Relacje
Do Żarnowca na orientację
Szósty Zielony Punkt Kontrolny w powiecie poznańskim powstał w Żarnowcu, w gminie Dopiewo. W sobotę, 8 lipca odbyła się jego inauguracja, a towarzyszyły jej rodzinny rajd oraz trening biegu na orientację dla bardziej wtajemniczonych. Co to Zielone Punkty Kontrolne? – To koncepcja udostępniania lasu z wykorzystaniem sieci stałych punktów do uprawiania orientacji turystycznej, rekreacyjnej lub sportowej – mówiła Anna Kautz, ze Stowarzyszenia Poco Loco Adventure, realizatora zadania.
Na obszarze 2,5 km kwadratowych lasu Nadleśnictwa Konstantynowo znajduje się 12 stałych punktów kontrolnych – drewnianych słupków z biało-pomarańczowymi kwadratami i numerami, wyposażonych w perforator – mechaniczny kasownik z igiełkami. Perforatory posiadają ich różną konfigurację, która umożliwia potwierdzenie na papierowej mapie obecności przy punkcie (odbicie perforatora przy kratce z odpowiednim numerem punktu). Poszczególne słupki są rozmieszczone aż w trzech gminach. Punkt startu/mety jest w Żarnowcu, w gminie Dopiewo, a kolejne punkty są w gminach: Dopiewo, Stęszew i Buk.
– Przygotowaliśmy trzy rodzaje tras zależnie od ich długości: rodzinną – łatwiejszą oraz średnie i długie, od 5 km do 10 km, w zależności od stopnia zaawansowania i możliwości osób, które korzystają z projektu – wskazuje A. Kautz. To w sumie siedem różnych map, które można wydrukować ze strony Nadleśnictwa i samodzielnie ruszyć w trasę. Korzystanie z nich jest bezpłatne, należy tylko pamiętać, by szanować przyrodę.
– W tym, jak i poprzednim roku otwarciom Zielonych Punktów Kontrolnych towarzyszą rajdy, podczas których można nauczyć się czytania mapy i znajdujących się na niej oznaczeń. To ważne, bo dzięki temu są dzisiaj z nami osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z orienteringiem – mówiła Natalia Siejek, z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. I takich osób podczas sobotniego wydarzenia było najwięcej. Dla każdej startującej ekipy przygotowano mapy, a instruktorka – Agnieszka Korpal ze Stowarzyszenia wytłumaczyła zasady jej czytania, poruszania się po lesie i odnajdywania słupków.
A jak radzili sobie na trasie uczestnicy rodzinnego rajdu? – Na początku było trochę trudno. Mieliśmy rozbieżne zdania, co do kierunku, w którym należy pójść, ale potem szło nam coraz lepiej. A najlepiej tacie, który nawet pomagał innym osobom. Bardzo lubimy takie wyzwania, mimo, że w lesie jest dużo komarów – mówiła rodzina Szukałów, która do Żarnowca przyjechała z Rybojedzka. – Z Zielonych Punktów Kontrolnych można korzystać zawsze, przyjeżdżać tutaj z rodzinami. Na tablicy informacyjnej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące projektu, QR kod odnosi do mapy, którą można w domu wydrukować lub pobrać na telefon – podsumowuje A. Korpal.
W otwarciu Zielonego Punktu Kontrolnego w Żarnowcu (ZPK) wzięli także udział przedstawiciele gminy Dopiewo i Nadleśnictwa Konstantynowo. Zadanie zrealizowane zostało ze środków powiatu poznańskiego. Mapy do orientacji w terenie dotyczące ZPK w Żarnowcu do pobrania tutaj. Budowie infrastruktury ZPK towarzyszą również bezpłatne warsztaty dla dzieci „Z mapą w lesie”. Terminy warsztatów dostępne są tutaj.
Tekst i zdjęcia: Anna Jaworska