MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



20 lat powiatu poznańskiego

W Owińskach i Bolechowie…

Uczestnicy pikniku rodzinnego Bezpieczni w powiecie poznańskim Bolechowo 2019

Powiat poznański ma 20 lat. I właśnie do tego jubileuszu nawiązywały wydarzenia w Owińskach oraz Bolechowie. W Owińskach zakończono kolejny etap renowacji kompleksu pocysterskiego, który jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc w powiecie poznańskim, natomiast w Bolechowie, na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, odbył się tradycyjny piknik rodzinny pod nazwą „Bezpieczni w powiecie poznańskim”.

– Kończymy w tym roku 20 lat. I jak widać nie zmarnowaliśmy tego czasu, bo przez te minione lata Polska, Polska powiatowa i gminna wypiękniały. Co tylko potwierdza, że reformy, jakie wspomniane 20 lat temu wprowadził w życie rząd Jerzego Buzka i ówczesny parlament były niezwykle istotne i skuteczne. Dzięki nim mogliśmy się szybciej rozwijać – mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas pikniku w Bolechowie.

Jego słowa potwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska, która odwiedziła imprezę organizowaną przez powiat poznański. – Dzięki reformie samorządowej nastąpiła decentralizacja i przekazanie kompetencji samorządom, które są najbliżej obywateli. Z tego właśnie względu ta reforma była tak ważna. Wszyscy przecież widzimy, jak dobrze te samorządy funkcjonują. Powiat poznański pod tym względem może stanowić przykład dla innych. Przykład, jak należy działać i jak należy współpracować z obywatelami – stwierdziła wicemarszałek Sejmu.

Sprzęt dla strażaków, pokazy, kąpiel w pianie i taneczna zabawa

Tegoroczny, szósty piknik „Bezpieczni w powiecie poznańskim”, tak jak i te wcześniejsze, rozpoczął się od części oficjalnej, podczas której starosta poznański przekazał sprzęt przedstawicielom jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu poznańskiego. Tym razem były to specjalistyczne zestawy węży strażackich o wartości 3,9 tys. zł dla każdej z 25 jednostek. – Ten sprzęt z pewnością ułatwi pracę strażaków i poprawi ich skuteczność. Nam, czyli mieszkańcom zapewni natomiast większe bezpieczeństwo i szybszą pomoc – powiedział Jan Grabkowski, który chwilę później zaprosił wszystkich do piknikowej zabawy.

A tego dnia atrakcji było całe mnóstwo. Już na samym początku imprezy Straż Graniczna Poznań-Ławica zaprezentowała pokaz pirotechniczny, a swoimi nieprzeciętnymi umiejętnościami pochwalili się strażacy. Wielkie wrażenie na wszystkich zrobił również pokaz z udziałem psów policyjnych. Popis posłuszeństwa czworonogów szczególnie przypadł do gustu najmłodszych. Dla nich atrakcji było zdecydowanie najwięcej. Maluchy mogły skorzystać m.in. z dmuchańców, warsztatów cukierkowych, wspiąć się po drabinie strażackiej czy wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami. Nie zabrakło również nauki udzielania pierwszej pomocy, pokazów wspólnego działania służb w wypadku drogowym, wszyscy mogli też z bliska zobaczyć wozy strażackie, wojskowe i policyjne.

Nie zabrakło także licznych stoisk, gdzie każdy znalazł coś dla siebie. Maluchom, tym mniejszym i nieco większym, najbardziej do gustu przypadła jednak kąpiel w pianie strażackiej, która stała się już tradycją pikniku w Bolechowie. Nowością na tegorocznej imprezie był natomiast kończący ją koncert. W roli gwiazdy wystąpił zespół Boys. Jedna z największych gwiazd nurtu disco polo zaserwowała publiczności żywiołowy występ, podczas którego można było wysłuchać największych przebojów grupy. A tych jest co nie miara, z „Jesteś szalona” na czele. Miłośnicy disco polo, a tych w naszym kraju jest coraz więcej, mieli zatem swoje święto.

