MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Luboński alarm antysmogowy

Doskwierające mieszkańcom Lubonia zanieczyszczenie powietrza było tematem kolejnego spotkania w ramach projektu „Spotkajmy się w Powiatowej17.”, na które zaprosili Fundacja Barak Kultury i poznański oddział Gazety Wyborczej, przy finansowym wsparciu powiatu poznańskiego. 27 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Luboniu, mieszkańcy miasta mieli okazję porozmawiać ze starostą poznańskim Janem Grabkowskim, burmistrz Lubonia Małgorzatą Machalską oraz przewodniczącą Rady Miasta Luboń Teresą Zygmanowską.

Jasnym jest, że za smog w przeważającej części odpowiadają piece w mieszkaniach i domach, czyli tak zwana niska emisja. Według raportu NIK sprzed dwóch lat, to aż 82–92,8 % zanieczyszczeń, podczas gdy komunikacyjne to 5,4 %, a przemysł jedynie 1,8–9 %. Niestety, brak tej wiedzy skutkuje częstym spalaniem w domowych piecach śmieci pochodzących z gospodarstw domowych. To najskuteczniejszy sposób zatruwania powietrza, a przez to rodziny czy sąsiadów. Ale nie jedyny, również spalanie paliw stałych niskiej jakości przyczynia się do powstawania smogu.

Mieszkańcy Lubonia skarżą się na uporczywy zapach, nasilający się w godzinach popołudniowych, który uniemożliwia wietrzenie mieszkań, czy chociażby zajęcia sportowe na „świeżym” powietrzu. Rodzice wspominają o tym fakcie również w kontekście przedszkoli. Dzieci często nie bawią się na podwórku właśnie ze względu na przekroczone wskaźniki pyłów w powietrzu. Włodarze podejmują różnego rodzaju inicjatywy mające za zadanie zapobieganie temu zjawisku: poprzez edukację (np. wydawanie informatorów, organizowanie konkursów dla dzieci), kontrole (badania próbek popiołu, monitoring powietrza), dofinansowania do wymiany pieców czy wspieranie wprowadzenia zakazu stosowania paliw niskiej jakości.

Niemniej ważna jest oczywiście współpraca z mieszkańcami. W Luboniu działa Luboński Alarm Antysmogowy, czyli społeczna inicjatywa mierzenia jakości powietrza. Powiat poznański w 2018 roku przeznaczył 200 000 złotych na dofinansowania do wymiany starych pieców. Miasto Luboń przeznaczyło na ten cel taką samą kwotę.

Spotkanie, które odbyło się 27 marca w Luboniu, było już trzecim z siedemnastu debat, które mają przyczynić się do zdiagnozowania wyzwań i wypracowania nowoczesnych rozwiązań dla gmin powiatu poznańskiego, tak by stały się miejscami jeszcze bardziej atrakcyjnymi do życia dla swoich obecnych i przyszłych mieszkańców. Akcję „Spotkajmy się w Powiatowej 17.” można śledzić na łamach poznańskiego wydania „Gazety Wyborczej” lub na jej stronie internetowej.

Autor: Joanna Michalska

 

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 marca 2018