MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

MUZYKA: Lucifer’s Friend „Lucifer’s Friend”
okładka płytyZespół Johna Lawtona nigdy nie zrobił kariery na jaką zasługiwał, a przecież debiut formacji bez większego problemu przyrównać można do najlepszych albumów Led Zeppelin. Uważny słuchacz znajdzie zresztą i pewne podobieństwa między „Ride The Sky”, a „Immigrant Song”. Ba, nawet więcej niż „pewne” podobieństwa. Trudno już teraz dociec, kto z kogo czerpał inspiracje, tym bardziej, że oba albumy ukazały się niemal w tym samym czasie. Nie jest to jednak ważne i nie powinno przysłonić odbioru całego albumu. A ten pełen jest wspaniałych hard rockowych kompozycji, zagranych z progresywnym pazurem. Niezbyt ostrym jednak, ponieważ koniec końców wciąż mamy do czynienia z mięsistym, świetnie zaśpiewanym i zagranym hard rockiem. Jeden z zapomnianych diamentów lat 70.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

FILM: „ Stracone złudzenia”
plakat filmuTo wielokrotnie nagradzany dramat historyczny w reżyserii Xaviera Giannoliego na podstawie powieści Honore de Balzaca. Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien, w tej roli Benjamin Voisin, nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton, w którą wciela się Cécile de France. Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony?
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

KSIĄŻKA: Marcin Przewoźniak „Trzy przystanki do teatru”
okładka ksiązkiDo stolicy Wielkopolski przeprowadzają się wbrew swojej woli Oliwka i Oskar. Od początku mają pecha, a do tego muszą sobie radzić w trudnym środowisku wielkomiejskiej szkoły. Przypadkowe znalezisko odmienia powoli ich podejście do nowego miejsca zamieszkania. Książka dla młodych czytelników, którzy lubią przygody, zagadki i prawdziwe historie. O tym jak obozy harcerskie pełne śpiewu i wygłupów kabaretowych doprowadziły do powstania jedynej w swoim rodzaju szkoły. O tym, jak ta szkoła została przemycona z Holandii TIR-ami. I o tym, jakim ciekawym miastem może być Poznań.
Magdalena Kozłowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

GRA: „Królestwo w 9 minut”
graTo gra karciana, na rozegranie której potrzebujemy tytułowe dziewięć minut. Naszym zadaniem jest zbudowanie najlepszego królestwa z dostępnych kart. Gra toczy się dziewięć rund, podczas których jednocześnie wykonujemy akcje. Każdy gracz na start otrzymuje dziesięć kart. W konkretnej rundzie zawodnicy wybierają jedną kartę z tych posiadanych, a pozostałe przekazują do gracza po lewej. Każdy uczestnik tworzy własne królestwo poprzez dokładanie kart. Gracze zdobywają punkty na dwa sposoby. Wypełniając królewskie edykty oraz poprzez łączenie terenów z największą liczbą różnych symboli. Podsumowując, to szybka, prosta w zasadach i ładnie wykonana gra karciana.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 września 2022