MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

Powstaje las przyszłości

sadzenie lasu

W Poznaniu i powiecie poznańskim powstaje las przyszłości. To wspólny projekt Volkswagen Poznań, Regionalnej i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz Instytutu Badawczego Leśnictwa. – Chcemy stworzyć las przyszłości – mówi Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań. – W bliskim sąsiedztwie naszego zakładu powstanie pierwszy w Poznaniu i okolicach ekosystem leśny o zwiększonej chłonności dwutlenku węgla. W długiej perspektywie będzie poprawiał jakość powietrza w mieście i powiecie – dodaje. Ten niekonwencjonalny las powstanie na terenie obejmującym 17,76 ha w obszarze Nadleśnictwa Babki.

Las węglowy to las gospodarczy, w którym prowadzi się dodatkowe działania w celu zwiększenia pochłaniania CO2 z atmosfery oraz jego magazynowania. – Idea jaka przyświeca nam wszystkim to maksymalne wykorzystanie potencjału lasów do magazynowania dwutlenku węgla. Ma to szczególne znaczenie w kontekście postępujących zmian klimatycznych i problemów jakie z tego względu dotykają Wielkopolskę. Poprzez wzmacnianie naturalnych zdolności lasów do pochłaniania CO2 z atmosfery, chcemy ograniczyć negatywne skutki zmian klimatu – mówi Jacek Kokociński, zastępca dyrektora RDLP w Poznaniu ds. ekonomicznych.

Powstający właśnie las węglowy obejmie teren o powierzchni 17,76 ha, na obszarze Leśnictwa Kobylepole. – W ramach zaplanowanych działań zostaną posadzone sadzonki daglezji zielonej (1200 sztuk), dębu bezszypułkowego (2400 sztuk), cisa pospolitego (1600 sztuk), jodły pospolitej (2000 sztuk), buka pospolitego (16 000 sztuk) oraz gatunków biocenotycznych takich jak głóg jednoszyjkowy, jarząb pospolity czy śliwa tarnina – dodaje Robert Okińczyc z Nadleśnictwa Babki. Do 2050 roku Volkswagen Poznań zamierza stać się przedsiębiorstwem neutralnym z punktu widzenia bilansu dwutlenku węgla.

– Powstanie lasu węglowego, to kolejny krok milowy na drodze do neutralności klimatycznej naszej spółki – mówi Dietmar Mnich. – Ochrona klimatu to priorytet naszej spółki, ujęty w ramach strategii zrównoważonego rozwoju firmy. Podejmujemy szereg działań wpływających na znaczną redukcję emisji dwutlenku węgla, a najlepszym tego przykładem jest fakt, że od 2018 roku zakłady produkcyjne VWP w Poznaniu i Swarzędzu, a od 2019 roku również we Wrześni, są zasilane energią elektryczną pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych – dodaje prezes.

Wraz z nasadzeniami lasu węglowego Volkswagen Poznań świętuje też dziesiątą rocznicę nawiązania współpracy i pierwszych wykonanych przez pracowników Volkswagen Poznań nasadzeń w okolicach zakładów. Od tamtego momentu, pracownicy Volkswagen Poznań posadzili na terenie Nadleśnictwa Babki oraz Czerniejewo koło Wrześni, ponad 50 tysięcy nowych drzew i co roku organizują akcję sprzątania lasu oraz akcje pielęgnacji drzewostanu.

Źródło: Volkswagen Poznań

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 24 listopada 2021