Relacje
Lokalnie i zagranicznie w Lusowie
Ludowo, kolorowo, lokalnie i zagranicznie – taka różnorodność panowała w niedzielę, 18 sierpnia w Lusowie. Nepal, Gruzja czy Meksyk to tylko niektóre kraje, których zespoły tutaj gościły podczas XXIII już Przeglądu Zespołów Folklorystycznych. Wydarzenie to kultywuje pamięć o ludowych tradycjach i zapoznaje uczestników z bogactwem kultur świata. Na przystrojonym w postaci z balotów słomy i stare maszyny rolnicze, placu “U Księdza za płotem”, razem z Przeglądem odbyły także się Dożynki Gminy Tarnowo Podgórne.
Zaproszenie włodarza gminy przyjęli m.in. Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska, Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański, posłowie, radni gminy i powiatu. Folklor odgrywa kluczową rolę w podtrzymywaniu tożsamości kulturowej. Jest nośnikiem mądrości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Prezentowane w Lusowie obrzędy, tańce i pieśni dostarczają radości, odpowiadają na potrzebę poczucia wspólnoty, piękna, może też ucieczki od codzienności. Wydarzenie to, niezależnie od pogody, co roku przyciąga dużą liczbę mieszkańców gminy Tarnowo Podgórne i powiatu poznańskiego. Za sprawą pomysłowych stoisk sołeckich, gastronomicznych, z rzemiosłem artystycznym, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Tradycyjnie, funkcję “gospodarza” Przeglądu sprawował Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”, który przeprowadził obrzęd dożynkowy i korowód. W tym roku w nowych strojach i nowej aranżacji. Tuż po nim, już na scenie wystąpił, również działający w ramach GOK SEZAM, Zespół Pieśni i Tańca Modraki, któremu dyplom i tradycyjną statuetkę koguta wręczył Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.
Lokalny, ukraiński folklor, kompozycje muzyczno-teatralne i rytualne widowiska prezentował Terebovlya College of Culture And Arts (Zespół Folklorystyczno-Etnograficzny “Namisto”). Z Afryki przyjechali wędrowni ambasadorowie dźwięku i rytmu, łączący kilka tamtejszych kultur i wykorzystujący wszystkie tradycyjne instrumenty senegalskie – Ballet Saly Velingara-Mbour. Meksykański Smacht Academy – Juarez zadziwiał swą brawurowością. Tańce lżejsze, zalotne, jak i te ukazujące pojedynek przygotował za to gruziński zespół TSU-Flying Georgians – Tibilisi. Grupa Ballet National z Burundi zatańczyła tradycyjny taniec burundyjski, który był wykonywany głównie dla królów. Taniec ten ma za zadanie łączyć ludzi, wnosić szczęście i pokój dla narodu.
Był także Dance Division At Tsoying Senior High School z Tajwanu z pełnym składem orkiestry i utworami takimi jak: Beautiful Raining Day In Hakka Village – kobiecy taniec w deszczu. Tegoroczną gwiazdą Przeglądu jest zespół Trebunie Tutki. Ten lubiący eksperymentować, uznany zespół otrzymał także tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny. Rozpoznawalny styl zespołu ukształtowany został zarówno przez zamiłowanie do góralszczyzny, nowatorstwo oraz awangardowe podejście do swego dziedzictwa, jak i przez ponad stuletnie tradycje.
Tekst i zdjęcia: Anna Jaworska