MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Od dzieci po mistrzów Polski

akademia judo

Judo to sztuka walki stworzona w Japonii, która już dawno, w bardzo krótkim czasie zyskała sobie popularność na całym świecie. W stolicy Wielkopolski, jak i w powiecie poznańskim, nie brakuje miłośników tej olimpijskiej dyscypliny sportu.

Wielu z nich trenuje w Poznańskiej Akademii Judo, która powstała w 2009 roku i od początku swojej działalności stawia na szkolenie dzieci i młodzieży. – W tej chwili ćwiczy u nas ok. 700 młodych zawodniczek i zawodników w różnym wieku. Zajęcia prowadzimy w kilku lokalizacjach. Bazę mamy w Poznaniu, przy ul. Taborowej, ale szkolimy też w szkołach i przedszkolach. Naszych trenerów, których w klubie jest dwunastu, można także spotkać w powiecie poznańskim, bo szkolimy w Dąbrówce, Mosinie, Luboniu, Owińskach, Dopiewie, Czerwonaku, Murowanej Goślinie czy też w Czapurach – wylicza Angelika Kowalczyk, jedna z trenerek Akademii.

Młodzieży, która chce poznać tajniki judo, jest sporo. Zwłaszcza w młodym wieku. Oczywiście nie wszyscy zostają zawodnikami. – Ci, którzy zaczynają swoją przygodę z naszym sportem trafiają do grupy początkującej. Kolejny przystanek, to grupa startowa, która jeździ już na zawody i obozy. No, a później przechodzi się już z jednej kategorii wiekowej do następnej. Dla tych, którzy nie są zainteresowani wyczynem także organizujemy zawody, choćby w ramach Poznańskiej Dziecięcej Ligi Judo. Podobne imprezy robimy dla przedszkolaków. Prowadzimy też grupę dla osób dorosłych. Są tam osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z judo, jak i ci, którzy ćwiczyli w młodym wieku – dodaje trenerka.

Wizytówką każdego klubu są jednak ci najlepsi, odnoszący sukcesy na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. A tych w klubie ze stolicy Wielkopolski nie brakuje. – Nasi reprezentanci zdobyli do tej pory dwadzieścia medali mistrzostw Polski, w tym cztery złote – mówi Angelika Kowalczyk. W tej chwili najbardziej doceniana na krajowym podwórku jest 22-letni Eliza Wróblewska, która ma nawet szansę pojechać na igrzyska w Tokio. To będzie jednak zależało od wyników kwalifikacji. W rywalizacji juniorskiej w kraju liczą się również Agata Szafran, Natalia Stokłosa, Anna Zakrzewska, Damian Kubiak, Kacper Kubiak czy też Jan Czerniawski.

A to tylko jedni z nielicznych, bo zdolnej młodzieży w poznańskiej Akademii nie brakuje. W klubie trenują również osoby niepełnosprawne. I odnoszą ogromne sukcesy, bo Natalia Brzykcy ma na koncie medale Igrzysk Olimpijskich Osób Niesłyszących, a Angelika Stachowiak stała na podium Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. – Z ich osiągnięć jesteśmy bardzo dumni. Można powiedzieć, że byliśmy prekursorami jeśli chodzi o tego typu rywalizację w naszym kraju. W tym roku już po raz dziewiąty z rzędu będziemy gospodarzem mistrzostw Polski w judo dla osób z niepełnosprawnościami – zapewnia trenerka.

To nie jedyna cykliczna impreza Akademii. – Każdego roku organizujemy Memoriał Jigoro Kano. To jeden z większych turniejów judo dla dzieci i młodzieży w naszym kraju. Uczestniczy w nim kilkaset zawodniczek i zawodników – zapewnia Angelika Kowalczyk. – Inna naszą sztandarową imprezą jest Olympic Camp, a teraz już także letnia edycja tej imprezy Summer Olympic Camp. To trzydniowe warsztaty, na które zapraszamy wielkie gwiazdy, z mistrzami olimpijskimi na czele. Dla naszych młodych wychowanków takie zajęcia, jak i już sama możliwość trenowania z najlepszymi na świecie, to wielkie przeżycie i nie lada atrakcja – zapewnia trenerka.

Autor: Tomasz Sikorski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 26 marca 2021