MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Debata, koncert, tort…

Obchody w Poznaniu 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce

Od kilku już dni w całym kraju obchodzona jest 30. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce. – Dokładnie pamiętam 4 czerwca 1989 roku i to, co się działo przed tym dniem. Moje pokolenie, a miałem wówczas 35 lat, bardzo przeżywało tamte wydarzenia – wspominał Jan Grabkowski na konferencji prasowej w Fundacji Malta, zapowiadającej imprezy związane z upamiętnieniem wydarzeń sprzed 30 lat. – Ci, którzy teraz mówią, że ta rocznica źle się kojarzy, a Okrągły Stół był kompromisem z wrogiem, kompletnie nie czują tamtych czasów. Albo też zakłamują historię. Dlatego, trzeba głośno mówić o tym, jak było wówczas naprawdę – dodał starosta poznański.

Główne wydarzenia rocznicowe zaplanowano w Gdańsku, ale w Poznaniu także świętowano. I to już od 1 czerwca, kiedy to przez miasto przemaszerował barwny pochód – Poznańska Parada Pokoleń, która zakończyła Dni Rodziny. Na jej uczestników, na Placu Wolności, czekał liczący 89 kilogramów Tort Wolności w kształcie mapy Poznania. Dzień później, w Centrum Kultury Zamek, odbyła się, zorganizowana przez Fundację Malta, debata „O potrzebie utopii”. O tym, jak miałaby wyglądać dziś idealistyczna utopia rozmawiali m.in. dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Radosław Markowski, socjolog z SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny.

Tego samego dnia na Placu Wolności zorganizowano koncert donGURALesko pod nazwą „Ani słowa bez nas”. – Na zaproszenie Fundacji Malta poznański raper przygotował specjalny utwór zatytułowany „20”. Powstał on na podstawie eseju „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z XX wieku” prof. Timothy Snydera, charakteryzującego początki ustrojów totalitarnych, ich genezę i towarzyszące jej nastroje społeczne. Do tego utworu powstał też teledysk, w którym wystąpił prof. Timothy Snyder – mówi Michał Merczyński z Fundacji Malta. Zaraz po koncercie, na budynku Arkadii wyświetlono neon z napisem „WOLNOŚĆ”, upamiętniający rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Poznaniu. Na Placu Wolności na specjalnym telebimie można było również oglądać transmisję obchodów z Gdańska.

Zdjęcia: Fundacja Malta (fot. Maciej Zakrzewski)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 4 czerwca 2019