MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

20 lat „Filantropa”

„O prawdziwej wartości każdego człowieka świadczy stosunek do innych. Okazując otwartość, zrozumienie, tolerancję i empatię dajemy świadectwo naszej dojrzałości i gotowości do wspierania tych, którzy oczekują pomocy” – od tych słów zaczyna się list gratulacyjny Posłanki do Parlamentu Europejskiego Krystyny Łybackiej wręczony na uroczystości 20-lecia „Filantropa Naszych Czasów”.

Lata mijają szybko. Kiedy w 1994 roku redaktor naczelny czasopisma Marcin Bajerowicz zakładał dom dla bezdomnych w Dębnie nad Wartą koło Jarocina, zapewne nie wierzył, że po ukazaniu się pierwszego numeru „Filantropa” powstanie jeszcze 238 wydań. Tyle właśnie numerów ukazało się przez 20 lat. Systematycznie – z miesiąca na miesiąc pismo trafiało do czytelników zyskując coraz większą popularność i uznanie.

Poszerzało się grono autorów i stałych abonentów. Rezultatem publikowanych w odcinkach na łamach „Filantropa” autobiografii osób niepełnosprawnych stały się książki – zbiór 12 autobiografii „Moje Kilimandżaro”, książka Euniki Lech „W życiu liczy się życie”, autobiografia Marioli Wower „Dwie sekundy”, tomik poezji Magdaleny Molendy-Słomińskiej „Teraz zaśpiewa słońce” i zbiór fraszek Jerzego Szulca „Gdyby człowiek był człowiekiem”. W celu ich wydawania w 2006 roku powstała Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Filantrop”.

Jubileusz był okazją do rozmów, refleksji i wzruszeń. 24 października w restauracji „Rycerska” w Poznaniu spotkało się środowisko osób niepełnosprawnych, które o „Filantropie” mówi „nasze pismo”. To pokazuje jak wysoce istotną rolę w rehabilitacji społecznej ma oddawanie głosu na łamach miesięcznika zwanego w podtytule nie inaczej niż „pismem ruchu twórczego osób niepełnosprawnych”. Dzięki prezentacji dokonań osoby niepełnosprawne czują się wartościowe i potrzebne, a społeczeństwo może dowiedzieć się o tym jak żyją.

W wydarzeniu wzięli udział wieloletni przyjaciele „Filantropa”, a wśród nich: posłanka do Parlamentu Europejskiego Krystyna Łybacka, członek Zarządu Powiatu Poznańskiego Zygmunt Jeżewski, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Poznańskiego Marek Lis, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Maria Grabkowska, pełnomocnik Starosty Poznańskiego do spraw Osób Niepełnosprawnych Elżbieta Tonder, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Poznaniu Teresa Gromadzińska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Bijaczewska, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania do spraw Osób Niepełnosprawnych Dorota Potejko, dyrektor wielkopolskiego oddziału PFRON Grzegorz Naranowicz, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu Wojciech Zarzycki, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Monika Donke-Cieślewicz.

Fragmenty książki „Moje Kilimandżaro” i wiersze autorów niepełnosprawnych – Aldony Wiśniewskiej, Bartłomieja Walkowiaka, Lecha Berlińskiego oraz Magdaleny Molendy-Słomińskiej czytał aktor scen poznańskich Zbigniew Grochal. Zaśpiewał Jarosław Trepto z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Owińskach oraz grupa uczestników WTZ w Swarzędzu. Prace malarskie przedstawiali podopieczni WTZ „Promyk” w Konarzewie. Goście mogli również zobaczyć świece wykonane przez WTZ w Owińskach i wysłuchać przygotowanego przez WTZ w Swarzędzu wiersza w wykonaniu Agaty Kiejdrowskiej.

Były płynące z serca podziękowania, listy gratulacyjne, bukiety kwiatów, upominki. Prezes Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu Stanisław Bronz wręczył w imieniu Zarządu Fundacji medale „Za serce sercem” autorom niepełnosprawnym – Agacie Kiejdrowskiej, Michałowi Ogoniakowi, Krzysztofowi Murkowskiemu i Michałowi Szymanowiczowi.

Redaktor naczelny „Filantropa” Marcin Bajerowicz dziękował wszystkim autorom „za twórczy wkład pracy w rozwój czasopisma oraz uświetnianie jego łamów tekstami dotyczącymi problemów osób niepełnosprawnych”. Spotkanie poprowadził nasz redakcyjny kolega Marcin Wojcieszak. Organizacja uroczystości 20-lecia miesięcznika „Filantrop Naszych Czasów” została sfinansowana z budżetu Powiatu Poznańskiego.

Tekst: Karolina Kasprzak
Fot: Karolina Kasprzak, Anna Jaworska, Łukasz May

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 października 2014