Małe muzea – ciekawe historie
Ukryta perełka Rogalina
W powszechnej świadomości rogalińska rezydencja Raczyńskich kojarzy się przede wszystkim z okazałym pałacem, wspaniałą galerią obrazów oraz sędziwymi dębami. Nieco w cieniu tych niezwykłych atrakcji znalazł się kościół św. Marcelina, skrywający w swych podziemiach Mauzoleum Raczyńskich.
Kościół został wzniesiony przez hr. Edwarda Raczyńskiego w latach 1817-1820. Powstał jako upamiętnienie kuzyna fundatora, 17-letniego Marcelego Lubomirskiego, poległego kilka lat wcześniej podczas zdobywania Sandomierza. Początkowo świątynia pełniła funkcję kaplicy pałacowej, obecnie stanowi kościół parafialny. Wyróżnia się nietypową architekturą. Jego pierwowzorem była istniejąca do dziś rzymska świątynia we francuskim Nîmes, zwana czworobocznym domem (fr. Maison Carrée).
Podziemia kaplicy rogalińskiej cechują się całkowicie odmiennym, romańsko-gotyckim wystrojem, zgodnym z duchem romantyzmu. Obszerne pomieszczenie stanowi mauzoleum rodziny Raczyńskich, miejsce spoczynku wielu jej przedstawicieli. Na ścianach umieszczono tablice nagrobne, w tym tablica fundatora świątyni, za którą złożono jego serce. Uwagę przyciągają kamienne sarkofagi. W jednym z nich pochowano Edwarda Bernarda Raczyńskiego. Nad grobem hrabiego, który zasłynął m.in. jako prezydent RP na uchodźctwie, znalazły się jego znamienne słowa-przesłanie: „… nie zmarnujcie niepodległości!”.
Zarówno kościół jak i mauzoleum są dostępne do zwiedzania w sezonie (maj-wrzesień) w soboty i niedziele od 13 do 17. Poza sezonem i w dni powszednie zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym umówieniu. Wstęp za dobrowolną ofiarą na rzecz utrzymania zabytku. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.rogalin.archpoznan.pl Wizytę w kościele-mauzoleum w Rogalinie można połączyć z wycieczką jedną z turystyczno-pielgrzymkowych tras Rogalińskich Dróg Ducha Świętego, uznawanych za dobry przykład wprowadzania w życie założeń ekoturystyki.
Autor: Piotr Basiński
Zdjęcia: Adam Ciereszko
Powyższy tekst jest częścią cyklu “Małe muzea – ciekawe historie”, w ramach którego przybliżamy mniej znane, choć na pewno warte odwiedzenia, placówki muzealne w gminach powiatu poznańskiego. Więcej w zakładce TURYSTYKA.