MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Powiatowe pocztówki

W każdy piątkowy poranek, na antenie Radia Poznań, można wysłuchać audycji pod nazwą „Radiowy Atlas Powiatowej17”. W ostatnich miesiącach przedstawiano w niej walory krajoznawczo-turystyczne siedemnastu gmin powiatu poznańskiego. – Rozpoczynając ten cykl, mieliśmy pewne obawy, czy w każdej gminie znajdziemy na tyle ciekawe i atrakcyjne miejsca, by zainteresować nimi słuchaczy. Nie każda gmina ma przecież na swoim terenie Zamek w Kórniku czy Pałac w Rogalinie, gdzie każdy był z wycieczką szkolną – mówi Grzegorz Hałasik z Radia Poznań.

Te obawy szybko zostały jednak rozwiane, bo okazało siê, że każda z gmin ma coś atrakcyjnego do zaoferowania. – Jeżdżąc po gminach, przekonałem się na własnej skórze, że turystyka to nie tylko zabytki. Świetnym tego przykładem jest Dopiewo, które często traktowane jest jako typowa „sypialnia” Poznania i trudno tam znaleźć zabytkowe obiekty. Gmina stawia na rekreację i próbuje zachęcić swoich mieszkańców do aktywnego stylu życia. Proponuje im rajdy rowerowe, piesze wycieczki i stworzyła oryginalną plażę w Zborowie – dodaje dziennikarz poznańskiego radia.

Każdy program „Radiowego Atlasu Powiatowej17.” był poświęcony jednej gminie. – I każda z nich mogła się czymś pochwalić. Dla mnie największym zaskoczeniem był Buk, który, jak się okazało, ma wspaniałe zabytki i po którym pięknie oprowadził słuchaczy Hubert Wejmann. Podczas tych radiowych wycieczek przedstawiciele gmin wskazywali obiekt lub inną atrakcję, która zasługuje na szczególne wyróżnienie, taką który by umieścili na gminnej widokówce – mówi Grzegorz Hałasik. I właśnie te wyjątkowe, gminne widokówki można znaleźć w listopadowym wydaniu „Prasowej17”, a także pod tym artykułem.

– Cieszę się, że są to różnorodne propozycje. Przedstawiciele gmin wskazywali na kościoły, parki, ale też kąpieliska. To pokazuje, że powiat poznański jest różnorodny i warty poznania. Gdzie ja bym zaprosił, gdybym miał wskazać jedno, wyjątkowe miejsce w powiecie? Byłyby to Owińska. To miejsce, w którym historia łączy się z nauką i turystyką, a do tego są jeszcze wspaniałe zabytki. Mamy tam przepiękny Park Orientacji Przestrzennej i pocysterski klasztor. To prawdziwa perełka powiatu poznańskiego – uważa wicestarosta Tomasz Łubiński.

Pocztówki z 17 gmin powiatu poznańskiego

Drewniany kościół św. Krzyża w Buku. Zbudowany  w 1760 r. Obiekt zachował się z oryginalnymi malowidłami przedstawiającymi sceny z życia św. Wojciecha (fot. buk.pl).

Owocowa plaża w Zborowie w gminie Dopiewo. Kąpielisko położone na brzegu Jeziora Niepruszewskiego. Na piaszczystej plaży są m.in. dwa boiska i plac zabaw (fot. Nasz Głos Poznański).

Park w Kleszczewie. Zabytkowy park, gdzie na małym obszarze żyje wiele gatunków roślin i zwierząt. Powstała tam też strefa aktywnej rekreacji (fot. kleszczewo.pl)

Jezioro Jarosławieckie w gminie Komorniki. Jezioro w Wielkopolskim Parku Narodowym, gdzie nie można dojechać samochodem. Oaza spokoju i czystego powietrza (fot. wikipedia).

Zespół parkowo-pałacowy w Iwnie w gminie Kostrzyn. Pałac neorenesansowy powstał w latach 1851-1855.
W parku znajduje się kilka stawów i okazałych drzew (fot. kostrzynwlkp.pl).

Zamek w Kórniku. Siedziba Muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Obecny kształt Zamku nawiązuje do neogotyku angielskiego (fot. Ziemowit Maląg).

Dziewicza Góra w gminie Czerwonak. Wieża widokowa stoi na najwyższym wzniesieniu w Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka fot. Ziemowit Maląg).

Muzeum Arkadego Fiedlera. Placówka mieści się w starym domu rodziny Fiedlerów w Puszczykowie (fot. Muzeum Fiedlera).

Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu. Powstało jako oddział Muzeum w Szreniawie. Skansen stanowi unikatowy w skali europejskiej zbiór uli ilustrujący historię bartnictwa i pszczelarstwa w Polsce (fot. szreniawa.pl).

Kościół św. Barbary w Tomicach w gminie Stęszew. Ufundowany został przez Mikołaja Tomickiego w 1463 r. Przebudowany w 1770 r (fot. steszew.pl).

Kościół Chrystusa Króla w Rokietnicy. Zbudowany pod koniec XIX wieku w stylistyce charakterystycznej dla kościołów ewangelickich (fot. rokietnica.pl).

Plaża Miejska w Luboniu. Miejsce letniej rekreacji, gdzie jest m.in. kino letnie. Plaża powstała, aby mieszkańcy Lubonia zaczęli spędzać czas nad Wartą (fot. lubon.pl).

Zespół Pałacowo-Parkowy w Rogalinie w gminie Mosina. Pałac pełni funkcje muzealne. Galeria malarstwa z 1910 roku zawiera prace wielkich polskich artystów (fot. Ziemowit Maląg).

Śnieżycowy Jar w gminie Murowana Goślina. Od 1975 roku jest rezerwatem florystycznym stworzonym dla ochrony występującej tam masowo śnieżycy wiosennej (fot. Arkadiusz Bednarek).

Ośrodek Edukacji Leśnej w Łysym Młynie w gminie Suchy Las. Znajdują się tam m.in. ekspozycja poświęcona martwemu drewnu i leśne laboratorium Fot. suchylas.pl).

Kościół Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym. Wzniesiony w XV wieku. Gotycki, jednonawowy obiekt jest świątynią charakterystyczną dla doby średniowiecza (fot.tarnowo0podgorne.pl).

Gród Pobiedziska. To właśnie tutaj w roku 1000 w drodze z Poznania do Gniezna, mieli spożywać posiłek Bolesław Chrobry i cesarz Otton III (fot. Gród Pobiedziska).

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 listopada 2017