23 autobusy będą jeździć po Wielkopolsce (14.06.2023)

logo radio poznań

Związek Powiatowo Gminny Wielkopolski Transport Regionalny za pojazdy zapłaci 35 mln zł. Pierwszy autobus do Wielkopolski dojedzie w listopadzie, reszta do lutego przyszłego roku. Jeszcze nie wiadomo, na jakich dokładnie trasach będą kursowały, ale wicestarosta poznański Tomasz Łubiński przekonuje, że będą wygodne.

– To tak zwane miękkie hybrydy. W transporcie regionalnym autobusy elektryczne nie bardzo się sprawdzą, bo one jeżdżą jednak o wiele dłuższe odcinki. Czy zdążą się doładować? W czasie drogi tak. Najdalej będą jeździły 100 km w jedną stronę. Każdy przewiezie 77 pasażerów, 50 miejsc siedzących, 12 metrów długości. To są nowe autobusy. Dziś PKS dysponuje 75 autobusami, gdzie średnia wieku jest ok. 17 lat – mówi. Związek Transportowy utworzyły miasto Poznań i niektóre powiaty. Dziś jest organizatorem 125 linii międzymiastowych. Rocznie autobusy przewożą ponad milion pasażerów. Starszych pojazdów trzeba się sukcesywnie pozbywać, stąd potrzeba zakupu nowych.

Radio Poznań

Opublikowano: 19 czerwca 2023