MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Odkorkować Mosinę

Debata w Mosinie

Jak zlikwidować korki w Mosinie, a szerzej o znaczeniu i rozwiązaniach w zakresie komunikacji na ternie gminy Mosina, to temat przewodni dyskusji, która odbyła się w czwartek, 4 października 2018 roku w Mosińskim Ośrodku Kultury. Było to kolejne spotkanie w ramach akcji społecznej „Spotkajmy się w Powiatowej 17.”, którą organizują Fundacja Barak Kultury i poznańska redakcja „Gazety Wyborczej”, a finansowo wspiera powiat poznański. W debacie udział wzięli m.in. Tomasz Łubiński – Wicestarosta Poznański, Małgorzata Kaptur – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Mosinie oraz Łukasz Kasprowicz – Radny Gminy Mosina i Sołtys wsi Dymaczewo Nowe.

Gminę Mosina bez wątpienia trapią korki. Pani Małgorzata Kaptur przyznała, iż radni doskonale zdają sobie z tego sprawę i są pomysły na polepszenie sytuacji, zwłaszcza w newralgicznym punkcie skrzyżowania się dwóch dróg wojewódzkich, drogi 430 oraz drogi 431. Pan Tomasz Łubiński podkreślił, że powiat świadom jest ograniczeń, z którymi boryka się gmina zlokalizowana pomiędzy Wielkopolskim Parkiem Narodowym a strefą ujęć wody dla Poznania. Zwracał uwagę, iż najlepszym rozwiązaniem problemów korków na drogach jest szersze korzystanie z oferty komunikacji zbiorowej, zwłaszcza kolejowej. – Najlepszym wyjściem jest zmiana mentalności mieszkańców – podkreślał Wicestarosta Poznański.

W trakcie dyskusji, licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy pytali o znaczenie i zaawansowanie prac przy tzw. “Czerwonce”. Pani Małgorzata Kaptur wskazała na jej znaczenie, jako czynnika rozprowadzającego ruch samochodowy przy wjeździe do miasta. Jednocześnie poinformowała, że tegoroczny budżet gminy nie przewiduje środków na realizację tej inwestycji.

Radny Łukasz Kasprowicz apelował o przeprowadzenie analizy możliwości drobnych usprawnień ruchu poprzez zmianę jego organizacji czy likwidację świateł na rzecz rond, do czasu aż gmina pozyska środki na budowę nowych odcinków dróg. W końcowej części dyskusji Wicestarosta Tomasz Łubiński, odpowiadając na pytanie Jacka Szeszuły – radnego powiatu poznańskiego, wskazał rolę powiatu jako integratora spójnego rozwoju gmin, a jednocześnie mediatora w sporach występujących pomiędzy nimi. – Spróbujmy współpracować, a nie antagonizować – podkreślał do zebranych Tomasz Łubiński.

Cykl siedemnastu debat ma przyczynić się do zdiagnozowania wyzwań i wypracowania nowoczesnych rozwiązań zadań, przed którymi stoją gminy powiatu poznańskiego. Akcja “Spotkajmy się w Powiatowej 17.”, to próba zwrócenia uwagi na procesy, jakie zachodzą w miastach powiatu, a przede wszystkim to chęć wyszukiwania takich kierunków ich rozwoju, by stały się one atrakcyjnymi miejscami do życia dla swoich mieszkańców. Akcję „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” można śledzić na łamach poznańskiego wydania „Gazety Wyborczej” lub na jej stronie internetowej.

Tekst i zdjęcia: Ziemowit Maląg

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 4 października 2018