Relacje
Ta wystawa musiała powstać
Strugi, piły tartaczne, ramowe, różnego rodzaju korby, wiertarki, a także obrazy wykonane techniką intarsji – to wszystko można zobaczyć w Swarzędzu na wystawie poświęconej twórczości w drewnie. A wszystko to w ramach obchodów święta patrona miasta, czyli św. Józefa. – Swarzędz to miasto stolarzy i taka wystawa prędzej czy później musiała tutaj powstać. Na wystawie pokazywany jest fragment bogatej kolekcji tradycyjnych narzędzi stolarskich zgromadzonych przez Zbigniewa Staniszewskiego – mówi Julia M. Dymitrowska-Koch, kierownik Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki.
Właściciel kolekcji nie ukrywa, że zależało mu, aby swoją pasją podzielić się z mieszkańcami miasta. – Chciałem żeby swarzędzanie, choć nie tylko, zobaczyli, a ci starsi może przypomnieli sobie, jakie narzędzia służyły kiedyś stolarzom do wykonywania mebli. Bo to właśnie takimi narzędziami, podkreślmy ręcznymi, kiedyś pracowano. I to dobrze pracowano, ponieważ meble wtedy wykonane do dzisiaj są w dobrym stanie i nadal są używane. Jak zrodziła się moja pasja? W momencie, kiedy podjąłem naukę stolarską. Narzędzia gromadziłem przez kilkadziesiąt lat – zapewnia Zbigniew Staniszewski.
Fot. Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki
Na wystawie w Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki pokazywane są także obrazy wykonane techniką intarsji. – To stara sztuka, polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych innymi gatunkami drewna. Była stosowana w stolarstwie, czy też przy produkcji mebli. Pierwsze tego typu prace powstawały już w średniowieczu i były dość powszechne. W ostatnich latach ta sztuka poszła jednak w zapomnienie. Staramy się jednak, przynajmniej w Swarzędzu, o niej pamiętać i ją przypominać – mówi Jan Kułakowski, prowadzący warsztaty z intarsji. Dodajmy, że tę wyjątkową wystawę, poświęconą twórczości w drewnie, będzie można oglądać do 7 kwietnia.
Autor: Dariusz Klincewicz