Relacje
Innowacyjny zabieg
Czy na sali operacyjnej może być ciemno ? Jak udowodnił dziś dr Jakub Moskal czasami nawet powinno! W Szpitalu w Puszczykowie odbył się innowacyjny zabieg usuwania guza mózgu z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego. Glejaki, to nowotwory mózgu, które swoim wyglądem bardzo upodabniają się do zdrowych tkanek, dlatego ich usunięcie wymaga od operującego ogromnego doświadczenia i precyzji. Bardzo trudno jest bowiem „zobaczyć” gdzie powinna przebiegać linia chirurgicznego cięcia.
Początkowo operacja, do której doszło 12 czerwca, nie różniła się od innych tego typu zabiegów, aż do chwili gdy wykorzystano Kwas 5-aminolewulinowy ALA. Podany w czasie zabiegu przedostaje się wraz z krwioobiegiem do guza, w którym pod wpływem promieniowania ultrafioletowego zaczyna świecić. Pole operacyjne oświetlane jest wtedy jedynie lampą UV. Dzięki temu chirurg pracując pod mikroskopem dokładnie widzi gdzie jest zlokalizowany nowotwór i bardzo precyzyjnie może go usunąć.
Operacja przeprowadzona przez zespół kierowany przez dr Jakuba Moskala, ordynatora Oddziału Neurochirurgicznego Szpitala w Puszczykowie trwała blisko pięć godzin. Pacjentka po wybudzeniu czuje się jak na tak ciężką operację bardzo dobrze i przede wszystkim nie odczuwa istotnych dolegliwości neurologicznych.
Szpital w Puszczykowie jest jedyną placówką w Wielkopolsce, w której takie zabiegi są wykonywane. Do tej pory najwięcej zabiegów usuwania glejaków w czasie „operacji w ciemności” wykonano w Bydgoszczy i w Gdańsku. Jest to w Polsce niestety nadal rzadko wykonywana procedura medyczna. Daleko nam choćby do Czechów czy Skandynawii, gdzie przeprowadza się ją niemal rutynowo. Oddział Neurochirurgii puszczykowskiego szpitala tym samym potwierdził, że należy do ścisłej neurochirurgicznej czołówki Polski.
Autor: Marzena Rutkowska-Kalisz