Relacje
Warto zostać EKOdzikiem
Działająca na terenie gminy Czerwonak, Fundacja Leśne Dziki od dłuższego już czasu namawia, aby w swoim codziennym życiu stosować „Zielone standardy”. – To działania, które nie wymagają od nas rzeczy niemożliwych, a jedynie nakłaniają do wprowadzenia drobnych zmian, które mogą pozytywnie wpłynąć na otaczające nas środowisko – zapewnia Joanna Nawrocka-Rohnka. – To wskazówki do wykorzystania zarówno podczas codziennych aktywności, jak i przy organizacji spotkań dla większej grupy osób. Wszystkie uwzględniają kwestie proekologiczne – dodaje.
Projekt wystartował w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to w ramach inicjatywy „Masz głos”, przedstawiciele Fundacji przygotowali anonimową ankietę dla mieszkańców gminy. – Pytaliśmy w niej, jakie rozwiązania warto wcielić w życie. Ku naszej radości wypełniło ją sporo osób. Potem przyszedł czas na konsultacje i wdrażanie „Zielonych standardów” w życie, co robimy choćby podczas naszych bieżących działań. Zachęcamy również inne podmioty by je stosowały, ponieważ mamy poczucie, że są one warte rozpropagowania na szerszą skalę – zapewnia Joanna Nawrocka-Rohnka.
I to się coraz bardziej udaje. – Przykład? Podczas niedawnego spotkania integracyjnego dla organizacji pozarządowych z terenu gminy Czerwonak wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o wzięcie swoich sztućców. Dzięki temu ilość odpadów była minimalna, a spotkanie nic nie straciło na atrakcyjności. Warto też dodać, że większość przedstawicieli Urzędu Gminy podpisało już listę sygnatariuszy naszej inicjatywy – dodaje przedstawicielka Fundacji Leśne Dziki, jednocześnie zachęcając, by zostać EKOdzikiem i działać według „Zielonych standardów”.
Jakie to standardy? Choćby takie, by minimalizować ilość odpadów czy też dbać o zieleń – nie kosić zbyt często trawy, wykorzystywać deszczówkę i sadzić nowe, najlepiej miododajne rośliny. Warto też na przykład korzystać z obiegu zamkniętego – wymieniać ubrania, książki, narzędzia czy zabawki, angażując do tego lokalne zasoby. Standardami powinny również być ogrzewanie domu w taki sposób, by minimalizować smog, ograniczanie ilości hałasu, korzystanie z transportu publicznego lub roweru, jak również korzystanie z jak najmniejszej ilości papieru.