MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Święto plonów w Radzewie

Najpiękniejszy wieniec dożynkowy przyjechał z Kórnika, a najlepiej gwoździe wbijali sołtysi. W niedzielę, tradycyjne święto plonów, czyli dożynki powiatowo-gminne odbyły się w miejscowości Radzewo, w gminie Kórnik. Były koncerty, pokazy, mnóstwo pysznego jedzenia i fantastyczna zabawa.

O godzinie 12.30, sprzed kaplicy przy ul. św. Mikołaja, wyruszył barwny korowód dożynkowy, który otwierał zabytkowy samochód – „żuk”. Za nim pojechały udekorowane maszyny rolnicze: kombajn, siewnik, pług oraz bryczka zaprzężona w konie. Barwny orszak dotarł na stadion OSP, gdzie mszę dziękczynną odprawił metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki.

Arcybiskup podkreśli w homilii, że dziś wszyscy powinniśmy podziękować za zarówno za chleb doczesny jak i wieczny. – Praca na roli jest znakiem życia na ziemi i nadaje ludziom godność – podkreślał metropolita poznański, który odprawił mszę w intencji wszystkich rolników.

Niedzielne święto było doskonałą okazją do przypomnienia wszystkim obrzędów dożynkowych, które przybliżyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej “Władysie”. Przyśpiewki ludowe, pięknie pleciony wieniec oraz bochenek chleba – to najistotniejsze elementy tego rytuału. Tradycyjnie też wszyscy zostali poczęstowani chlebem, który zgodnie z tradycją, obiecali podzielić sprawiedliwie starosta poznański Jan Grabkowski oraz burmistrz miasta i gminy Kórnik Jerzy Lechnerowski.

Po części obrzędowej został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Kunszt, pomysłowość oraz precyzja z jaką wykonane były te dzieła oceniała specjalnie powołana komisja której przewodniczył Piotr Zalewski, członek Zarządu Powiatu w Poznaniu. I, jak się okazało, nie było to wcale łatwe zadanie. Ostatecznie tytuł najpiękniejszego wieńca tegorocznych dożynek powiatowo-gminnych trafił do Kórnika. Z kolei w rywalizacji na najsprawniejsze wbicie gwoździa najlepsza okazała się reprezentacja sołtysów, która pokonała strażaków ochotników i radnych.

Dla uczestników święta plonów przygotowane zostały stoiska, gdzie każdy mógł się częstować darmową grochówką, kiełbasą z grilla, chlebem ze smalcem i ogórkiem a także domowym plackiem drożdżowym z kruszonką i owocami.

– Dożynki są znakomitą okazją do wspólnego spędzenia czasu, do poznania i kultywowania wspaniałej tradycji ludowej, a przede wszystkim do integracji mieszkańców naszych „małych ojczyzn”, czyli gmin powiatu poznańskiego – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. – To również czas by podziękować wszystkim ludziom pracy, a w szczególności naszym gospodarzom, którzy – jak wiadomo – mieli, ze względu na panująca suszę, o wiele słabsze zbiory – dodał.

Od godziny 17 rozpoczęła się zabawa taneczna. Na scenie licznie zgromadzonych mieszkańców bawiły takie zespoły jak: „Fanatic”, „Lili”, „Diadem” oraz „Top One”. Zwieńczeniem tegorocznego święta plonów była zabawa taneczna, podczas której zagrały „Tygrysy Kórnika”.

Podczas tradycyjnego święta plonów w Radzewie powiat poznański reprezentowany był także przez Tomasza Łubińskiego – wicestarostę poznańskiego, Piotra Zalewskiego i Zygmunta Jeżewskiego – członków Zarządu Powiatu w Poznaniu, a także Skarbnika Powiatu w Poznaniu Renatę Ciurlik oraz Sekretarz Powiatu w Poznaniu Magdalenę Buczkowską. Zaproszenie do Radzewa przyjęli też senator Piotr Florek oraz wicemarszałek Wojciech Jankowiak. Radę Powiatu w Poznaniu reprezentowała liczna grupa radnych powiatowych.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

Zdjęcia z dożynek także na stronie Nasz Głos Poznański TUTAJ

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 sierpnia 2018