MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Starosta mówi o OKO

Rozmowa z Janem Grabkowskim, starostą poznańskim, o wspieraniu pomysłów i inicjatyw mieszkańców powiatu w ramach Otwartego Konkursu Ofert.

Na stronie powiatu ukazały się wyniki Otwartego Konkursu Ofert. Ile tym razem złożono ofert?

Nabór wniosków rozpoczęliśmy na przełomie listopada i grudnia. W sumie napłynęło do nas 211 ofert realizacji zadań publicznych z zakresu edukacji, kultury i sztuki, kultury fizycznej i turystyki, pomocy społecznej oraz ochrony i promocji zdrowia, ratownictwa i ochrony ludności oraz zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa. Oferenci zawnioskowali o wsparcie w wysokości ponad czterech milionów złotych. To pokazuje, że nie brakuje pomysłów naszym mieszkańcom na integrację różnych środowisk.

Ile z tych ofert zostało rozpatrzonych pozytywnie?

Ocenę formalną i merytoryczną przeszły 182 zadania, na łączną kwotę blisko 1,6 miliona złotych. To więcej niż w ubiegłym roku. Wtedy w pierwszym konkursie przekazaliśmy wsparcie w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Podobnie jak w minionym roku prym wiodły projekty dotyczące kultury fizycznej. Sporą popularnością cieszy się także kultura i sztuka. To wskazuje na rosnące zapotrzebowanie mieszkańców powiatu poznańskiego na imprezy sportowe, rekreacyjne czy też kulturalne. Dlatego nie szczędzimy pieniędzy na ciekawe inicjatywy i projekty.

W tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z pewnością nie zabrakło pomysłów w ramach konkursu, jak upamiętnić tę rocznicę.

Tego się spodziewaliśmy. W sumie wsparcie otrzyma od nas czternaście imprez nawiązujących do tych wydarzeń. Przypomnę tylko, że już kilka miesięcy temu Rada Powiatu w Poznaniu jednogłośnie podjęła uchwałę, dzięki której rok 2018 upamiętni Powstanie Wielkopolskie.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie w OKO?

Szczegółowo określa to ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W skrócie mówiąc, oferty mogą składać organizacje pozarządowe. W praktyce najwięcej wniosków przysyłają stowarzyszenia, fundacje oraz kluby sportowe. Zgodnie z ustawą, o której wspomniałem, jeszcze w ubiegłym roku Rada Powiatu w Poznaniu, po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi przyjęła „Roczny Program Współpracy Powiatu Poznańskiego z Organizacjami Pozarządowymi”. Na tym programie opiera się nasza całoroczna współpraca z tak zwanym trzecim sektorem.

Wyniki tegorocznego konkursu zostały już ogłoszone. Jak wygląda dalsza procedura związana z dofinansowaniem tych zadań?

Obecnie przygotowujemy umowy z oferentami, aktualizujemy harmonogramy i kalkulacje przewidywanych kosztów realizacji, dostosowując ich zakres do wysokości przyznanych środków. W następnej kolejności przekażemy środki na konta, a na koniec oczywiście je rozliczymy. Przy okazji, warto wspomnieć, że jako powiat staramy się uczestniczyć w każdej z dofinansowanych przez nas imprez. W ten sposób m.in. weryfikujemy, czy dana impreza jest warta wsparcia w kolejnych latach.

Rozmawiali: Joanna Michalska, Tomasz Sikorski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 lutego 2018