100 rocznica powstania

55. Wieczór Historyczny

W piątek, 29 grudnia o godz. 18.00 w Bibliotece Miejskiej w Luboniu odbędzie się 55. Wieczór Historyczny. Tym razem będzie on poświęcony 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Organizatorem spotkania jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia.

Gościem Wieczoru będzie Paweł Anders, znany krajoznawca i regionalista, autor kilkuset publikacji o regionie. Od 1991 roku pełni on funkcję sekretarza redakcji kwartalnika „Kronika Wielkopolski”, obecnie wydawanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Tematyką Powstania Wielkopolskiego zajmuje się od blisko 30 lat, czego efektem jest m.in. książka zawierająca opisy związanych z nim miejsc pamięci. Za popularyzowanie tych zagadnień uhonorowano go statuetką „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”.

W pierwszej części spotkania Paweł Anders omówi swoją autorską wystawę „Miejsca pamięci Powstania Wielkopolskiego w fotografii”, będącej pokłosiem jego wieloletnich poszukiwań oraz badań terenowych. Wydarzenie to ma w historii naszego regionu szczególne znaczenie. Na wystawie pokazana zostanie niewielką część spośród blisko sześciuset obiektów przypominających Powstanie. Dokumentują one zainteresowanie kolejnych pokoleń tą jedną z najchlubniejszych kart naszej historii, są również ważnym elementem zbiorowej pamięci historycznej.

W drugiej części gość wieczoru Paweł Anders wygłosi prelekcję „O miejscach pamięci Powstania Wielkopolskiego – nieco krytycznie”. Opowie także o pasji związanej z Powstaniem, będzie podpisywał też swoją książkę związaną z tą tematyką. Z kolei członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia zaprezentują umundurowanie z okresu Wielkiej Wojny oraz Powstania. Obejrzymy również etiudy filmowe przygotowane z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Fundację Maestro z udziałem naszego Stowarzyszenia. Wstęp jest bezpłatny.

Autor: Przemysław Maćkowiak

Opublikowano: 29 grudnia 2017