Relacje
Rogalin Pomnikiem Historii!
Zespół Pałacowo- Parkowy w Rogalinie został uznany za Pomnik Historii. Uroczystość oficjalnego nadania tego wyróżnienia z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się 20 kwietnia w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Pomnik Historii jest jedną z pięciu form ochrony zabytków. Od roku 1994 do chwili obecnej na listę Pomników Historii wpisano 60 obiektów. – Od 2011 roku jest na niej m.in. Zamek w Kórniku. W tej chwili w powiecie poznańskim będziemy mieli zatem dwa takie obiekty – mówi Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków.
Uznanie danego zabytku za Pomnik Historii jest bardzo prestiżowe. – Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego od tego roku wartość tego wyróżnienia ma być podkreślona specjalnym funduszem. Po to, aby to wyróżnienie nie było tylko tytularne, ale też by wyróżnione obiekty dowartościować finansowo. Czy inne zabytki z powiatu poznańskiego mają szanse zostać uznane za Pomnik Historii? Ta lista jest bardzo elitarna, ale chcielibyśmy, aby za jakiś czas dołączył do tego grona Klasztor w Owińskach – dodaje Wiesław Biegański.
Na razie cieszymy się jednak z wyróżnienia dla Rogalina. – Jako mieszkaniec gminy Mosina i powiatu poznańskiego jestem dumny z tego, że ten obiekt znalazł się wśród największych polskich zabytków architektury i przyrody. W tym miejscu warto też przypomnieć, że Zespół Pałacowo- Parkowy w Rogalinie jest połączony z łęgami rogalińskimi, jednymi z największych w Europie skupisk wielowiekowych dębów szypułkowych – mówi Jacek Szeszuła, radny powiatu poznańskiego. Jego zdaniem wyróżnienie Prezydenta RP sprawi, że do Rogalina przyjedzie jeszcze więcej turystów.
– Rogalin to nasze dobro narodowe. W tym miejscu wypada podkreślić rolę powiatu poznańskiego, który chętnie inwestuje i dba o zabytki. Przykładem tego jest choćby Kościół w Rogalinku, który chylił się ku upadkowi, a w tej chwili odzyskuje swój blask. Mówię o tym nie bez powodu, bo w przeszłości była to parafia związana z rodem Raczyńskich, do których Zespół Pałacowo- Parkowy w Rogalinie należał – dodaje Jacek Szeszuła. O tym, że powiat poznański dba o zabytki podkreśla na każdym kroku Jan Grabkowski starosta poznański.
– W powiecie poznańskim do rejestru zabytków wpisanych jest blisko 550 obiektów architektury i budownictwa, zespołów parkowych i cmentarzy, a także ponad 50 stanowisk archeologicznych. Każdy obiekt i jego konserwacja jest inna i ma swoją specyfikę. W tym roku na prace remontowe przeznaczymy 1,5 mln złotych. Naszymi działaniami chcemy wesprzeć właścicieli nieruchomości, którzy nie są w stanie przeprowadzić wielu niezbędnych i często bardzo kosztownych prac konserwatorskich – mówi starosta poznański.