MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Propozycje kulturalne

kulturalnie grafika

Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników ocenia Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa.

Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…

FILM: „Mistrz”
film mistrz plakatReżyserem i scenarzystą filmu jest Maciej Barczewski. To historia legendarnego pięściarza, Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej trafił do niego w pierwszym transporcie w 1940 roku. Więzień 77, bo takim numerem został oznaczony, stoczył podczas 3-letniego pobytu kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków na ringu. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat przedstawia nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo. W roli głównej Piotr Głowacki. Równolegle z premierą do sprzedaży trafiła także książka przygotowana przez córkę pięściarza Eleonorę Szafran.
Agata Klaudel-Berndt (Kultura Tarnowa)

 

MUZYKA: Candlemass „Nightfall”
Candlemass Nightfall okładkaTen album to klasyka doom metalu, nagrana przez współtwórców całego gatunku. Szwedzi z charyzmatycznym Messaiah Marcolinem za mikrofonem i genialnymi duchowymi uczniami Tony Iommiego z Black Sabbath – Leifem Edlingiem i Matsem Björkmanem, nagrali płytę kompletną, którą już zawsze wymieniać się będzie wśród najważniejszych albumów doom. Mamy tu i intrygujący klimat i walcowate riffy oraz, a nawet przede wszystkim, wspaniały, operowy niemal, przeszywający wokal Marcolina. Szkoda, że po dwóch kolejnych płytach zespół zrezygnował ze współpracy z Messaiah. Na uwagę zasługują tak klasyczne utwory jak „At the Gallows End”, „Samarithan” czy genialne „Bewitched”. Dla wszystkich, którym Black Sabbath już się osłuchał wybór obowiązkowy.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock)

 

KSIĄŻKA: „Wiem że to ty” Sue Wallman
okładka ksiązkiRuby zmienia szkołę, jednak już pierwszego dnia na szafce znajduje kartkę z napisem: Wiem, że to TY. Boi się, że ktoś odkrył jej mroczną tajemnicę. Jako dziecko przyczyniła się do śmierci swojej przyjaciółki. Mimo że uznano to za to wypadek, dziewczyna ma poczucie winy, a wrogo nastawieni sąsiedzi cały czas oskarżali ją o śmierć dziewczynki. Sprawa w nowej szkole komplikuje się, gdy zaczynają ginąć kolejni uczniowie. Czy dziewczyna ma stać się kolejną ofiarą, czy kozłem ofiarnym, na którego ktoś będzie chciał zrzucić winę za morderstwa? Trzymający w napięciu thriller dla młodzieży. Jego autorką jest Sue Wallman, autorka takich popularnych pozycji dla młodszych czytelników jak „Kłamstwa minionego lata”, „Dzisiaj umrzesz ty” i „Zobacz, jak oni kłamią”.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)

 

GRA: „Mur Hadriana”
gra okładkaTo tak zwana wykreślanka, czyli gra w której co rundę będziemy zakreślać na naszych planszach odpowiednie pola. W rozgrywce wcielamy się w rolę jednego z sześciu rzymskich generałów, odpowiedzialnych za fortyfikację swojego odcinka muru i odpieranie najazdów walecznych Piktów. Po przyswojeniu zasad ruszamy z rozgrywką trwającą 6 lat – rund. W czasie każdej z nich naszym głównym zadaniem będzie zarządzanie zasobami oraz robotnikami w celu rozbudowywania fortu, wzmacniania muru, przyciągania nowych obywateli, wznoszenia budynków usługowych, rozgrywkowych, czy handlowych. Może też dojść do walk gladiatorów, a wszystko to ku chwale Rzymu. Po szóstym roku – rundzie podliczamy punkty. Ciekawa i przyjemna gra.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości”)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 września 2021