 

Kompleks pocysterski w Owińskach jeszcze piękniejszy

W rocznicowe wydarzenia wpisało się również zakończenie kolejnego etapu renowacji kompleksu pocysterskiego w Owińskach, który stał się jedną z wizytówek powiatu poznańskiego. I to nie tylko ze względu na swoją historię, ale także na obecne przeznaczenie obiektu, w którym mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Dzięki dotacjom unijnym powstało tam bowiem miejsce unikatowe w skali kontynentu, służące integracji społecznej, a także będące jedną z architektonicznych pereł regionu. Powiat poznański łącznie zainwestował w teren placówki i dawnego klasztoru blisko 50 mln zł.

Prace, które zakończono w tym roku obejmowały m.in.: remont na krużgankach, dużego refektarza, małego refektarza, kapitularza, biblioteki, kaplicy oraz piwnic klatek schodowych i XIX-wiecznej stolarki drzwiowej. Zmodernizowano też instalację elektryczną i sanitarną oraz zakupiono wyposażenie obiektu w postaci transporterów schodowych dla osób niepełnosprawnych, kurtyny przesuwnej, regałów jezdnych, sceny modułowej, dotykowych makiet z brązu.

Pomieszczenia objęte projektem zostaną udostępnione dla zwiedzających, w tym dla osób niepełnosprawnych ruchowo, osób niewidomych i niedowidzących. A wszystko dzięki likwidacji progów w obiekcie oraz zamontowaniu trzech transporterów schodowych. W korytarzach oraz na klatkach schodowych znajdą się dodatkowe oznaczenia dla niepełnosprawnych w formie trójwymiarowych naklejek posadzkowych ułatwiających dotykową orientację w przestrzeni. Dodatkowo schody zostały podkreślone kolorowymi naklejanymi pasami na 1 stopniu oraz na poziomie wzroku.

Zamontowano także pochwyty balustrad z wklejonym paskiem z tworzywa sztucznego w nasyconym kolorze. Kontrast kolorystyczny ma ułatwić osobom niedowidzącym identyfikacje terenu. Ponadto przewidziano odpowiednie oznaczenia tyflograficzne (np. wypustki układające się w słowa w alfabecie Braille’a) przed kolejnymi pomieszczeniami w budynku. Na terenie Ośrodka znajduje się także Muzeum Tyflologiczne, gdzie można zobaczyć kilkaset eksponatów, w tym map związanych z kulturą i edukacją niewidomych.

Owińska to zresztą doskonałe miejsce, aby świętować tam 20-lecie powiatu poznańskiego. Tamtejszy Ośrodek oraz Park Orientacji Przestrzennej przez ostatnie lata zmieniły się bowiem nie do poznania. To architektoniczna perła regionu, która nie bez powodu została uznana za jeden z „siedmiu Cudów Funduszy Europejskich” i dzisiaj jest chętnie odwiedzana przez gości, i to nie tylko mieszkańców powiatu poznańskiego, ale także mieszkańców innych województw, a nawet gości z zagranicy. Dodajmy, że w trakcie uroczystości w Owińskach starosta poznański Jan Grabkowski, z okazji jubileuszu, uhonorował najdłużej pracujące osoby w Starostwie Powiatowym.

O 20-leciu powiatu poznańskiego i uroczystościach w Owińskach w TVP 3 Poznań w Teleskopie (od 19’25”)

W WTK można było natomiast zobaczyć relację z pikniku w Bolechowie (od. 15’15”)

Relacje oraz galerie zdjęć z wydarzeń w Owińskach oraz Bolechowie są dostępne także na stronach “Głosu Wielkopolskiego”

Relacja z Bolechowa na portalach epoznan.pl, TenPoznan.pl, Nowiny Lokalne, Nasz Głos Poznański, codziennypoznan.pl, eKAI.pl, Nasze Miasto,

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 września 2019