MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłaty urzędowe onlineLogo opłat urzędowych online



Edukacja

Takie osoby są wokół nas…

dzień białej laski

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach, tak jak w poprzednich latach, był organizatorem wydarzeń nawiązujących do Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Odbyły się one w Centrum Handlowym Poznań Plaza oraz na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Chcemy pokazać, że osoby niewidome są wokół nas. Spotykamy je w tramwajach, autobusach, restauracjach, kawiarniach, a nawet kinach. Bo świat się zmienił i dostępność do różnych form spędzania wolnego czasu jest dla tych osób znacznie łatwiejsza – mówił Rafał Nowicki pedagog z Owińsk.

Podczas wydarzenia w poznańskiej Plazie organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Był m.in. interaktywny spacer w goglach z białą laską, warsztaty z pisania w Braill’u oraz zajęcia z aromaterapii. Dodatkowo było można zapoznać się z pomocami dydaktycznymi tworzonymi przez tyflopedagogów, pracami niewidomych i słabowidzących wychowanków placówki prowadzonej przez powiat poznański. Na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM przygotowano natomiast okolicznościowe referaty i wystąpienia. Tam również nie zabrakło warsztatów dla studentów oraz zainteresowanych osób.

W trakcie spotkania zaprezentowano też Ośrodek w Owińskach. – Na każdym kroku podkreślamy jego bogatą historię oraz to czym się on cechuje. Mówimy o jego rodzinnym charakterze, a także o więzi łączącej uczniów i ich rodziców z nauczycielami, bo bez tej więzi trudno mówić o skutecznej edukacji – podkreślił Bartłomiej Maternicki, dyrektor Ośrodka. – To seminarium ma dwa zadania. Ukazanie problematyki osób z niepełnosprawnością wzroku oraz zaprezentowanie ich często wybitnych uzdolnień – dodała Urszula Tokarczyk-Bar z Zakładu Metodologii Nauk o Edukacji Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu.

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Białej Laski obchodzony jest corocznie 15 października. Jego historia sięga 1964 roku, kiedy to został ogłoszony przez prezydenta Lyndona S. Johnsona. Pierwsze oficjalne obchody w Polsce odbyły się w 1993 roku. Celem tego święta jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto, podczas którego przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i bez fałszywej litości.

Zdjęcia: Weronika Golińska

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 28 października 2024