W mediach o nas
75 lat SOS-W w Owińskach (05.2002)
Specjalny Ośrodek Szkol-no-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach w powiecie poznańskim obchodzi w tym roku 75-lecie działalności. Z tej okazji w kwietniu zorganizowano konkurs fotograficzny pod hasłem: „Piękno zamknięte w kadrze”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu fotografii bądź serii fotografii przedstawiających budynek Ośrodka i/lub Park Orientacji Przestrzennej. Konkurs był adresowany do osób w różnym wieku.
Społeczność SOS-W dla Dzieci Niewidomych w Owińskach często gości na łamach naszego miesięcznika dzieląc się z czytelnikami relacjami z wydarzeń, inicjatyw i spotkań przybliżających formy edukacji i terapii w placówce. Ośrodek obejmuje opieką dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami narządu wzroku, również ze złożoną niepełnosprawnością, od najwcześniejszych lat do czasu zdobycia zawodu. Znajduje się w nim szkoła podstawowa, liceum, szkoła branżowa I stopnia, szkoła przysposabiająca do pracy, a także biblioteka i internat.
Placówka mieści się w kompleksie pocysterskim w Owińskach uważanym za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w powiecie poznańskim. Ze szczegółowymi informacjami na ten temat możemy zapoznać się na stronie internetowej Ośrodka. Dowiadujemy się z nich między innymi, że „w skład kompleksu wchodzą: dawny klasztor – wzniesiony z fundacji Przemysła I, księcia wielkopolskiego oraz jego brata, księcia Bolesława Pobożnego, w latach 1242–1252 dla sióstr cysterek, z barokową przebudową po pożarze w latach 1720-1728; barokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zbudowany (po pożarze starszego w 1720 r.) w latach 1721-1731; dawny dom dla duchownych, połączony z klasztorem krytym przejściem w latach 1835-1838; późno klasycystyczny dom dyrektora dawnego zakładu psychiatrycznego, wybudowany w latach 1835-1838”.
Co ważne, Ośrodek jest w pełni dostosowany do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami – w budynku znajduje się winda oraz oznaczenia brajlowskie. Kadra pedagogiczna otacza uczniów opieką i wsparciem na każdym etapie edukacji. W placówce kształci się młodzież z różnych zakątków Polski. Więcej na stronie: https://www.niewidomi.edu.
Filantrop naszych czasów