Relacje
Propozycje kulturalne
Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.
Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…
KSIĄŻKA: Bartłomiej Kuraś „Niech to szlak”
Dziennikarz Bartłomiej Kuraś zdecydował się opowiedzieć historię Tatr poprzez pryzmat najgłośniejszych tragedii i zaginięć, do jakich doszło w górach. Autor apeluje do ludzi o rozwagę, odpowiedni strój oraz o dostosowywanie się do warunków pogodowych i, co ważniejsze, nie ignorowanie ich. Największa tragedia w tatrach, czyli uderzenie pioruna w Giewont w 2019 roku, doprowadziło do śmierci 5 osób i zranienia 157. Ofiar z pewnością byłoby mniej, gdyby część osób zaczęła zawracać już wcześniej, kiedy zaczęło być słychać nadchodzącą burzę. Książka skłania do refleksji, pokory wobec przyrody, ale również wdzięczności wobec TOPR-owców.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)
MUZYKA: Jeff Wayne „Musical Version of the War of the Worlds”
Jak wypadnie muzyczna interpretacja jednej z najsłynniejszych powieści science fiction w historii ludzkości? Wypada znakomicie. Jeff Wayne swoim muzycznym słuchowiskiem nadał nowy wymiar ponadczasowej historii, powodując, że możemy odbierać powieści Herberta George’a Wellsa w zupełnie nowy sposób. W każdym razie ja, za każdym razem, gdy czytam o Marsjanach muszę powstrzymywać się, aby nagle na głos nie zaintonować „Bulla” wraz z towarzyszącym okrzykowi wspaniałym riffem z „Horsell Common and the Heat Ray”. Zresztą nastrój panujący w utworze, który opisuje pierwszy, krytyczny, kontakt ziemian z Marsjanami jest utworem po prostu pomnikowym. Jeżeli jednak forma muzyczna przeplatana ze słuchowiskiem jest dla was niestrawna, zachęcam do chwycenia po równie fenomenalne „Highlights from…”.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)
FILM: „DC Liga Super-Pets”
To wysokobudżetowa animacja z domieszką kina akcji dla najmłodszych. W filmie DC Liga Super-Pets, wyreżyserowanym przez Jareda Sterna, superpies Krypto i Superman są nierozłącznymi przyjaciółmi o tych samych supermocach. Ramię w ramię zwalczają przestępczość w Metropolis. Superman, razem z resztą Ligi Sprawiedliwości, zostaje jednak uprowadzony. Krypto musi przekonać naprędce zebraną grupę zwierzaków ze schroniska, Asa Bat – psa, świnkę zwisłobrzuchą PB, żółwia Mertona i wiewiórkę Chipa, do zapanowania nad własnymi, dopiero co odkrytymi mocami i pomocy w uratowaniu superbohaterów. Film skierowany jest dla nastoletnich widzów, ale rodzice pewnie także go chętnie obejrzą.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)
GRA: „Overboss”
Jest to gra kafelkowa, w której naszym zadaniem jest utworzenie najpotężniejszej i najniebezpieczniejszej krainy w świecie Arkadii. Została ona osadzona w uniwersum Boss Monster, czyli serii gier karcianych z unikatową grafiką. W grze tej wcielamy się w jednego z bossów, którego celem jest zdobycie najwyższej potęgi. Zdobywać ją można poprzez kafle terenu, które układamy na mapie oraz dzięki żetonom potworów znajdujących się na owych terenach. W zależności od kafla, jego położenia oraz potworów na nich się znajdujących uzyskamy lepsze lub grosze efekty. Podstawowy wariant gry składa się z 12 pól na mapie, zaawansowany – z 16. Dodatkowo wprowadza też karty bossów z unikalnymi zdolnościami i indywidualną punktacją. Pudełko wypchane po brzegi elementami, proste zasady, pixellowe grafiki, to nie jedne atuty tej gry. Jeśli jesteście fanami gier karcianych Boss Monster, to nie możecie przejść obojętnie wobec tej pozycji.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)