Relacje
Propozycje kulturalne
Na łamach Prasowej17. polecamy najciekawsze książki, filmy, płyty oraz gry. W roli naszych recenzentów występują prawdziwi fachowcy. Do wysłuchania konkretnych płyt zachęca Jakub Kozłowski z Wydawnictwa In Rock z Czerwonaka, a gry wybiera dla Was Michał Cyranek i Tomasz Skoracki ze Stowarzyszenia Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa. Książki to domena Anny Walkowiak-Osowskiej oraz Magdaleny Kozłowskiej z Biblioteki Publicznej w Swarzędzu, a filmy i seriale dla naszych Czytelników oceniają Agata Klaudel-Berndt z Kultury Tarnowa i Joanna Sobik z Kostrzyńskiego Kina za Rogiem.
Wszystkie polecane tytuły to ich subiektywny wybór. Czasami są to nowości na rynku, a czasami nasi recenzenci wracają do wydawnictw mających swoją premierę już jakiś czas temu, a do których ich zdaniem warto wrócić. Zawsze będą to jednak pozycje wartościowe, po które warto sięgnąć w wolnej chwili. Liczymy, że ich propozycje będą dla Was pomocne w wyborze danej płyty, filmu, książki czy też gry. Wierzymy również, że w tym naszym kulturalnym kąciku Prasowej17. każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe propozycje poniżej…
MUZYKA: Flower Travellin’ Band „Satori”
Co się stanie jeżeli połączymy post wojenną beznadzieję europejskiego upadającego miasta wyrażaną w twórczości Black Sabbath z szaleństwem muzycznych poszukiwań kilku mieszkańców Japonii? Do tego ni w ząb nie rozumiejących kulturowych podwalin zespołu, którego styl postanowili skopiować? No cóż, wówczas otrzymamy Flower Travellin’ Band i album, który trudno nazwać inaczej niż genialny. Szalony dziwny i irytujący, ale genialny. To co ci zwariowani Japończycy wyprawiają na „Satori” jest absolutnie nieokiełznane. Wprzęgając w poważne i ciężkie rytmy miejskiego upadku typowo japońską instrumentalizację, nadają walcowatym, pozbawionym nadziei rytmom niezwykłej zwiewności i magii, która powoduje, że w album wsiąkamy całą duszą. Tą płytę absolutnie należy przesłuchać.
Jakub Kozłowski (Wydawnictwo In Rock z Czerwonaka)
KSIĄŻKA: Izabela Janiszewska „Ludzie z mgły”
Akcja zaczyna się od zniknięcia Alicji Jarosz w niedzielny poranek. Na mieszkańców okolicznych miejscowości pada strach, gdyż nie jest to pierwsze zniknięcie, a miejsce to obrosło już legendą o mgłach w których znikają ludzie. Sytuacja komplikuje się, gdy w miejscu zaginięcia dziewczyny pojawia się chłopak który nie wie kim jest, ma za to wisiorek zaginionej. Śledczy muszą przedrzeć się przez gąszcz kłamstw, lokalnych legend oraz mrok własnych grzechów. Trzymający w napięciu thriller z zaskakującym zakończeniem. Izabela Janiszewska wciąga czytelnika w głąb przyprawiającej o dreszcze intrygi. Polecamy serdecznie.
Anna Walkowiak-Osowska (Biblioteka Publiczna w Swarzędzu)
FILM: „Serce dębu”
To francuski dokument przyrodniczy z 2022 roku, wyreżyserowany przez Laurenta Charbonniera i Michela Seydoux. Dawno, dawno temu był sobie liczący ponad dwieście lat dąb, który był filarem swojego królestwa… Ten widowiskowy film ma niezwykłą obsadę: wiewiórki, sójki, mrówki, jastrzębie, węże, borsuki, myszy zaroślowe, słoniki żołędziowce… Cały ten mały, tętniący życiem, brzęczący i cudowny wszechświat zależy od majestatycznego drzewa, od korzeni aż po gałęzie czerpiąc z niego pożywienie, schronienie i ochronę. Thriller, romans, film przygodowy i obyczajowy w jednym – poetycka oda do życia, w którym głos zabiera wyłącznie natura.
Joanna Sobik (Kostrzyńskie Kino za Rogiem)
GRA: „Ptaki”
To gra typu łamigłówka, w której z podanych wskazówek musimy odpowiednio rozmieścić tytułowe ptaki. W grze do dyspozycji mamy 60 łamigłówek o narastającym poziomie trudności. Pierwsze wskazówki wprowadzą nas w zasady gry, a im dalej tym bardziej będziemy musieli się natrudzić. Bo też każda łamigłówka ma tylko jedno dobre rozwiązanie. Na początku każdej rozgrywki ustawiamy odpowiednio ptaki na drucie i rozwiązujemy łamigłówkę według pokazanych wskazówek na karcie, np. żółty ptak musi być obok niebieskiego, lub czerwony nie może siedzieć obok różowego. Warto podkreślić, że to pięknie zilustrowana, kompaktowa gra. Do rozgrywki wykorzystujemy samo pudełko, ponieważ ptaki siadają na drucie, który jest narysowany wokół kartonika.
Tomasz Skoracki (Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych „Kości” z Puszczykowa)