MenuMenu główne
Powiat Poznański



Relacje

10 lat Salonu FOTONATURA

Salon Fotografii Przyrodniczej FOTONATURA

Znajdujący się u podnóża Dziewiczej Góry Salon Fotografii Przyrodniczej FOTONATURA istnieje już 10 lat. I cały czas zachwyca odwiedzających, prezentując kadry z życia lasu, wspomnienia z dalekich podróży, malarstwo inspirowane naturą i inne dzieła sztuki…

Z okazji jubileuszu Salonu odbyła się specjalna uroczystość, podczas której podsumowano minione dziesięć lat. – W tym czasie zorganizowaliśmy 35 wystaw. A właściwie 36, ponieważ temu wyjątkowemu spotkaniu towarzyszył wernisaż wystawy „Tuż za domem…” Mariusza Szrajbrowskiego. Jej tytuł nie jest przypadkowy, ponieważ artysta prezentuje na fotografiach przyrodę Puszczy Zielonki – tę, która dla wielu jest na wyciągnięcie j ręki, i której tak często nawet nie dostrzegamy. Będzie ją można oglądać do końca maja – mówi Roksana Magda, specjalistka do spraw edukacji leśnej w Nadleśnictwie Łopuchówko.

– Na to okolicznościowe spotkanie zaprosiliśmy wszystkich autorów wystaw, które do tej pory były u nas prezentowane. Spotkanie uświetniła również prelekcja prof. Dariusza Gwiazdowicza, dotycząca kulturotwórczej roli lasu – dodaje. Salon od początku swojej działalności był otwarty zarówno dla profesjonalistów, jak i dla tych, którzy są dopiero na początku fotograficznej drogi. – Fotografia jest nam najbliższa, ale organizowaliśmy również wystawy grafiki artystycznej czy malarstwa. Miały one jednak zawsze ten sam, wspólny mianownik. A była nim przyroda – mówi Roksana Magda.

Wszystkie te wystawy cieszyły się też ogromnym powodzeniem. – Salon znajduje się w specyficznym i bardzo chętnie odwiedzanym miejscu. Można powiedzieć, że od wiosny do jesieni docierają tutaj tłumy turystów. Oczywiście największą atrakcją jest znajdująca się tuż obok naszego ośrodka wieża widokowa, z której rozciąga się przepiękny widok na Puszczę Zielonkę, gminę Czerwonak i Poznań. Miejsce, w którym funkcjonujemy przyciąga również wielu rowerzystów, biegaczy czy miłośników spacerów z kijkami. I większość z nich, robiąc sobie przystanek na szlaku, do nas zagląda – zapewnia.

– Które wystawy przyciągnęły najwięcej turystów? Trudno to jednoznacznie ocenić, ale bardzo dużo osób było zainteresowanym wystawą fotografii Antoniego Kasprzaka „Wilk dzika natura”, której podczas wernisażu towarzyszyła prelekcja prof. Andrzeja Bereszyńskiego. Być może dlatego, że te zwierzęta także można spotkać w Puszczy Zielonce… Jako ciekawostkę mogę dodać, że obecnie również prezentujemy zdjęcie wilka, i to wykonane w okolicach Głęboczka. Tłumy odwiedzały nas również podczas wystawy malarstwa Bożeny Niedzielskiej „Przyroda szpachelka malowana” – wspomina Roksana Magda.

Nadleśnictwo Łopuchówko we współpracy z Fundacja Ludzki Świat – Mundo Humano, ma też ciekawe plany na kolejne wydarzenie w Salonie Fotografii Przyrodniczej FOTONATURA. – Na lato planujemy wystawę zdjęć motyli nocnych Przemysława Wieczorka oraz kolejną edycję warsztatów pod nazwą „NOC CIEMna”, które cieszyły się dużą popularnością. Przez cały rok dostępna będzie również ekspozycja plakatów promujących wszystkie wystawy prezentowane dotychczas w Salonie. Mocno wierzymy w to, że nasze inicjatywy zainspirują odwiedzających, by ruszyć na łono przyrody… – kończy Roksana Magda.

Zdjęcia: Nadleśnictwo Łopuchówko Facebook (R. Konieczny oraz P. Kaźmierczak)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 marca 2023