert donGURALesko i debata w Centrum Kultury Zamek – w ten sposób Poznań i powiat poznański będzie świętował rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. Na Placu Wolności stanie też ogromny telebim, na którym będzie można oglądać uroczystości w Gdańsku. Na wspólne świętowanie mieszkańców całej Wielkopolski zapraszają Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Jan Grabkowski, starosta poznański.

– To wyjątkowa ważna rocznica w historii naszego kraju. Niestety, w ostatnich latach często była ona deprecjonowana, mówiono o niej źle. My chcemy przywrócić wartość tamtym wydarzeniom, które były następstwem Okrągłego Stołu. A ten, przypomnę, zapobiegł w naszym kraju rozlewowi krwi. W Polsce, w przeciwieństwie choćby do Rumunii, proces przekształcenia kraju totalitarnego w demokratyczny, przebiegł bowiem w pokojowy sposób. I warto o tym pamiętać – mówił na specjalnej konferencji prasowej Marek Woźniak.

– Dokładnie pamiętam 4 czerwca 1989 roku i to, co się działo przed tym dniem. Moje pokolenie, a miałem wówczas 35 lat, bardzo przeżywało tamte wydarzenia – wspominał w siedzibie Fundacji Malta, gdzie spotkano się z dziennikarzami, Jan Grabkowski. – Ci, którzy teraz mówią, że ta rocznica źle się kojarzy, a Okrągły Stół był kompromisem z wrogiem, kompletnie nie czują tamtych czasów. Albo też zakłamują historię. Dlatego, trzeba głośno mówić o tym, jak było wówczas naprawdę – dodał starosta poznański.

O wydarzeniach sprzed lat wspomniał także Mariusz Wiśniewski. – Ja jestem młodszy, w 1989 roku byłem uczniem IV klasy szkoły podstawowej. I na osiedlu, na którym wówczas mieszkałem, wspólnie z kolegami roznosiliśmy ulotki Komitetu Obywatelskiego Solidarność. Dla nas ten czas także był bardzo ważny. Byliśmy pierwszym pokoleniem, które mogło wchodzić w dorosłość już w wolnej Polsce – stwierdził wiceprezydent Poznania.

Obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce ruszą w Poznaniu 1 czerwca. Tego dnia przez miasto przemaszeruje barwny pochód – Poznańska Parada Pokoleń, która zakończy Dni Rodziny. O godz. 16.00 na Placu Wolności na uczestników parady i mieszkańców miasta będzie czekać Tort Wolności. Liczący 89 kilogramów wypiek w kształcie mapy Poznania zostanie podzielony na ok. 1200 kawałków i rozdany mieszkańcom.

W niedzielę, 2 czerwca w Centrum Kultury Zamek odbędzie się organizowana przez Fundację Malta debata „O potrzebie utopii”. O tym, jak miałaby wyglądać dziś idealistyczna utopia rozmawiać będą dr Anna Materska-Sosnowska, prof. Marcin Król oraz donGURALesko. W dyskusji wezmą także udział m.in. uczestnicy czerwcowych wydarzeń, działacze i samorządowcy.

O godz. 20.30 na Placu Wolnosci rozpocznie się koncert donGURALesko – „Ani słowa bez nas”. – Na zaproszenie Fundacji Malta poznański raper przygotował specjalny utwór zatytułowany „20”. Powstał on na podstawie eseju „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” prof. Timothy Snydera, charakteryzującego początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące jej nastroje społeczne. Do tego utworu powstał specjalny teledysk, w którym występuje także prof. Timothy Snyder – mówił Michał Merczyński z Fundacji Malta.

Tego samego dnia o godz. 22.00 na budynku Arkadii zostanie rozświetlony neon z napisem „WOLNOŚĆ”, upamiętniający rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Poznaniu. Kulminacja obchodów będzie miała miejsce we wtorek, 4 czerwca. Na poznańskich autobusach pojawią się polskie flagi, zawisną one również przy Placu Wolności, Al. Solidarności i Al. Niepodległości oraz na urzędach. Na Placu Wolności stanie też telebim, na którym będzie można oglądać transmisję obchodów rocznicy 4 czerwca w Gdańsku.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 maja 2019