MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Powiatowy Dzień Sołtysa

– Dziś to właśnie sołtysi są liderami lokalnych społeczności. Mają największą wiedzę o mieszkańcach. Jak nikt inny znają ich problemy, dzielą się radościami, wspólnie starają się wychodzić z najróżniejszymi inicjatywami. Są też doskonałym przykładem tego, jak wiele można osiągnąć, mając energię, wiedzę, interesujące pomysły oraz wsparcie lokalnej społeczności. Przede wszystkim jednak tworzą dobry klimat dla swych miejscowości, co jest niezwykle ważne i potrzebne – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański, podczas III Powiatowego Dnia Sołtysa. – Za to wszystko dziś wam dziękuję i zapraszam do dalszej współpracy.

Na co dzień pracują w szkołach, urzędach, służbie zdrowia, prowadzą własne firmy, są strażakami, policjantami. Ale przede wszystkim służą mieszkańcom, od których otrzymali olbrzymi kredyt zaufania.

Kwoka dla sołtysa wszystkich sołtysów
Podczas uroczystej gali w Starostwie Powiatowym, starosta wręczył wyróżniającym się sołtysom pamiątkowe statuetki, które trafiły do: Danuty Kosmowskiej sołtyski Bednar, Reginy Roszczyk sołtyski Zielątkowa, Mariana Czekalskiego sołtysa Zakrzewa, Władysława Kwaśniewskiego sołtysa Szreniawy oraz Walentego Moskalika sołtysa Skórzewa. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali też od starosty okolicznościowe upominki.

Ale nietypowy i oryginalny prezent dostał również starosta poznański od księdza Grzegorza Zbączyniaka, który co roku zaskakuje inną niespodzianką. – Jako że jestem proboszczem z Kórnika i nie przyjechałam robić tu jaj, przywiozłem symbol troski, opieki, dbałości o innych – mówił kapelan sołtysów, wręczając staroście… kwokę, której z racji świąt wielkanocnych towarzyszył czekoladowy zając.

Zaufali im mieszkańcy
Marian Czekalski sołtysem Zakrzewa jest od… 38 lat. Jest też przewodniczącym wszystkich sołtysów w gminie Dopiewo. Skąd u mieszkańców wsi taki kredyt zaufania dla jednego gospodarza? Chodniki, oświetlenie, wodociągi i kanalizacja, przedszkole, renowacja miejscowego kościoła czy cmentarza ewangelickiego – lista zadań, które inicjował i wspierał w realizacji wydaje się nie mieć końca. – Najbardziej w mojej pracy cenię sobie kontakt z ludźmi – podkreślał sołtys Zakrzewa, który dziś został wyróżniony za swoją pracę. – Niezwykle ważna jest tez praca z innymi sołtysami – dodał inicjator wykonania sztandaru sołtysów powiatu poznańskiego.

Najstarszym sołtysem w gminie Komorniki jest Władysław Kwaśniewski. Od 16 lat, pełen entuzjazmu i z pełnym zaangażowaniem dba o interesy mieszkańców Szreniawy. Przy jego udziale powstały trawiaste boiska piłkarskie w Szreniawie i w Rosnowie, place zabaw, boiska do siatkówki i tenisa ziemnego. Co roku zaprasza mieszkańców do sprzątania świata, organizuje turnieje piłkarskie, festyny, wieczory autorskie.

Poprzeczka coraz wyżej
– Ich rola już dawno przestała sprowadzać się do funkcji administratora. Dziś muszą godzić różne interesy społeczności lokalnych, która stawia coraz wyżej poprzeczkę w ich codziennej działalności – stwierdził Jan Grabkowski, starosta poznański. W piątkowym spotkaniu udział wzięli też m.in. senator Piotr Florek, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, kapelan sołtysów ks. Grzegorz Zbączyniak, prezes Powiatowego Stowarzyszenia Sołtysów Zbigniew Tomaszewski oraz radni powiatu poznańskiego.

Poza starostą, władze powiatu reprezentowali wicestarosta Tomasz Łubiński oraz członkowie zarządu: Zygmunt Jeżewski i Piotr Zalewski. Na zakończenie uroczystości dla wszystkich zagrał na akordeonie młody i utalentowany mieszkaniec powiatu poznańskiego – Jakub Pawlak, którego występ został nagrodzony olbrzymimi brawami.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

O Powiatowym Dniu Sołtysa w “Głosie Wielkopolskim” TUTAJ

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 marca 2018