13 mln zł dofinansowania

Droga powiatowa w Kociałkowej Górce

Prawie 30 mln zł będzie kosztowała przebudowa trzech odcinków dróg powiatowych. Inwestycje rozpoczną się jeszcze w tym lub na początku przyszłego roku. Powiat poznański otrzymał właśnie dofinansowanie na realizację tych zadań z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 13 mln zł. Powiat poznański planuje przebudowę trzech niezwykle ważnych odcinków dróg. Chodzi o ulicę Poznańską w Koziegłowach (odcinek od Gdyńskiej do Piaskowej), kolejny etap przebudowy drogi Iwno – Pobiedziska oraz budowę drogi z Więckowic do Lusówka.

– Każda z tych inwestycji znalazła się na liście projektów do dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. To oznacza, że nasze wnioski są profesjonalnie przygotowane i tym samym zostały wysoko ocenione przez komisję. Choć muszę przyznać, że długo kazano nam czekać na ostateczne decyzje. Wnioski zostały złożone w kwietniu – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – Aplikujemy o zewnętrzne fundusze we wszystkich możliwych konkursach oraz programach, także unijnych. I to przeważnie z sukcesem. Dzięki dofinansowaniom możemy budować szybciej i więcej – dodaje. Jak zaznacza Jan Grabkowski, ostatecznym potwierdzeniem przyznania dotacji będzie podpisanie umów.

Poznańska w Koziegłowach
Właśnie zakończył się pierwszy etap przebudowy ulicy Poznańskiej w Koziegłowach. Na pierwszy ogień poszedł odcinek od ulicy Taczaka do Piaskowej. Otrzymane dofinansowanie drugiego etapu prac pozwoli ogłosić przetarg jeszcze w tym roku, a prace rozpocząć w roku 2020. Tym razem przebudowane zostanie skrzyżowanie ulicy Poznańskiej z Piaskową oraz pozostały fragment, czyli odcinek aż do ulicy Gdyńskiej. Zakres prac obejmuje wzmocnienie nawierzchni, budowę chodników i ścieżek rowerowych, odwodnienie drogi i włączenie jej do ronda, które miasto Poznań planuje zbudować na ulicy Gdyńskiej. Koszt drugiego etapu szacowany jest na 7,9 mln zł. Przyznane dofinansowanie to niemal 4 mln zł. Prace powinny się zakończyć w grudniu przyszłego roku.

Iwno – Pobiedziska
Kolejną inwestycją, która właśnie otrzymała dofinansowanie, jest drugi etap przebudowy drogi Iwno – Pobiedziska. W ramach tego etapu przebudowany zostanie odcinek od węzła Iwno na S5 do przepustu w lesie pomiędzy Kociałkową Górką a Kapalicą. To odcinek o łącznej długości ponad 3 km. – Zakres prac obejmuje poszerzenie jezdni do 6 m, wzmocnienie konstrukcji, budowę ścieżki rowerowej na brakującym odcinku i kanalizacji deszczowej w terenie zabudowanym – mówi Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. Prace potrwają do września przyszłego roku. Szacowany koszt to 9,9 mln zł. Przyznano dofinansowanie w wysokości niemal 5 mln zł.

Więckowice – Lusówko
To odcinek drogi powiatowej o długości 2,5 km. Droga łączy Więckowice z Lusówkiem, a więc dwie gminy: Dopiewo i Tarnowo Podgórne. Droga zostanie zbudowana od podstaw. Nawierzchnię gruntową i częściowo żwirową zastąpi nowa konstrukcja o szerokości 6 m, z warstwą ścieralną i poboczami. Pojawi się tam oznakowanie poziome i pionowe. Droga zostanie odwodniona poprzez budowę przydrożnych rowów. Wzdłuż drogi, za rowem odwadniającym, powstanie bezpieczny chodnik, z którego będą też mogli korzystać rowerzyści. Szacunkowy koszt prac, które potrwają do października 2020 roku, to 9,1 mln zł. Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych to 4,5 mln zł.

Autor: Katarzyna Fertsch

Opublikowano: 11 września 2019