Relacje
O komunikacji w Baranowie
Tarnowo Podgórne jest drugim co do wielkości rynkiem pracy dla dojeżdżających. W gminie lokuje się coraz więcej firm, które oferują około 50 tysięcy miejsc pracy. Przybywa również mieszkańców. Już dzisiaj oznacza to ogromny ruch samochodowy. Jak sprawić, by do Poznania nie trzeba było dojeżdżać samochodem? Czy jest szansa na budowę linii kolejowej w gminie? Jakie rozwiązania byłyby komfortowe i preferowane przez mieszkańców?
Na te pytania szukali odpowiedzi starosta poznański Jan Grabkowski, wójt gminy Tadeusz Czajka oraz przedstawiciele lokalnych społeczników, podczas debaty, która odbyła się 19 kwietnia w Baranowie, w ramach akcji społecznej „Spotkajmy się w Powiatowej 17.”, którą organizują Fundacja Barak Kultury i poznańska redakcja „Gazety Wyborczej”, a wspiera powiat poznański.
Tarnowo Podgórne nie ma połączenia kolejowego ze stolicą Wielkopolski. Zabiegi o jej wybudowanie trwają od kilku lat. – Linia jest na razie na etapie planowania. To projekt wirtualny, ale należy o tym rozmawiać. Myśleć o przeszłości i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto ją budować, czy też skupić się np. na węzłach przesiadkowych. Jako powiat poznański, także w ramach aglomeracji poznańskiej, porządkujemy układ komunikacyjny i przestrzenny, tak aby mieszkańcy mogli dobrze funkcjonować – mówił Jan Grabkowski.
Cykl siedemnastu debat pod nazwą „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” ma przyczynić się do zdiagnozowania wyzwań i wypracowania nowoczesnych rozwiązań zadań, przed którymi stoją gminy powiatu poznańskiego. Akcja, to próba zwrócenia uwagi na procesy, jakie zachodzą w miastach powiatu, a przede wszystkim to chęć wyszukiwania takich kierunków ich rozwoju, by stały się one atrakcyjnymi miejscami do życia dla swoich mieszkańców. Akcję „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” można śledzić na łamach poznańskiego wydania „Gazety Wyborczej” lub na jej stronie internetowej.
Autor: Anna Jaworska