MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Bach i Mozart bohaterami

koncertu studentów Klasy Kameralistyki prof. Marcina Murawskiego

Utwory genialnych kompozytorów 2 lutego zabrzmiały w Dworze Skrzynki dzięki studentom Klasy Kameralistyki prof. Marcina Murawskiego. W klasycznym repertuarze zaprezentowała się czwórka wyjątkowo uzdolnionych młodych muzyków: Aleksandra Fudali (Polska) – skrzypce, Diana Tolpeka-Mokhotaeva (Białoruś) – altówka, JiaCheng You (Chiny) – fortepian oraz YiRu Liu (Chiny) – śpiew. Profesor Marcin Murawski wystąpił w podwójnej roli: mocno stremowanego nauczyciela akademickiego i znakomitego, pełnego swady prowadzącego koncert. Jest on bardzo dobrze znany nie tylko poznańskim melomanom jako wybitny altowiolista, dyrygent i pedagog. Tym razem przed mikrofonem okazał się świetnym prowadzącym koncert i zarazem dziennikarzem muzycznym. Pięknymi opowieściami o kompozytorach i ich dziełach, dowcipnymi komentarzami na temat ich życiorysów szybko wprowadził bardzo liczną publiczność w nastrój zupełnie nietypowy dla koncertu kameralnego.

Stworzenie tak ciepłej atmosfery było nie bez znaczenia dla młodych artystów, tym bardziej, że dla niektórych to był debiut przed polską publicznością. Profesor zapowiadając występ swoich studentów podkreślił jak bardzo ważny jest kontakt z muzyką graną na żywo – nie z tą perfekcyjną powstającą w studiu nagrań, ani tym bardziej tworzoną z pomocą sztucznej inteligencji ale właśnie nomen omen „żywą”. Świetnie tłumaczył to publiczności na przykładach konkretnych utworów, które choć teoretycznie mają w partyturze zapisaną określoną ilość minut, to w praktyce w sali koncertowej mogą się na przykład nieco wydłużyć lub skrócić, gdyż muzycy zawsze mogą nieco zmienić tempo. Edukacyjne komentarze Marcina Murawskiego, podawane z lekkością i dowcipem stanowiły niewątpliwie dodatkową atrakcję wieczoru.

Ale wracając do samej muzyki i artystów… W międzynarodowym teamie kameralistów znalazła się jedyna Polka – najmłodsza Aleksandra Fudali, która choć jest dopiero na pierwszym roku studiów już zachwyca na scenie. Diana Tolpeka-Mokhotaeva przeniosła się rok temu do Polski już jako absolwentka Mińskiego Konserwatorium. Teraz jest na stażu artystycznym w Poznaniu. Publiczności w Dworze Skrzynki zaprezentowali się także artyści z Chin, którzy już od dawna zdobywają europejskie szlify muzyczne, najpierw we Włoszech, a teraz w Warszawie i w Poznaniu.

Publiczność z prawdziwą przyjemnością obserwowała trzy eteryczne artystki, które z nieśmiałością stawały przed widownią, jednak gdy tylko zaczynały ożywiać partytury nabierały niezwykłej, wręcz magicznej siły. Najpełniej widać to było, gdy zjawiskowa Diana Tolpeka-Mokhotaeva zagrała – Kaprys in G Michaela Kimbera. To wprawdzie współczesna kompozycja, ale doskonale naśladująca barokowe pierwowzory i wymagająca pełnej biegłości w grze. Występ bardziej już doświadczonych muzyków z Chin był swoistym hołdem złożonym Mozartowi. Podkreślał to w swojej zapowiedzi profesor Marcin Murawski. Mozart dla Europejczyków jest kompozytorem bardzo dobrze znanym, na swój sposób oswojonym. Dla muzyków z Azji jest mimo całego swojego geniuszu przedstawicielem innego kręgu kulturowego. Dlatego ta chińska interpretacja była tak ciekawa. Tym bardziej, że filigranowa YiRu Liu dysponuje naprawdę potężnym i pięknym głosem. Doceniła to także publiczność prosząc na bis właśnie o występ chińskich artystów.

A dowodem na to, że muzyka doskonale łączy rożne kraje, a nawet kontynenty był wspólny występ dwóch skrzypaczek i pianisty. Publiczność nagrodziła młodych muzyków owacją na stojąco, a profesor Murawski już z pełną satysfakcją pedagoga mógł zapowiedzieć kontynuację takich wieczorów w Dworze Skrzynki. Następne wydarzenie zaplanowano na 24 maja. Warte uwagi jest to, że Marcin Murawski niebawem zagości w Skrzynkach, w charakterze wykonawcy. Mówił o tym na zakończenie Jan Babczyszyn zapowiadając Koncert „Szmaragdowa Wyspa“, który odbędzie się w niedzielę 17 marca w dniu św. Patryka, patrona Irlandii. Profesorowi towarzyszyć będzie znakomita pianistka Marlena Lewandowska-Kamyszek. Ciekawych wydarzeń muzycznych będzie do tego czasu o wiele więcej, dlatego warto śledzić Skrzynkowy kalendarz na www.instytutskrzynki.pl oraz www.dworskrzynki.pl

Źródło: Instytut Skrzynki

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 lutego 2024