Działo się pod koszem

zdjęcie drużyny koszykarskiej dziewczyn

Młode koszykarki UKS Lidera Swarzędz mają za sobą kolejny, bardzo pracowity weekend, podczas którego rozegrały aż cztery spotkania w różnych kategoriach wiekowych. – Nasz bilans z tych dwóch dni to dwie wygrane i dwie porażki, co jest bardzo dobrym wynikiem. Zaczęliśmy od wyjazdowej przegranej 45:51 z MKS Opalenica w rozgrywkach kadetki B. Gramy tam głównie po to, aby dziewczyny mogły się ogrywać w lidze i wyniki przez nie uzyskiwane są sprawą drugorzędną – mówi Marcin Madanowski, dyrektor sekcji.

Tego samego dnia, w sobotnie popołudnie juniorki do lat 18 zmierzyły się w Poznaniu z MUKS. – Nasz zespół sprawił ogromną niespodziankę i po fantastycznym spotkaniu pokonał rywalki 64:61. Mecz aż kipiał od emocji. Poznanianki lepiej go zaczęły i w pierwszej kwarcie prowadziły ośmioma punktami. Do przerwy zniwelowałyśmy jednak straty i na przerwę schodziliśmy przy wyniku 28:28, co zwiastowało zaciętą walkę po zmianie stron. Trzecia kwarta, to popis Liderek, które wygrały ją 22:13, grając szybko, mądrze, a przede wszystkim świetnie broniąc – opisuje dyrektor sekcji.

Dodać trzeba, że w rozgrywkach do lat 18 występują drużyny złożone z koszykarek urodzonych w 2001 oraz 2002 roku, a Lider nie ma zawodniczek w roczniku 2001. Co więcej, z rocznika 2002 są tylko trzy dziewczyny, a reszta jest młodsza i występuje również w kadetkach U16. – W meczu w Poznaniu grało aż pięć dziewczyn urodzonych w 2003 i dwie z 2004 roku. A musiały sobie radzić w konfrontacji z dużo bardziej doświadczonymi, o kilka lat starszymi rywalkami. Tym bardziej cieszy wygrana – opisuje Marcin Madanowski.

W czwartej kwarcie sobotniego spotkania nastąpił pościg poznanianek, ale Liderki wytrzymały presję. – Na sekundę przed końcem punkty na 64:61 zdobyła Ola Żukowska, która w ten dzień zdobyła ich najwięcej, bo 17. Po chwili rozpaczliwy rzut za trzy punkty przeciwniczek zablokowała Wiktoria Flaszak i dziewczyny mogły odtańczy taniec radości – opisuje dyrektor sekcji. Warto dodać, że juniorki ze Swarzędza walczą o jedno z czterech pierwszych miejsc, premiowanych awansem do ćwierćfinałów mistrzostw Polski.

Drużyna juniorek Lidera po wygranej w Poznaniu z MUKS (fot. UKS Lider Swarzędz)

Dzień później emocji też nie brakowało. W niedzielę kadetki do lat 16 odniosły pewne zwycięstwo w Ostrowie, pokonując tamtejszy UKS Basket 71:48. – Nasz zespół jest pierwszy w ligowej tabeli i zapewnił już sobie awans do ćwierćfinałów mistrzostw kraju – mówi Marcin Madanowski. Ostatni mecz weekendu rozegrały młodziczki starsze, które przegrały w Kórniku z MUKS 29:48. – Nasze zawodniczki są o rok młodsze od rywalek, a dodatkowo musiały sobie radzić bez dwóch podstawowych, kontuzjowanych zawodniczek. Mimo tej porażki nasza drużyna awansowała do grupy mistrzowskiej w tym roczniku – kończy dyrektor sekcji.

juniorki U18: MUKS Poznań – UKS Lider Swarzędz 61:64
Lider: Ola Żukowska 17, Malina Piasecka 14 (3×3), Oliwia Flaszak 12, Martyna Urbaniak 10, Wiktoria Flaszak 9, Dominika Rubach 2, Kasołka, Turek, Krzywińska, Fornalik.

kadetki U16: UKS Basket Ostrów – UKS Lider Swarzędz 48:71
Lider: Krzywińska 14, Rubach 13, Majchrzak 11, Żukowska 11, Turek 7, Piasecka 6, Sznajder 4, Fornalik 3, Kasołka 2, Kaczmarek, Szukalska.

kadetki B: MKS Opalenica- UKS Lider Swarzędz 45:51
Lider: Turek 17, Szuba 8, Sznajder 6, Gibki 5, Fornalik 4, Kaczmarek 4, Wieżewska 1, Betka, Czosnowska, Szukalska, Kołodziejczak.

młodziczki starsze: MUKS Kórnik – UKS Lidera Swarzędz 48:29
Lider: Szuba 10, Maj 6, Walaszek 4, Owczarz 3, Flaszak 2, Łuczak 2, Szramkiewicz 2, Przespolewska, Rzepka, Chrzanowska, Gibki, Sznajder.

Opublikowano: 4 lutego 2019