28. Finał, czyli wiatr w żagle

Logo WOŚP

12 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 28. I to nie tylko w całej Polsce, ale także w wybranych miejscach na świecie. Nie inaczej będzie w gminach powiatu poznańskiego. Tym razem, jak to już kilka miesięcy temu ogłosił Jerzy Owsiak, grać będziemy “dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”. – Najogólniej mówiąc, zbierać będziemy środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie tych dzieci. Będziemy się skupiać przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia – czytamy na stronie WOŚP.

– Aby operacje były skuteczne i bezpieczne i aby jak najmniej było powikłań, a wyniki wczesne i odległe nie różniły się od najlepszych na świecie, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Należą do nich: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C czy też zestawy endoskopowe. Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów – informuje WOŚP.

A o tym, że warto zbierać przekonywać chyba nikogo nie trzeba. – 27 Finałów WOŚP miało ogromy wpływ na to, jak doskonale wyposażona jest polska medycyna dziecięca – mówi Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP. – Wiemy jednak, że tak jak cały system opieki zdrowotnej w Polsce, również oddziały dziecięce borykają się dziś z ogromnymi problemami w codziennym funkcjonowaniu. Na niewiele z tych bolączek mamy jako organizacja pozarządowa wpływ. Nie zapewnimy środków na pensje dla lekarzy, nie zorganizujemy ich szkoleń, nie sprawimy, że warunki pracy w Polsce staną się konkurencyjne wobec innych krajów Unii Europejskiej – dodaje.

– Możemy jednak pomóc w tym, w czym jesteśmy najlepsi. Medycyna na świecie, dzięki postępowi w nauce i stosowaniu nowoczesnych, wręcz kosmicznych technologii, rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki, dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Jako Orkiestra możemy pomóc polskim szpitalom w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Po to, by zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów. To będzie cel naszej styczniowej zbiórki – zapewnia Lidia Owsiak.

O tym, co będzie się działo w trakcie 28. Finału WOŚP w powiecie poznańskim informujemy poniżej. Widzimy się zatem 12 stycznia!

GMINA BUK

Więcej informacji TUTAJ, TUTAJ oraz TUTAJ.

GMINA CZERWONAK

Więcej informacji TUTAJ oraz TUTAJ.

GMINA DOPIEWO

GMINA KLESZCZEWO

GMINA KOMORNIKI

GMINA KOSTRZYN

GMINA KÓRNIK

GMINA LUBOŃ

GMINA MOSINA

GMINA MUROWANA GOŚLINA

GMINA POBIEDZISKA

GMINA PUSZCZYKOWO

GMINA ROKIETNICA

GMINA STĘSZEW

GMINA SUCHY LAS

Więcej informacji TUTAJ oraz TUTAJ.

GMINA SWARZĘDZ

GMINA TARNOWO PODGÓRNE